Op. Dr. Murat İÇLİ

Op. Dr. Murat İÇLİ

DİŞ SIKMA (BRUKSİZM) CİDDi PROBLEM MİDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

DİŞ SIKMA (BRUKSİZM) CİDDi PROBLEM MİDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Diş sıkma veya gıcırdatma genelde uyku esnasında olmakla birlikte gün içindede olabilen ve uzun sürdüğünde dişlerde zarar ve hatta diş kaybına sebep olan bir durumdur.Genelde stres kaynaklı olan bu durum iş veya başka birçok sebepten kaynaklanabilir.

Çene kası (Masseter) büyüyüp genişleyerek yüzde kare görünümü oluşmakta, çene hatları kaybolmaktadır.Şakalarda ve eklem çevresinde ağrı çoğu hastada görülmektedir.

Diş hekimleri bu problem için gece uyurken kullanılan gece plakları önermekte ancak çok az hasta bunu kullanabilmektedir.

Diş sıkma ve gıcırdatmanın bilinen eniyi tedavisi ehil Dr lar tarafından uygulanan çene (Masseter) botoks uygulamasıdır. ortalama 4-4,5 ay arayla yapılacak 3-4 uygulama hastaları bu sorundan kurtarır. 3-4 uygulama genelikle yeterli gelir sürekli yapılması gereken bir işlem degildir.

Çene bölgesi lokal kremle uyuşturulduktan sonra kas içine botoks verilir, çok ağrılı bir işlem olmayıp toplam 5 dk da işlem biter.Etkisi 5-7 .günlerde başlar, 2.uygulamadan sonra daha belirgin olmak üzere yüzdeki kare görünüm düzelmeye, çene hatları ortaya çıkmaya başlar.Ehil Dr lar tarafından yapılmaz ise yüz kaslarının bir kısmında istenmeyen kaymalar olabilir geçici bir durumdur ancak can sıkar.

Bu yazı toplam 2011 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Op. Dr. Murat İÇLİ Arşivi