Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

'İmar Barışı' ile ilgili gerçekler ve yalanlar!

'İmar Barışı' ile ilgili gerçekler ve yalanlar!

Yine bir seçim dönemindeyiz ve siyasiler tarafından yine vatandaşa vaatler umutlar veriliyor.

Özellikle hükümetin seçim öncesinde çıkarttığı “İmar Barışı” yasası halkı heyecanlandırdı.

Hemen her gün onlarca kişi gazetemizi arayıp bilgi alıyor. Sokakta her gören çevirip, “Tapular ne zaman dağıtılmaya başlanacak siz bilirsiniz” diye sorular soruyor.

Kahvehanede, berberde, pazarda, insanlar gecekondularına tapu alacaklarını, mahallelerine imar çıktığını, artık her istediğini yapabileceğini düşünüyor.

Oysaki imar barışının içeriği bu değil!

Genel fotoğrafa baktığımızda halkın büyük çoğunluğu malesef doğru bir şekilde bilgi sahibi olmamış ve siyasilerde onları yanlış bilgilendiriyor.

Yerelde siyaset yapanlar, “Her şeyi en iyi ben biliyorum” diyenler olayın ne olduğunu çözememişler ve oy uğruna halkı yanlış bilgilendirmeye devam ediyorlar. 

Siyasi propaganda uğruna mahallelere “İmar Barışı Hayırlı Olsun” yazılı pankartlarla oy toplanmaya çalışılıyor.

Yine camilerde, mahallelerde yanlış bilgilerle hazırlanmış, yasayı doğru bir şekilde anlatmayan broşürler dağıtılıyor.

Ciddi bir bilgi kirliği oluşmuş durumda.

Broşürlere tapu fotoğrafı basılıp halka sanki tapu dağıtılıyormuş algısı veriliyor.

Böyle olunca da halkın “Tapumu ne zaman alacağım” sorusu da doğal bir hal alıyor.

Şimdi siyasilere soruyorum; sonrasında hayal kırıklığına uğrayacaklarını bile bile, insanlara mülkiyet hakları üzerinden boş yere umut vermek ne kadar doğru ve ne kadar ahlaki? Halka doğruları söylemek varken, onları aldatmanın kime ne faydası var. 

Her kafadan bir ses çıkıyor ve bilgilendirme konusunda ciddi bir eksiklik var. Gerek belediyelerin, gerekse siyasi parti temsilciliklerinin imar barışının halka ne getirdiğini ve onlardan ne götürdüğünü iyi anlatması lazım. Bu olaya siyasi rant dışında bakılmalıdır.

Açıkça söylenmelidir ki; 'İmar Barışı'yla tapu değil, sadece “Yapı Kayıt Belgesi” veriliyor.

Yani elinizde bir tapu olmayacak. O arsanın imarı olmayacak. İstediğiniz gibi yıkıp yerine yeni bir bina yapamayacaksınız.

Yıllarca 'tapu tahsis belgeleri' ellerinde, oradan oraya koşup hiçbir hak elde edemeyenler bunu çok iyi anlayacaktır.

Turgut Özal’ın verdiği “Tapu Tahsis Belgeleri” var ya hani, para ödediğiniz ve sonrasında hiçbir şekilde tapuya dönüştüremediğiniz.

İşte bunun sadece adı değişti gibi görebilirsiniz. Tapu Tahsis Belgesi şimdi “Yapı Kayıt Belgesi” oldu. Olayın özeti bu. 

Peki; hükümet bu 'Yapı Kayıt Belgesi'yle neyi çözmüş oluyor...

Evet, yıkım kararları durduruluyor ve kesilen cezalar siliniyor. Ama halktan ciddi bir para toplanıyor. Birde, orada bir yapı olduğuna dair sonradan yapılacak olan kentsel dönüşüm için bir altyapı oluşturuluyor.

Örneğin; Armutlu ve Ayazağa gibi bir bölgede yapılacak olan kentsel dönüşüm projesinde bir hakkınız olacak, ama o da yine müteahhidin insafına kalmış olacak.

Ben illa burayı istiyorum deme hakkınız olacak mı? Hayır!

Burada yine birlikte vereceğiniz mücadele ile muteahitle masaya oturmanız gerekecek.

Peki, mevcut durumdan farkı ne?

Sadece “Ben buradan oturuyorum” diyebileceksiniz. Kaldı ki zaten bunu tapu tahsis belgeleri, elektrik, su ve doğalgaz faturalarıyla da belgeliyordunuz. 

Bu konuda insanlar yanlış bilgilendiriliyor dedim ya işte oraya gelelim;

Geçtiğimiz gün AK Parti İlçe Başkanlığı’nın mahallelerde dağıttığı bir broşür elime geçti.

“Sarıyer İmar Barışı ile sorunları çözüyor” başlıklı bir broşür.

İçeriğinde İmar Barışı’nın vatandaşa ne yararı var sorusu cevaplanıyor; elektrik, su ve doğalgaz sorunu ortadan kalkacak deniliyor.

İyi de zaten tüm bu binalarda öyle bir sorun yok ki, hepsinde elektrik, su ve doğalgaz bağlanmış durumda. 

Bir de broşürde “Tapusu olmayan binalar tapulu hale gelecek” deniliyor. Allah aşkına bu yasanın hangi maddesinde var. Ben resmi gazetede yayınlanan yasada böyle bir madde göremedim. Madem tapulu olacak o zaman yasada “tapu” diye geçerdi. Tapu yerine “Yapı Kayıt Belgesi” gibi yeni bir belge icat etmeye ne gerek vardı. 

Yine broşürde “Ev krediye uygun olacak deniliyor”... Tapu Tahsis Belgelerinizi götürdüğünüzde eviniz krediye uygun hale gelebildi mi? Hayır! Şimdi tapu olmadan banka hangi belgeye binaen ipotek koyacakta size kredi verecek. Elektrik, su ve doğalgaz için aldığınız Yapı Kayıt Belgesi’yle mi ipotek koyacak? Bu yasanın hangi maddesinde var onu da göremedim.

Bir gazeteci olarak yıllardır bu insanların beklentilerini, umutlarını ve mücadelelerini bildiğim için söylüyorum, yasanın içeriğinde olmayan şeyleri varmış gibi anlatmayın. Halka boş yere tapu umudu vermeyin.

Yazıktır günahtır! 

Bir gerçek var ki, seçim bitecek ve hepimiz yine burada olacağız.

Siz siyasetçiler yine o halkın yüzüne bakacaksınız.

Ve İmar Barışı Yasası’nın özellikle Sarıyer gibi rantı yüksek bölgelerde gecekondularda oturan halkı kentsel dönüşüm projelerinde büyük müteahhitlerin kucağına atıp atmayacağını hep beraber göreceğiz.

baris-mns.jpg

Bu yazı toplam 20206 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
13 Yorum
Vedat ÖZDEMİR Arşivi