Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Yaşadıklarımız 2009’u ne kadar da andırıyor değil mi?

Yaşadıklarımız 2009’u ne kadar da andırıyor değil mi?

AYNI YÜZLER AYNI SENARYO

CHP’deki kongre süreci ve yerel seçimlerin de yaklaşmasıyla Sarıyer’de bazı isimler yeniden ortaya çıktı. Genel seçimlerde Sarıyer’in hiçbir mahallesinde göremediğimiz bu isimlerin şimdi ortaya koydukları çaba her nedense insanı eskilere götürüyor. Balık hafızalı olmayanlar hatırlayacaklardır mutlaka…

İster istemez Sarıyer Belediyesi’nin AK Parti’de olduğu, gecekondu mahallelerinin diken üstünde olduğu, 18 imar uygulamalarıyla iş adamlarının mahallelere ortak edildiği 2009 öncesi geliyor insanın aklına…

O dönem CHP’de belediye başkanlık adaylığı için büyük mücadelenin verildiği en önemli ilçelerden biriydi Sarıyer… Bir yandan gitmediği parti kalmayan eski ANAP’lı Sedat Özsoy’u CHP’den aday yapmaya çalışan Mehmet Sevigen’ler…

Diğer yandan Gökan Zeybek’ten başkası aday olursa; “Çalışmayız, alternatif aday çıkartıp CHP’ye kaybettiririz” mesajları ile genel merkezin kararını etkilemeye çalışan bir ilçe yönetimi vardı. Öyle ya bir de; CHP’ye kazandırmamak için DSP’den aday çıkartılacak ve hasta olan doktora gönderilecekti!

O dönemki CHP Genel Merkezi her şeye rağmen sağduyulu davranmış, kimsenin etkisinde kalmamış, hem ilçedeki demografik yapıya uygun hem de seçimlerde Sarıyer’deki iktidarın da oyununu bozacak bir adayla; Şükrü Genç ile ortaya çıktı.

Halka dokunuşu, özgeçmişi, mühendis oluşu, gecekondu mahallelerinde yaşayan 200 bin kişiyle aynı kaderi paylaşıyor olmasıyla Sarıyer halkının tam da beklediği bir adaydı Şükrü Genç… Gittiği bütün mahallelerde kahraman gibi karşılansa da ne yazık ki aynı karşılanmayı Büyükdere’deki CHP İlçe Başkanlığı’nda bulamıyordu.

Dönemin CHP ilçe başkanı da, SHP’nin ilçe başkanı da Şükrü Genç’e kazandırmamak, CHP’nin oylarını bölmek için büyük uğraş veriyorlardı. Alerjisi olanlar DSP’ye yani DOKTOR’a gönderiliyor, Şükrü Genç’in pankartlarını asıyor diye gençlik kolları başkanı görevden alınıyor, Şükrü Genç’e destek açıklaması yapan sivil toplum kuruluşları ise tehdit ediliyorlardı.

Bugün kendilerinden başka kimseyi CHP’li olarak görmeyen bu sözde solcular, Sarıyer’de iktidar olan AK Partililerden bile daha çok muhalefet ediyorlardı. Sedat Özsoy’un keskin bir dönüşle MHP’den aday olması sağ oyları böleceğinden en çok AK Partilileri üzmesi gerekirken, yine en çok üzülen bu solcu arkadaşlar oluyordu. Adeta AK Parti’nin seçim ofisi gibi çalışıyorlardı. AK Partililer, CHP’nin adayı Şükrü Genç’e karşı oynanan bu sinsi oyundan memnundu ve DSP’nin seçim kampanyası için hiçbir şeyi esirgemiyordu. Anlayacağınız CHP’nin adayı Şükrü Genç’in mücadelesi sadece AK Parti’nin adayına karşı değildi. En büyük mücadelesi Sarıyer’deki CHP iktidarını engellemeye çalışan bu arkadaşlara karşıydı.

Ama her şeye rağmen CHP’nin Sarıyer’deki başarısı engellenemedi.

2009’da DSP’ye rağmen 8 bin oy olan fark 2014’te 25 bine, 2019’da ise 30 bin oya çıktı. Şükrü Genç tabir-i caizse Sarıyer’i tıpkı Kadıköy, Şişli ve Beşiktaş gibi CHP’nin İstanbul’daki kalesi haline getirdi.

Öyle ki; 29 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP’nin İBB Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un 39 ilçesinin 38’inde CHP ilçe belediye başkan adaylarından daha yüksek oy aldı. Ancak Sarıyer’de yine Şükrü Genç’in aldığı oy İmamoğlu’nun oyundan fazlaydı. Bu da Şükrü Genç’e duyulan memnuniyet ve güveni gösteriyor.

Tabi boşuna değil bu güven ve destek… Gecekondu mahallelerinde yaşayan yaklaşık 200 bin kişinin kendisini yaşadığı mahallede güvende hissetmesi, modern belediye hizmet binası, kültür merkezleri, kreşler, SAGEM’ler, EÇADEM’ler, yaşam evleri, kütüphaneler, Sarıyer Akademi, sosyal yardımlar ve burada yazarsam sayfalar tutacak daha nice proje… Bunların hepsini düşündüğünüzde vefalı Sarıyer halkının belediye başkanına neden bu kadar sahip çıktığı ortaya çıkıyor.

Sarıyer’deki tüm bu kazanımlara rağmen kişisel hırslarına yenik düşerek gerçeklere gözlerini ve kulaklarını kapatanlar var. Bunlar yine yukarıda bahsettiğim aynı kişiler.

Onları hiçbir seçim çalışmasında göremezsiniz. Geçtiğimiz 2023 genel seçimlerinde hiç gördünüz mü? Hayır! “Huylu huyundan vazgeçmez” diye bir laf vardır ya sanki onlar için söylenmiş. Adaylıklar yaklaşınca ortaya çıkarlar. Onlar Makyavelist bir yaklaşım içine girerler. Amaca giden her yol mubahtır onlar için. 

2023 genel seçimlerinde sokakta göremediğimiz bu isimler yerel seçimler yaklaşınca tekrar ortaya çıkmaya başladı. Belli ki yine aynı senaryolar yazılıyor. Burada gerçekten CHP için emek vermiş, seçim çadırlarında sabahlamış parti emekçilerinin çok uyanık olması gerekiyor. Emeklerini bu kişilerin kişisel hırslarına kurban etmemeleri gerekiyor.

En çok dikkat etmesi gereken kişi ise ilçe kongresinde delegelerin desteğini alarak ilçe başkanı seçilen Volkan Yıldız’a düşüyor.

Volkan Yıldız genç ve yetenekli bir isim. Siyaseten de önünü açık görüyorum. Kongre sürecindeki performansı ve uzlaşmacı tavrıyla kendisine destek vermeyen delegelerden bile hakkında hep olumlu yorumlar aldım. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum.  Benim izlenimim belki de son 15 yılın en yetenekli ilçe başkanı olabilir. Hiç kimsenin etkisinde kalmadan, CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin kazanımlarını sokak sokak anlatmalıdır. Gördüğüm kadarıyla genç ve bunu yapacak enerjiye sahip bir yönetimi de var. CHP’ye ve CHP’li Sarıyer Belediyesi’ne zarar verenlere çok dikkat etmelidir.

vedat-kose.jpeg

Bu yazı toplam 14107 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Vedat ÖZDEMİR Arşivi