Sarıyer’de Akif Başaran dönemi

Sarıyer’de Akif Başaran dönemi
Turgutluspor mağlubiyeti sonrası istifa eden Teknik Direktör Mehmet Demirtaş'ın yerine Akif Başaran getirildi.

Mehmet Demirtaş’ın istifasından sonra teknik direktör arayışlarına geçen Sarıyer sezon başında Göztepe’yi çalıştıran Akif Başaran ile anlaştı. 2 sezon görev aldığı Kasmpaşa'da üst üste 2 sezon şampiyonluk yaşayan tecrübeli teknik adam son olarak Göztepe'yi 3.ligde şampiyon yapmıştı.

Akif Başaran'ın ağzından biyografisi şöyle "Manisa-Akhisar doğumluyum. İlkokulu orada bitirdim. İlkokuldan sonra Fatih Koleji'nin açıldığı sene oranın ilk talebelerinden oldum. Göztepe'nin o şaaşalı günlerinde ben ortaokulda onları izliyor, maçlara gidiyordum. Lise hayatıma gelince Atatürk Lisesi fen bölümü mezunuyum. Ardından 1980 yılında Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi Pazarlama bölümünü bitirdim. Bu dönemde Altay genç takımında oynadım. Genç ve Ümit Milli takımda oynadım. Altay A takımda, Beşiktaş, Bursa ve tekrar Altay'da oynadım. Ciddi bir sakatlık döneminden sonra da futbolu bıraktım. Teknik adamlıktaysa 25 yılı bitirdim.

Göztepe ile ilgili geçmişime gelince, 1992-93 sezonunda görev aldığım Göztepe'de play-offa kaldık. O sezonun ardından yine Göztepe ile devam ettim. Almanca biliyorum. Yurtdışında teknik direktörlük-antrenörlük ile ilgili çeşitli seminerlere katıldım, çeşitli hocaların yanında eğitim aldım. Üniversiteyi bitirdikten sonra üniversite eğitimim ile ilgili bir mesleği seçmedim. Futbolculuktan sonra da teknik direktörlükle devam ettim. 37 yıllık kariyerimde futbolculuk ve teknik adamlık dışında iş yapmadım. Milli takımda oynadım. Altay ile UEFA kupası ve Türkiye Kupası finali oynadım. Bjk'de iki sene oynadım. Takım o sene yeni yapılanmıştı dolayısıyla şampiyonluk yaşayamadım. Daha sonra Bursa'da oynadım. Hep Süperlig'de oynadım, sonunda da bir sakatlık neticesinde bıraktım.

Ardından Altay'da altı sene (takımın her kademesinde) teknik adamlık yaptım. 31-32 yaşımda Süperlig'de en genç teknik adam ünvanı kazandım. 1990'dan sonra Altay dışında diğer takımlarda çalışım. Bu dönemde pek çok takım çalıştırdım. Hep hedefi olan takımlarda çalıştım. Göztepe ile play-off maceramız var ama şampiyon olamadık. Şartlar ortadaydı. Daha sonra Kasımpaşa'da iki sene görev yaptım. İlk sene şampiyon oldu. İkincisinde de şampiyon oldu ama ben son beş maç ben ayrıldım takım yine şampiyon oldu. Son olarak Göztepe ile 3. lig şampiyonu olduk. Son olarak 2009-2010 sezonunun 8.Haftasına kadar Göztepe'yi çalıştırdım.

Bu haber toplam 4259 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT