Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Neden mi istifa ettiler?

Neden mi istifa ettiler?

   VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ  

Sarıyer Belediyesi’nde son olarak Belediye Başkan Yardımcıları Erol Aydın ve Hüseyin Coşkun’un istifası “Belediyede neler oluyor?” sorusunu akıllara getirdi. Ne başkan yardımcıları ne de belediye kanadından istifaların nedenleriyle ilgili bir açıklama gelmedi. Sadece Belediye Başkanı Şükrü Genç ise bir internet sitesine yaptığı açıklamada, “İstifaların nedenini bilmiyorum” dedi. Aslında herkes, her şeyi, gayet net biliyor. İlçe örgütü de, partililer de duruma gayet hâkimdi aslında, sadece ne zaman patlak vereceğini bilmiyorlardı.

2 özel kalem müdürünün görevden alınması ve 4 başkan yardımcısının istifası, Sarıyer Belediyesi’nde bazı şeylerin yolunda gitmediğini açıkça ortaya koyuyor.  Belediyede ciddi sıkıntıların olduğu ortada, hiç kimse “Yok öyle bir şey, hiçbir sıkıntımız yok, her şey yolunda gidiyor diyemez” çünkü bunu görmemek için kör olmak gerek. İlçe örgütünde ya da belediyede kiminle konuşursanız herkeste bir memnuniyetsizlik söz konusu. Peki, bu memnuniyetsizliğin kaynağı ne ya da sorumlusu kim?  Bunu anlamak için en başa dönmek gerekiyor. Aday adaylık sürecindeki kulis çalışmalarından, şimdiye kadar geçen süreç net irdelendiğinde, sorunların kaynağını da, kimlere dayandığını da anlamak mümkün…

Başkan kadrosunu oluşturamadı
Tüm bu süreci elbette işleyeceğiz ancak son istifaların nedenlerini iyi anlamak için öncelikle seçimden sonraki sürece değinmek istiyorum. 30 Mart 2009’da “Sarıyer’de seferberlik başlatıyoruz” diyen Belediye Başkanı Şükrü Genç, bu seferberliği başlatacak kadroyu bir türlü oluşturamadı.  15 ay içerisinde 2 özel kalem müdürünü görevden aldı. 4 tane belediye başkan yardımcısı istifa etti ya da istifa ettirildi. En önemli başkan yardımcılığı koltuğuna çok eleştirdiği AK Partili dönemin, imar müdürünü oturttu. Bu atamayla Sarıyerlilere “Çok araştırdım ama yine en iyisi buymuş ne yapalım” mesajı verdi. Yani yola çıktığı kadroda o göreve layık birini bir türlü bulamadı ya da güvenemedi. Ya da bu atamada başkasının etkisi oldu. Son olarak Başkan Yardımcıları Erol Aydın ve Hüseyin Coşkun’un istifaları belediyedeki sıkıntıların ciddiyetini de ortaya koydu.

CHP’de bir parçalanma var
Belediye iktidarı elinde olsa da Sarıyer’deki CHP’de ciddi anlamda parçalanma var. Seçimlerden önce tek vücut olan CHP, seçimlerin kazanılmasından sonra ikiye bölündü. Bir tarafta belediye bir tarafta ilçe örgütü. Bu parçalanma ilçe kongresiyle gün yüzüne çıktı. Partililer belediye ile ilçe örgütü arasındaki soğuk havanın bir şekilde ısınmasını beklerken, belediyedeki çekişme farklı bir gruplaşma ortaya çıkarttı. Kamber Doğan, Ali Rıza Yılmaz ve ilçe örgütü’nün başını çektiği üç farklı grup Sarıyer’deki CHP’nin fotoğrafı… 

Belediyedeki mücadele istifaları getirdi
Şimdi herkes Erol Aydın ile Hüseyin Coşkun’un istifasının nedenini merak ediyor. Sessiz sedasız bir istifa olarak görülüyor. Ya da hiç ilgisi olmayan asfalt ihalesi atıldı ortaya. Hayır, hiçte öyle olmadı. Nedeni de asfalt ihalesi falan değil.  Ali Rıza Yılmaz’ın belediyeden ayrılması ve Başkan Yardımcısı Ali İbrahim Aydın’ın istifası belediyedeki dengeyi tamamen bozdu.  Bir taraftan Kamber Doğan’ın diğer taraftan Ali Rıza Yılmaz’ın belediyedeki hâkimiyeti bırakmak istememesi meclis üyeleri arasındaki gruplaşmayı ve meclis üyesi olan iki belediye başkan yardımcısının istifasını meydana getirdi.  Resmi bir görevi olmamasına karşın belediyede etkili olduğu söylenen Kamber Doğan’a örgüt tabanında ciddi tepkiler vardı. Son olarak teknik başkan yardımcılığına Sevgi Atalay’ın atanması ve bu atamada Kamber Doğan’ın etkili olduğunun dilden dile konuşulması tepkileri daha da artırdı. Bu durum istifa eden başkan yardımcılarını da meclis üyelerini de ciddi anlamda rahatsız etti.

Gruplaşmalar meclise nasıl yansıyacak
Asıl sorun bu gruplaşmaların meclisteki çalışmalara nasıl yansıyacağı. Sarıyer belediye meclisinde CHP’nin 21 meclis üyesi bulunuyor.  Alınan kararlar oy birliği ile olmasa da oy çokluğu ile rahatça geçebiliyordu. Bugün CHP tarafındaki tartışmalar ve gruplaşmalar bu dengeyi de bozdu gibi. Şuan bir tarafta 7, bir tarafta 12 kişi var. 2 kişi ise dengeyi belirlemek için ortada duruyor. Bu sorunlar ve istifa nedenleri çözülemezse mecliste böyle bir hava esecek.

Belki bu olayların kamuoyuna yansımasından hoşnut olmayanlar bu yazıma tepki gösterecektir. Burada adı geçen herkesin açıklama yapma hakkı vardır. Hem belki bu açıklamalarla konu birinci kişilerin ağzından daha da netlik kazanır ve kamuoyu da bilgilenir.

Konunun daha iyi anlaşılması için aday adaylık sürecinde başlayarak işlemeye devam edeceğiz…

Bu yazı toplam 5377 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Vedat ÖZDEMİR Arşivi