Op. Dr. Murat İÇLİ

Op. Dr. Murat İÇLİ

Blapheroplastia (göz kapağı estetiği) estetik bir ameliyat mıdır?

Blapheroplastia (göz kapağı estetiği) estetik bir ameliyat mıdır?

Üst göz kapağı ; yaşlanma , genetik yatkınlık veya çeşitli dış etkenler sebebiyle sarkarak görme alanını daraltmaya kadar gidebilen bir sorundur.

Genel olarak estetik bir problem gibi degerlendirilse de aslında görme açısından bir sağlık sorunudur. Biriken deri ve yağ dokuları kişide gün içinde ağırlık oluşturarak gözlerin kapanmasına ve kısa süreli uykuya dalmalara sebep olmaktadır.Hastalar genellikle estetik amaçlı başvursalar da aslında problem daha çok görme alanının daralmasıyla ilgilidir.

Hasta geldiğinde yaptığımız Pinç testi ile göz kapağı derisinin esnekliğini kaybettiği ve normal pozisyonuna dönemediğini gözlemleriz ve hastaya ameliyat öneririz.

Ameliyat lokal anestezi uygulanarak ciddi bir ağrı sızı olmadan 35-40 dakika kadar sürer, 7 gün sonra dikişler alınır ve hasta normal yaşantısına devam eder.Bu 1 hf talık süreçte göz ve çevresinde ödem ve morluklar görülebilir ancak hastanın günlük yaşamını ve işgücünü etkileyecek bir ameliyat değildir.

7 gün sonra dikişler alınır ve ağrılı bir işlem değildir. Dikiş izleri ilk zamanlar belirgin olsada hızla azalır birkaç ay içinde belli belirsiz hale gelir. Dikişler alınınca izleri azaltmak amacıyla lokal kremler öneririz.
Yaşlanmaya bağlı ve kişinin cilt yapısıyla ilgili olarak ortalama 5-6 yıl kadar sonra tekrar revizyon gereken nadir hastalarda görülebilmektedir.

goz-kapagi.jpeg

Bu yazı toplam 2950 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Op. Dr. Murat İÇLİ Arşivi