Sarıyer hayal kırıklığı yarattı

Sarıyer hayal kırıklığı yarattı
Yeni sezona merhaba diyen Sarıyer'in yeni kadrosunu analiz eden Balcı yönetime tavsiyelerde bulundu.

İBRAHİM BALCI / SARIYER MANŞET GAZETESİ

Sarıyer yeni futbol mevsimini 19.08.2009 Çarşamba günü görkemli bir törenle açtı. Birkaç yıldan beri böyle bir açılış yapılmamıştı. Çok mutlu olduk. Şampiyonluk havası yaşadık!

Açılıştaki en önem taraf, yönetim kurulunun almış olduğu “İnsanlar hayatta iken hatırlanmalıdır” kararıdır. Bu karar doğrultusunda, Sarıyer Spor Kulübünde uzun yıllar futbol oynayan bilahare Fenerbahçe, Trabzonspor ve Karabükspor’da forma giyen; üç kez milli olan futbolu bıraktıktan sonra da Sarıyer S. K. de 24 yıl genel kaptan olarak görev yapan EYÜP ODABAŞI’ nın anılarını yaşatmak ve unutulmadığını belirtmek için Kulüp Yönetim binasına “SARIYER SPOR KULÜBÜ EYÜP ODABAŞI YÖNETİM BİNASI” ismi verilmesidir. Ayrıca günün anısına kendisine bir plaket takdim edilmiş ve rahatsızlığı nedeni ile gelemediği için, kulübün plaketi  tarafıma tevdi edilmiştir. Sayın Odabaşı adına Yönetim Kuruluna bu asil karar ve uygulamaları nedeni ile teşekkür ettim. Kurban kesilmesini takiben tören başladı. Yüzlerce futbol okulu ve alt yapı futbolcusu tertemiz formalarıyla Yusuf Ziya Öniş Stadının çim zeminini ellerinde Sarıyer bayrakları ile doldurdu. Akabinde profesyonel takım futbolcuları, teknik adamlar ve yönetim kurulu üyeleri anons edildi. Sayın Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Sarıyer Spor Kulübü Kurucusu ve Divan Başkanı Fikret Canlı’nın da anons edilmesinden sonra büyük topluluk bir araya geldi. Yapılan konuşmalar kulübümüze ilerisi için ümit verdi. Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç’in “Destek olmaya devam edeceğim” sözleri büyük alkış aldı. Konuşmalardan Sonra Kulüp adına Kulüp Divan Başkanı Fikret Canlı Sayın Şükrü Genç’e bir plaket takdim ederek teşekkürlerini bildirdi.

Açılışa ilgi çoktu. Bu ilginin lig maçlarında da gösterilmesi gerekir. Taraftarlarımızın bunu unutmamalarını, açılışta verdikleri desteği devam ettirmeleri çok önemlidir.

Takımımız lige iki etaplı kamp yaparak hazırlandı. Geçen sezonki takım kadrosu hemen hemen tamamen boşaltıldı. 27 futbolcudan sadece 5 kişi kadroda tutulmuş. Yani geçen sezonun oturmuş kadrosu tamamen dağıtılmış. Böyle olduğu için aşırı sayıda transfer yapmak zorunluluğu doğdu. Gerçekten transfer çalışmalarına büyük hızla başlayan yönetim kurulu bu süre içinde 25 ten fazla futbolcu ile anlaşma yapmış, böylece kadro 30 ‘un üzerine çıkmış, ama son bir hafta içinde birkaç futbolcu ile yollar ayrılmış ve takım kadrosu 27 ‘ye indirilmiş.

Transferler yerinde mi değil mi? Tartışılır, herkesin fikri değişiktir. Bence çok tartışılması gerekir! Bugün Siirt Petpa karşısında ilk yarıda seyrettiğimiz Sarıyer hayal kırıklığı yarattı! Geçen sezonki takımı aradım! Göze batanlar yine eskilerdi! Takımı müthiş ağır buldum. Ağır top oynuyoruz, oyunu hızlandıramıyoruz. Henüz futbolcular birbirlerini tam anlamıyla tanımış değil! Yeni transferlerde göze batan, dikkat çeken kimse yok! Ender, Bülent ve Sinan bu kadar ağır ve isteksiz olmamalıydı. Orta sahada da pres hiç yok, sadece topa sahip olunduktan sonra çok pas yapılmak arzulanıyor ama top kaybı çok fazla. İkili mücadelede hakimiyet devamlı rakip futbolcularda oldu. Bana göre iki bek Aydın ve Serkan bu mevkii için yeterli değil! Defansta İki orta adam olarak görev yapan Selim ve Emrah pek anlaşmış değil ve hafif kaldılar. Defans iki gol yedi, maalesef ikisi de kademe hatasından kaynaklandı. Geri dörtlü Özgür, Serkan Özdemir. Özcan Karakiraz’la belki toparlanır. Yoksa devamlı zorlanırız. Orta alanda Emrah Şahin, takımının en savaşçı adamıydı, sol dışta oynatılmakla oyundan uzaklaştırıldı. Yasin oyunu kontrolü altına almakla ve organize etmede iyi; Gökhan Çakır topu daha çabuk çıkarması halinde yine yerinin iyisidir. Ama sağ dışta kesinlikle ileri çıkabilecek, savunmaya gelebilecek, ayağına hakim bir elemana ihtiyaç var. Bu da her halde Göksel olur! Tanıdığımız Göksel bu görevi başarılı şekilde yapar. Takımın deneyimli futbolcularından Ender’den çok şeyler bekleniyor, bunu vermesi gerekir; gol adamı olarak ileri uçta oynayan Bülent daha etkili olmalı, bilgisi, deneyimi var, biraz daha hareketlenmesi halinde gol sorununu halledebilir. Bu hattın ikinci adamı Sinan fiziki yapısı ile dikkat çekiyor ama hayli ağır, bu ağırlığı üzerinden atması halinde yararlı oleabilir. Takımın ileri uçtaki adamlarını oynatabilmek orta alanda görev yapacak adamların işi olduğu da unutulmamalıdır!

Unutulmması gereken bir nokta da Siirt Jetpa Spor'un güçlü bir kadro oluşturduğu ve bu kadroya karşı mücadele edildiğidir.

Takımımı sadece kırkbeş dakika izleyebildik. Önceki hazırlık maçlarını izleme imkanımız olmadı. Alınan sonuçlar iç açıcı değil. Ama ne olursa olsun hemen her maçta gol atan bir takımımız var. Bu da umudumuzdur. Ama yine de bir takım eksikliğimiz var gibi geliyor bana! Maç sonu Tayfun Karadağ’ı gördüm. Dikkatle baktım yüzüne. Takımdan uzaklaştırılmasının üzüntüsü içinde! Düşünüyorum, Siirt Petpa karşısında seyrettiğim takımımızzda Tayfun’un tekniğine sahip kaç kişi var? Sol bekte ve orta sahanın sol dışında şans verilen adamların içinde Tayfun’dan daha iyi olan futbolcu var mı? Hiç zannetmiyorum. Bu adama yazık etmiyor muyuz? Yönetimin dikkatini çekmek istiyorum!

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Ertan Koç, Gökhan Ünver, Atahan Menekşe ve Tayfun Karadağ takımımızın ilk on birinde çok rahat yer alabilirlerdi. Bu bir devrelik maçta arandılar! Hayrullah Çopur’u da bunların arasına katabilirim! Bu çocukların bir çırpıda elden çıkarılmalarına üzülmemek elde değil! Yazık oldu derim!

Geniş bir teknik kadro ile çalışıyor takımımız. Çağdaş bir çalışma ortamı içinde uğraş veriliyor. Kısa sürede takımımızın istenilen düzeye getirileceğine inanıyorum. Sayın Başkan İbrahim Bozan’ın, “Bir veya iki önemli isim alabiliriz çünkü ihtiyaç görülüyor” ifadesi beni umutlandırdı. Çünkü doğru birdir ve ona varılmalıdır prensibini benimsemek gerekir. Yönetim Kurulunun bu yolu takip edeceğinden eminim.

Yeni sezonda  yönetim kurulumuzun çalışmalarını aynı hızla devam ettirmelerini ve mutlu sona ulaşmalarını temenni ediyorum.

Şunu da belirtmeyi görev biliyorum: Hiç kimse Sarıyer Spor Kulübünün sahibi değil! Hiç kimse de Sarıyer Spor Kulübünü vesayet altına alamaz! Sarıyer Spor Kulübü Kurucusu hala hayattadır. Yaşadığı sürece ve onun izinden gitmeyi prensip edinen Divan Kurulunun değerli üyeleri görev yaptıkça, hiç kimsenin sinsi emellerine kulübü alet ettirmeyeceklerdir. Hiç kimse sinsice ve içten pazarlıklarla kulüpte görev yapacak olanlara; bu görevi yıllarca üstlenenleri kötüleme, ima ile de olsa yerme hakkına sahip değildir. Bu da böyle biline!!!

Bu haber toplam 1721 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT