Op. Dr. Murat İÇLİ

Op. Dr. Murat İÇLİ

Estetik burun ameliyatlarında yaşanabilecek sorunlar nelerdir

Estetik burun ameliyatlarında yaşanabilecek sorunlar nelerdir

Ameliyat öncesi hastayla uzun uzun konuşulmalı beklentileri detaylı bir şekilde dinlenmeli ve not alınmalıdır. Bu beklentilerin ne kadarı gerçekleştirilebilecek hastaya detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Hastanın da onayı alındıktan sonra ameliyata girilmelidir.

Ameliyat sonrası hastaların bir kısmı ilk zamanlarda yeni burun şekline alışmakta güçlük çekebilmektedir. Bir kısım hasta ise nefes almada problem yaşamakta olup bu sorun hekimin dikkati ve titiz çalışmasıyla önlenebilmektedir.

Burun ucu düşer mi sorusuyla çok karşılaşıyoruz , iyi bir kıkırdak ve doku desteği ile bu problem çoğu zaman yaşanmaz.

Ameliyat sonrası nadirde olsa bir kaç gün süren kanamalar olabilir. Göz altı morlukları ve hatta gözde kızarıklıklar oluşabilir bir hafta 10 gün içinde düzelir. Kullanılan silikon tampon ve burun sırtı alçısı birinci haftanın sonunda çıkarılır, dış dikiş varsa alınır. Birkaç gün daha burun bantlanır. Bantlar çıkarılınca doktorunuzun tarif ettiği gibi masajlar yapılmalıdır.

burun-ameliyat.jpeg

İlk 3 ay gözlük kullanılmamalı zorunlu ise göz içi lensleri kullanılabilir. Burun cildi güneşe karşı güneş koruyucularla korunmalıdır, buruna darbelerden kaçınılmalıdır. Kalın cildi olanlar sabırlı olmalı çünkü bu kişilerde burun 1 yıldan önce oturmamaktadır.

Hasta tarafında memnuniyetsizlik varsa hekiminde kararı ve görüşü doğrultusunda minimum 6 ay sonra revizyon yapılabilir, kalın ciltlilerde bu süre minimum 1 yıl olmalıdır.

Bu yazı toplam 1970 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Op. Dr. Murat İÇLİ Arşivi