Mustafa BAKIR

Mustafa BAKIR

Şimdi adım atmanın zamanı

Şimdi adım atmanın zamanı

Sarıyer’de yeni rüzgar esecek ve bu rüzgar Sarıyer’de yeni ve güzel, daha refah bir Sarıyer’i getirecek.

Sarıyer’deki bu rüzgarda siyasi hırslarına kapılmış insanlar kaybolacaktır. Sivil idare ve Sarıyer’in kamu idareleri ilçemizin geleceği için çok şey yapacaklardır. Özelikle halk ve sivil toplum kuruluşları bu anlamda artık elini taşın altına koyacak ve işe dâhil olacaktır. Sarıyer’de bir dönem kapanıyor. Susan, duran ve çalışmayan bir Sarıyer’in büyüyen, gelişen, dünyada yeri olmadığı anlaşılmıştır. Siyasi partiler artık gerçek anlamıyla muhalefetini yapmalı, Sarıyer’de tenkit edip  güzel şeyler dahi olmaması için uğraşan bir anlayış değil, daha güzel şeyleri yaptırma adına ilerleyen bir muhalefet anlayışı da Sarıyer’de emarelerini gösteriyor. Seçilmişlerde görevleri bittiğinde Sarıyer’e ne verdilerse onunla yaşar. Yani Sarıyerli olan ve Sarıyer’de seçilmiş olanlarda bir gün sadece halktan biri olup neler yaptıysa onunla yaşayacaktır. Bu bilinçle yaşayan seçilmişler daha iyi çalışacaktır.

Sarıyer o kadar sevilesi bir ilçedir ki, hizmet edenleri herkesimden bağrına basar. Sevgili dostlar size bahsettiğim rüzgârın adı Sarıyer’de hizmet dönemidir. Sokağına, mahallene, semtine hizmet… Değerli sivil toplumcu dostlarıma sesleniyorum: ‘Daha fazlası için başlamaya hazır mıyız?’ Artık Sarıyer’de bilinmedik, gidilmedik, hizmet olmayacak yer kalmasın.

Aylardır dikkat ediyorum da uyuyan dev uyandı. Sarıyer’deki sivil toplumlar artık çalışıyor. Yeterli mi peki? Hayır! Geçmişi tenkitle bir şey kazanamayız. Bugünü de tenkit değil daha fazlasını yapmalıyız. İnanıyorum ki daha fazlası bile bizim için az. Şu da bir gerçek ki rüzgârın yönü fark etmez. Mesele Sarıyer ise bende varım diyen yüz binler Sarıyer’de. Siyasi olan dostlarıma da ricam, partileri ne olursa olsun Sarıyer’in yararına onlar da elerinden geleni yapsın. Siyaseti seçim zamanı değil, her zaman yapmalıdır kitleleriniz. Sizden beklenileni sadece seçim zamanı değil bugün de yapmalısınız. Sarıyer’de sivil toplumlar artık bir araya geliyor. Bununla ilgili çeşitli çalışmalar da var. Yakında tek ses,  tek yürek olmuş sivil toplumcu arkadaşlar Sarıyer için çok şeyler yapacaktır. Durmadan kısa ve uzun vadeli olarak hizmet edilecek yerleri belirleyip yılık, on yılık planlarla gelen-giden fark etmeden projeler hazırlanıp hayata geçirilmelidir. Başarısızlıklardan pay çıkarıp başarmanın yolları aranmalıdır. Rüzgârın dedim ya yönü ne olursa olsun artık Sarıyer’e doğru esmelidir. Sarıyer’deki halkın beklentileri gün geçtikçe artmaktadır. Yılarca yapılan hatalardan biri de şudur. Sürekli birilerinden bir şeyleri bekleriz. Biz değil miyiz bu ülkeyi, hatta semtimizi köşe başlarında ve kahvehanelerde kurtaran…
 

Artık bu anlayışa dur demek lazım, işe dâhil olup çalışmak lazım. Nasıl mı olacak diye soruyorsunuz? Sen başla başkaları da başlar. Ünlü bir laf vardır çok severim. MİLYONLARCA KİLOMETRELİK YOL BİR ADIMLA BAŞLAR. Rüzgâr esmeye başladı Sarıyer’de. Her gün bir yerlerde Sarıyer için toplanan Sarıyer gönüllülerine selam olsun.

Bu yazı toplam 3404 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
Mustafa BAKIR Arşivi