Türkiye spora doyacak

Türkiye spora doyacak
Spor Bakanı Suat Kılıç ve TASKK Genel Başkanı Ali Düşmez'’den süper proje...

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) tarafından yönlendirilecek olan 2 spor tırı görevine başladı. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Gelin Spor Yapalım Tek Galibi Dostluk Olsun’ projesi kapsamında 2 spor tırı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın katıldığı bir törenle illere uğurlandı. Adları Doğu ve Batı Tırı olan spor tırları, 2 aylık sürede 42 ili dolaşarak, illerde bulunan gençlerin spora ulaşması ve spor bilincinin oluşması için çalışacak. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, projede büyük emeği olan Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile TASKK Genel Başkanı Ali Düşmez’e teşekkür etti.

iaskfic1.jpg

Ali Düşmez: Bu proje ile büyük bir heyecan yaşıyoruz
TASKK Genel Başkanı Ali Düşmez, hayata geçirilen projden dolayı büyük bir heyecan yaşadıklarını belirterek, illerde federasyon başkanlıkları olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini söyledi. Düşmez, “Bu çalışmayla gençleri daha çok spora teşvik edeceğiz. Türkiye’nin dört bir tarafını gezecek olan tırlarımızda gençlerimiz spor yapacak” dedi.  
Spor tırlarının görevlerine uğurlanmaları nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda düzenlenen törene Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Basri Hakan Hakyemez, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Aslan Karanfil ile Yavuz Çelik, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Proje Koordinasyon Genel Müdürü Ramazan Yiğit, Kredi Yurtlar Genel Müdürü Hasan Albayrak, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Kasapoğlu, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konferesyonu (TASKK) Genel Başkanı Ali Düşmez, TASKK Yönetim Kurulu Üyesi ve TFF İstanbul İl Başkanı Yemen Ekşioğlu, Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, federasyon başkanları, Dünya Şampiyonu Tekvandocu Bahri Tanrıkulu, Sualtında dünya rekortmeni Şahika Ercümen, milli rallici ve snowboard sporcusu Çiçek Güney ile çok sayıda davetli katıldı.
 
“HEYECANLARIMIZA HEYECAN KATAN BİR PROJE”
Törende bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Heyecanlarımıza heyecan katan yeni bir proje ile karşınızdayız. Kısa zamanda 100’e yakın gençlik ve spor projesini hayata geçirdik. Bakanlık olarak, proje kurgulayan, hayata geçiren ve sonuçlayan bir yapı inşa ettik. Dur-durak bilmeden, yorgunluk hissetmeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Zaman su gibi akıyor. Zaman sermayesinin dönüşü yok. Gelecek zamanlarımızdan ödünç alarak geleceğimizi kurgulamaya çalışıyoruz. Daha çok spor yaptırmak, spor bilincini daha çok arttırmak için mesai mevhumu gözetmeksizin çaba gösteriyoruz” dedi. 
 
Bakan Kılıç, proje kapsamında 2 tırın 42 ili dolaşacağını belirterek, “Tırlarımızın adları doğu ve batı. Bir tanesi Ankara’dan başlayarak batıya, diğeri ise doğuya gidecek. 2 ay içinde toplam 42 ilimizde bu tırlarla gençlerimizi daha çok sporla buluşturmayı ve spor bilincini arttırmayı amaçlıyoruz. Sporun hayatımızda ‘olmazsa olmazımız’ olduğunu göstermek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

iaskfic2.jpg
 
2020’DE 10 MİLYON LİSANSLI SPORCU…
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, lisanslı sporcu sayısında gözle görülür bir artış yakaladıklarını vurgulayarak, “Şu anda lisanslı sporcu sayımız 3 milyon 600 bini aştı. 2020 yılına kadar bu rakamı 10 milyonun üzerine çıkarmak istiyoruz. Buna yaparken, Avrupa, dünya, olimpiyat ve paralimpik oyunlarda ülkemizi temsil edecek elit sporcuları yetiştirmeye de büyük önem veriyoruz” diye konuştu.
 
Ülkenin gençlerine karşı büyük sorumlulukları olduğunun altını çizen Bakan Kılıç, “Bu ülkeye, millete, gençlere, sporculara karşı ciddi sorumluluklarımız var. Bitmek bilmeyen bir mesai kavramıyla çalışıyoruz. Türk sporu fedakar insanların omzunda yükselecek. Bu konuda bizim en büyük destekçimiz Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Tesisleşme ve yeniden yapılanma sürecinde bu desteği arkamızda hissediyoruz. 2013 yılında gençlik ve spora yönelik şu anda 718 yatırım aynı anda devam ediyor. Benim Türkiye hayalimde, bambaşka bir ülke var. Okuldan çıkan öğrencilerimizin eşofmanlarıyla cıvıl cıvıl koşturdukları, ailelerin hafta sonu tatillerinde eşofmanlarıyla spor yaptıkları, sporu vazgeçilmez gördükleri bir Türkiye’yi hayal ediyorum” şeklinde konuştu.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, projede büyük emeği olan Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile TASKK Genel Başkanı Ali Düşmez’e teşekkür etti. 

BAYKAN: “SPOR BİLİNCİNİ ARTTIRMAK İSTİYORUZ”
Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, spor tırlarıyla gençlerin spora ulaşması ve spor bilincinin oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Baykan, “İlk etapta, 42 şehrimizin gençlerine dünyanın en çok takip edilen basketbol ve futbol spor dalları ile yakınlaşıp, deneyimleme şansı yaratarak spor konusunda farkındalığı arttırmak istiyoruz. Gençlerimizi spor yapmaya davet etmek ve ülkemizin spor geçmişini gençlerimize bir nebze olsun aktarmayı amaçlıyoruz. Tırlarımız, bu proje kapsamında 42 ilde 2 ay süreyle ayrı güzergahlarda dolaşacak. Tırlarımızın toplam 15 bin kilometre yapması planlanıyor. Tırlarımızda ayrıca, mobil bir müze ile Türk sporuna damga vuran sporcularımızın fotoğrafları da bulunuyor. Bu şekilde gençlerimize sporcularımızı ve spor tarihimizi de tanıtmak istiyoruz” dedi.

iaskfic3.jpg

SPOR ALANLARI DOLAŞILDI…
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, konuşmaların ardından beraberindekilerle tır içinde bulunan müzeyi dolaştı ve hatıra panosunu imzaladı. Bakan Kılıç ve beraberindekiler, spor tırıyla birlikte şehirleri dolaşacak spor alanlarını dolaştı. 
 
Futbol alanında Gençlerbirliği 15 Yaş Altı Futbol Takımı tarafından karşılanan Bakan Kılıç, sporcularla bir süre sohbet etti. Bakan Kılıç, daha sonra yeşil zemine çıkarak, penaltı atışı yaptı. Bakan Kılıç ile kaleci arasında penaltı atışı sırasında esprili bir diyalog yaşandı. Bakan Kılıç'ın kullandığı penaltıları kalecinin kurtarması üzerine, TASKK Yönetim Kurulu Üyesi Yemen Ekşioğlu, gol yemesi için kaleciye para verdi. Kaleci de parayı alıp cebine koydu. Bu gelişmeden sonra Bakan Kılıç, spora şike karıştığı gerekçesiyle penaltı atışı yapmadı. 
 
Bakan Kılıç, daha sonra basketbol sahasına geçti. Türk Telekom’un A Takımı’nda forma giyen Lance Williams, Hazer Avcı, Deniz Can Çevik ve Tunahan Dikmen’in yanı sıra Türk Telekom Yıldız Basketbol Takımı sporcuları tarafından karşılanan Bakan Kılıç, burada sporcularla sohbet etti ve oyunlarını izledi.
 
TIRI BAKAN KILIÇ KULLANDI…
Yola çıkacak tırları uğurlama töreninde kaptan köşküne oturan Bakan Kılıç, gençliğinde kamyon kullandığını ama bu büyüklükte kamyonu ilk defa kullandığını söyledi. Tır kullanmanın arabadan keyifli olduğunu ifade eden Kılıç, bir basın mensubunun 'Eşkişehir'e gideceksiniz sandık' demesi üzerine şu konuşmayı yaptı: "Bu doğu TIR'ı. Bununla Diyarbakır, Gaziantep, Erzurum istikametine gideriz. Eskişehir'e gitmez, Eskişehir otobüsü arkada. Allah kazasız, belasız gidip gelmeyi nasip etsin. Amacımız gençlik ve spor projeleri kapsamında farkındalık oluşturmak, gönüllülük hareketlerine ön ayak olabilmek, Hükümetimiz ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlerle ve sporla ilgili hassasiyetini toplumun tüm kılcal damarlarına kadar yayabilmektir. Farkındalık oluşturabilmek için bu TIR'ları Türkiye'nin yollarına düşürüyoruz."
 
SPOR TIRLARI GÜZARGAHLARI... 
BATI TIRI: Eskişehir,Kütahya, Afyon, Konya, Antalya, Muğla, Denizli, Aydın, İzmir, Manisa, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Bolu, Zonguldak, Sakarya, İzmit, Edirne, Tekirdağ, İstanbul 
DOĞU TIRI: Ankara, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Muş, Elazığ, Malatya, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Rize, Trabzon, Giresun, Samsun, Sinop

Bu haber toplam 3047 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT