Op. Dr. Murat İÇLİ

Op. Dr. Murat İÇLİ

Covid-19 ve Eris varyantında Ozon Tedavisi etkili mi?

Covid-19 ve Eris varyantında Ozon Tedavisi etkili mi?

Covid-19 Eris varyantı bilindiği üzere ilk olarak 2023 Şubat ayında görülmeye başlandı. Ülkemizde de bildirilen vaka sayısı çok olmamakla birlikte rutin test yapılmaması, yaşlı ve kronik hastalığı olanlar dışında ölümcül olmaması gibi nedenlerinden dolayı tam olarak vaka sayısı bilinmemektedir.

Eris varyantı grip benzeri bulgular ve klinik seyir göstermektedir. Baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklık, kas ve eklem ağrıları, bulantı ve ishal, nadiren de koku ve tat kaybı ile karşımıza çıkabilmektedir.

Ozon tedavisi Covid-19 başladığı günden itibaren hem aktif sürecinde hem de sonrasında kliniği düzeltmek ve hastayı rahatlatmak için başarılı bir destek tedavisi olarak kullanıldı.

Bağışıklık sistemini düzenlemesi, solunum ve dolaşım sistemini rahatlatması, kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığı sağlaması Covid-19 salgınlarında gözlerin ozon destek tedavisine çevrilmesine neden oldu. Diyabet hastalığında insülin şeker dengesini düzenler ve diyabette iyileşmeyen yaraların tedavisinde oldukça etkilidir.Bunun dışında ozon tedavisi otoimmün hastalıklarda, yoğun bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Çünkü ozon bilinen en güçlü antibakteriyel, antiviral ajanlardan biridir kaldı ki yaygın ve lokal mantar enfeksiyonlarında da başarılıdır.

Bütün bu saydığımız olumlu etkilerinden dolayı bugünlerde yine gündemimize giren covid-19 ve Eris varyantına yakalanmamak, yakalanırsak ağır geçirmemek için 8-10 seans ozon destekleyici tedavisini şiddetle önermekteyim.           
Op. Dr. Murat İçli
KBB &Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
İstinye / Sarıyer

whatsapp-image-2023-10-02-at-13-32-00.jpeg

Bu yazı toplam 2411 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Op. Dr. Murat İÇLİ Arşivi