Zekeriyaköylüler'e uyku haram oldu!

Zekeriyaköylüler'e uyku haram oldu!
İstanbul'un gürültüsünden kaçıp Zekeriyaköy, Uskumruköy ve Kilyos’a yerleşen vatandaşlar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün gürültüsüne yakalandı.

Gürültü nedeniyle bölgede konut satışları durdu. Daha önce ev almak isteyenler, şimdi evleri satıp taşınmak istiyor. 

Sözcü'nün haberine göre; İstanbul’un sakin semtlerinden olan Zekeriyaköy ve Uskumruköy, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün trafiğe açılmasıyla sakin ve sessiz yapısını kaybetti. Şehirden uzak yaşamak isteyenler için yapılmış villa tipi evlerin yoğun olduğu bölgede oturanlar geceleri uyuyamıyor, sakinliği için tercih ettiği bölgeden taşınmayı bile düşünüyorlar. Oluşan gürültü kirliliğine karşı örgütlenen bölge sakinleri, ses kırıcı yapılması için kampanya başlattı.

KONUT SATIŞLARI DURDU

Daha önce yatırımın yapıldığı bölge için şimdi tam tersi bir süreç başladı. Zekeriyaköy, Uskumruköy ve Kilyos neredeyse şehrin en gürültülü bölgesi haline geldi. Bu durum konut satışlarını da ciddi etkiledi. Bölgeye ilginin azalması dev projeler yapan inşaat firmalarını da kara kara düşündürüyor. Birçok firma reklama yönelmeye başadı.

TEK ÇÖZÜM SES KIRICILAR

Otoyollardan uğultu şeklinde yükselen gürültüye karşı çözüm arayışına giren bölge sakinleri “ses kırıcıların” yapılması için imza kampanyası başlattı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen ve örgütlenmesini sürdüren sakinler, otoban gürültüsünün çevreye yayılmasını engelleyen sistemin tek çözüm olduğu inancında.

“TAŞINMAYI DÜŞÜNMEYE BAŞLADIK”

3 yıldır Uskumruköy’de ikamet eden Derya Yaman çevre sakinlerinin Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve otoyolların açılması ile birlikte gürültüden etkilendiklerini söyledi, “Buraya taşınma sebebimiz sessiz ve doğa içerisinde olmasıydı. Köprü geldikten sonra bırakın gündüzü, gece hiç yatılmıyor. Artık cam açamıyoruz. Acaba taşınsak mı diye düşünmeye başladık” dedi. Aynı sitede oturan Esra Kuşçu ise yolun geniş ve boş olması nedeniyle araç ve motorsiklet sürücülerinin hız yaptığını, bu sesin ise evlerine kadar ulaştığını ifade etti. Kuşçu, “Camlar kapalı olduğu zaman çok sıkıntı yaşamıyoruz. Kamyon ve motorsiklet sesleri çok fazla. Yol boş diye süratli geçiyorlar” diye konuştu.

 “CAM, KAPI AÇAMIYORUZ”

Bir sitenin yöneticisi Seçkin Usta ise tüm sakinlerin gürültü kirliliğinden şikayetçi olduğunu belirterek “Hiç kimse cam, kapı açık uyuyamıyor. Gündüz bir nebze idare edilebilir ancak geceleri duramıyoruz” dedi. Site içerisinde konuyla ilgili önlem alınması için imza kampanyası başlattıklarını söyleyen Usta, “Ses bariyerinin en kısa zamanda yapılması buradaki site sakinleri açısından önemli. İnsanlar buraya sessizlik sakinlik için geliyor. Böyle bir yerde ses sorunu olması herkesi rahatsız ediyor. AB normları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurallarına göre 45 desibelin üzerindeki ses insan sağlığı açısından tehdit olarak kabul ediliyor. Kimse bu sese maruz kalmak istemez. Zekeriyaköy, Uskumruköy, Kilyos tamamen olumsuz etkilenecek” ifadelerini kullandı.

SES KIRICILAR DAHA ÖNCE YAPILDI

İstanbul’un sakinliğiyle bilinen diğer semtlerinden biri olan Beykoz’da yaşayanlar da uzun süre önce otoyol gürültüsüyle tanıştı. Riva yolu üzerinde oturanları etkileyen gürültünün azaltılması, söz konusu “ses kırıcılar”la sağlanıyor.

2 metre yüksekliğindeki platformlar uzun bir süre önce otoyolun her iki yanına yerleştirildi. Bunlar otoyol gürültüsünün çevreye yayılmasını azaltıyor.

Bu haber toplam 38557 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
2 Yorum