Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Meclis üyeleri ne iş yapar

Meclis üyeleri ne iş yapar

   VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ  

Yerel yönetim deyince, vatandaş olarak genelde hep belediye başkanlarını sorgularız. Yapılan bir hizmeti ya da yanlışı direk belediye başkanına mal ederiz. Onunla birlikte seçtiğimiz meclis üyelerinin kent için neler yaptıklarıyla pek ilgilenmeyiz. Oysa onların da yerel demokrasinin doğru işlemesi açısından son derece önemli görevleri vardır. Peki, bu meclis üyeleri bu görevlerinin ne kadar farkındalar. “El indirip kaldırmanın” dışında neler yapıyorlar. Sarıyer eksenli düşündüğümüzde, Sarıyer için hangi önerilerde bulunuyorlar? Ya da çoğunluğu işadamı ve müteahhit olan, “bakan havasındaki”  bu önemli şahsiyetler hangi ihalelerin peşindeler?  Bunları sorgulamak ta yerel demokrasini doğru işlemesi için bizim öncelikli görevimiz… 

Bazıları alfabenin sessiz harfleridir
Yerel seçimlerin üzerinden yaklaşık dokuz ay geçti. Neredeyse tüm meclis toplantılarını takip ettim. Söz alıp Sarıyer için güzel fikirlerini beyan edenler oldu. Önerge verenler, tartışanlar, uzlaşanlar oldu. Ama onlar hep sustu. Sanıyorum onlar alfabenin sessiz harfleridir. Ya da bir görüşleri yok. Çünkü “Grupta çıkan her karara sadece el kaldırıp indirmekten” öteye gitmiyorlar. “Sessiz çoğunluğun sesisiniz, yanlışlıkla seçildiniz” diye mi susuyorsunuz?  Yoksa Sarıyer için hiç mi önerecek bir fikriniz yok! Meclis toplantılarını takip edenler ise onların ses tonlarınızı merak ediyor. Evet, merak ediyoruz!  (Toplantıya katılamayanların izinli sayılmalarını önerenlerden de Sarıyer için güzel fikirler bekliyoruz)

Grup olmazsa yokum! 
Peki, bu sesiz meclis üyelerinden öteye bir de “Grupta alınmamış herhangi bir şey için hayatta oy kullanmam” diyenlere ne dersiniz? Son meclis toplantısında Sarıyer’deki II. Grup tarihi eserlerle ilgili bir karar aldı. Muhalefet partisi de bu öneriyi olumlu bulup kabul etti ve hata genişletmek istedi. Konuyla ilgili komisyon başkanı da söz alıp “Genişletmekte sakınca yoktur”  dedi. Sıra oylamaya geçti. Bir meclis üyesi, grup toplantısında böyle bir karar almadıkları için karara oy vermeyeceğini söyledi. Kararı olumlu ya da olumsuz bulabilirsiniz. Ama grupta alınan her karar doğru karar anlamına da gelmez. Kendi fikriniz yok mudur?

Kenan Evren Caddesi yerine Demokrasi Caddesi
Bu arada meclis toplantılarına değinmişken; geçen toplantıda CHP Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Erdal Sarıgöl’ün bir önergesi vardı. Sayın Sarıgöl meclise; 12 Eylül darbesinin baş aktörü ve yaptığı darbeyle asıl demokrasiye en büyük darbeyi vuran, Kenan Evren’nin adının olduğu Sarıyer’deki iki caddenin isimlerinin değiştirtmesini önerdi. Konuyla ilgili olarak öncelikle Erdal beyi tebrik ederken, Sarıyer’de yaşayan bir vatandaş olarak, bu caddeler için bir de isim önerisinde bulunmak istiyorum. Yaptığı darbeyle ülkemizde demokrasiyi kesintiye uğratan “Kenan Evren” isminin yerine, “Demokrasi Caddesi” olsun. Daha anlamlı olur görüşündeyim.

2010’un Sarıyerlilere şans ve TAPU getirmesini dileğiyle.

Bu yazı toplam 4631 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Vedat ÖZDEMİR Arşivi