Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Annesinin o sözünü hiç aklından çıkartmadı...

Annesinin o sözünü hiç aklından çıkartmadı...

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i ve ailesini aday adaylığının ilk gününden bu yana çok iyi tanırım.

Görev yaptığı süre boyunca Türk siyasetine özellikle genç belediye başkanlarına örnek teşkil edebilecek bir şekilde hareket etti ve etmeye devam ediyor.

Sarıyer gibi Türkiye’nin en önemli ilçelerinden birini yönetmek onun ne yaşam tarzını, ne kişiliğini, ne de mütevaziliğini hiçbir zaman değiştirmedi.

Koltuğu elde ettikten sonra halktan kopan bir belediye başkanı ve siyasetçi ise hiç olmadı.

Bir gecekondu semtinde doğup büyüdü ve hiçbir zaman oradan kopmadı.

Anadolu terbiyesi ve öğretisiyle yetişen biri olarak nereden geldiğini iyi bilen ve o doğru yoldan ayrılmayan bir insan oldu.

Annesinin ve babasının sözlerini hiçbir zaman aklında çıkartmayan bir insan…

10 yıl önce semah hocası babasını uğurladığı aynı gecekondudan, bu kez çok sevdiği annesini ebediyete uğurlayan bir belediye başkanının o fotoğrafı, o kadar şey anlatıyor ki… Eşi, çocukları, torunları ve onu sevenler onunla gurur duyuyorlardır.

Bir insanın ailesi ve yetişme kültürü ona yaşamı boyunca rehberlik eder. Yaşamında nasıl bir yol izleyeceğini ve insanlara nasıl yaklaşması gerektiğinin temelini oradan alır. Doğa, insan ve hayvan sevgisini, anne-baba sevgisini aileden alan bir insan bunu üstüne koyarak büyütür.

Bir anneler günü etkinliğinde annesinin gözlerine bakarak, büyük ozan Neşet Ertaş’ın “İki büyük nimetim var. Biri anam biri yarim” türküsünü söylerken bile yüreğinin derinliklerinden gelen o duygu dolu anne sevgisi bile onun nasıl bir kültürle yetiştiğini gösterebiliyor.

Üç dönemdir belediye başkanlığı yapan birisi olarak bir gecekonduda annesinin cenazesini kaldıran Şükrü Genç’in gözlerine bakarken, daha önce İstinye Ramazan etkinliklerinde sohbetimiz sırasında bana söylediği bir söz geldi aklıma...

Gençlik yıllarının en zor dönemlerinde annesinin kendisine söylediği “Yolu doğru olan hiçbir zaman yardan (uçurum) düşmez” sözünü paylaşmıştı... Çok sevdiği annesinin bu sözünü yaşamı boyunca aklından çıkartmadığını ifade etmişti..

Evet, gerçekten de eğer yolunuz doğruysa önünüze çıkan tüm engelleri mutlaka aşarsınız. Belki geç olur, belki yorucu olur ama mutlaka en doğru noktaya o doğru yoldan ulaşırsızınız. Yeter ki geldiğiniz yeri unutmayın…

İlçe genelinde yaptığı önemli hizmetlerinin yanında; hata yapmadan geldiği yeri, doğduğu toprakları unutmayan, halktan kopmayan bir yöneticiye sahip Sarıyer.... 

12 yıllık bir belediye başkanı, onun hayata gelme sebebi olan çok sevdiği annesinin cenazesini bir gecekonduda büyük bir gururla uğurluyorsa, onun önüne saygıyla eğilmek ve yürekten alkışlamak gerekir.

Kıymet Anne'ye son veda

Bu yazı toplam 70889 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Vedat ÖZDEMİR Arşivi