Sarıyer en iyi dönemini yaşıyor

Sarıyer en iyi dönemini yaşıyor
Sarıyer Spor Kulübü denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Eyüp Odabaşı kulüple ilgili düşüncelerini anlattı.

Sarıyer’in efsane isimlerinden Eyüp Odabaşı Sarıyer Spor Kulübü ile ilgili Sarıyer Manşet Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Odabaşı, “Sarıyer Spor Kulübü son 5 sene içinde mali olarak en iyi dönemini yaşıyor. Bu da belediye başkanının çevresindeki iş adamlarını kulübe yönlendirme desteğinden kaynaklanıyor” dedi.

Sarıyer Spor Kulübünün son durumunu nasıl görüyorsunuz?
3–4 sene içersinde ilk defa kulübe sahip çıkılıp zamanında kongre yapıldığını gördüm. Bu beni sevindirdi.  Belediye başkanımızın kulübe bakış açısı çok farklı. Kulübü, belediye işi olarak görüyor ve başarı istiyor, desteği de tam destek. Seçilen yönetim de çok iyi. Bu nedenle Sarıyer’i güzel günlerin beklediğine inanıyorum.  Başkanımızdan Zekeriyaköy’deki tesisleri bir an önce yapmasını istiyorum. Bu konuda da verilecek her türlü göreve hazırım.

Yeni yönetimi nasıl buldunuz?
Çok iyi bir yönetim seçildi.  Başkan İbrahim Bozan’ın spora ilgisini biliyorum. Daha önce de yönetimdeydi. Hatta daha yönetici olmadan benim dönemimde bizimle beraber deplasman maçlarına gelirdi. Sarıyer’i bu kadar yakından takip ediyordu. Yeni yönetimin başarılı olacağına inanıyorum.

Transfer çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
Ben yöneticiliği bıraktığımdan beri ısrarla söylediğim şey ‘tek senelik mukavele yapmayın’ dedim. ‘Bu kulübe zarar verir’ diyordum. Geçen dönem hep tek senelik mukavele yapıldığından dolayı bu sene tüm futbolcuların kulüple ilişkisi kesildi. Yeni yönetim şimdi yepyeni bir takım kuruyor. Takım kurarken de yeni futbolcularla iki yıllık sözleşme imzalanıyor. Gelecek sene Sarıyer’in şampiyon olma şansı daha fazla. Bu sene olmasa da seneye eksik 3-5 futbolcu olur, eksiğimizi transferlerle tamamlayarak şampiyonluk yolunda daha çok şansınız olmuş olur. Bu yol izlenirse, Sarıyer bu sene şampiyon olmazsa, seneye kesin şampiyon olur.

Yeni yönetimde siyasi kişiler ağırlıkta yorumları yapıldı. Sizce bu kulüp için artı olarak mı değerlendirilmeli, yoksa bunun kulübe bir olumsuz yansıması olur mu?
Hangi parti olursa olsun ben siyasetin kulübe girmesine kesinlikle karşıyım. 24 sene Genel Kaptan’lık yaptım. Her gelen partiyi benim partim olarak gördüm. Eğer particilik ortaya çıkarsa bundan kulüp zarar görür. Belediye Başkanı seçimden önce de sonra da kulübe siyasetin sokulmayacağını, yönetimde kim olursa olsun aynı mesafede duracağını söyledi. Ben buna çok inandım, başarının geleceğine düşündüm. Seçimden sonra evet biraz parti ağırlıklı oldu gibi. Katılıyorum, ama bu bana göre belediye başkanından kaynaklanmıyor etrafındakilerden kaynaklanıyor. Kulüpçülükte işin ehli kimse o olması gerekiyor. Bir de CHP’liler göreve geldi diye de kulübe siyasetin karışacağı anlamına gelmez.

Yeni yönetime önerileriniz var mı?
Yeni yönetimde çok yakın arkadaşlarımız var. Çeşitli konularda bana gelip yardım istediklerinde her zaman önerilerimi sunuyorum. Ben ille de şöyle yapın diye bir önerim olamaz. Ama bana bir konuda bir şey sorarlarsa hemen yardıma koşuyorum, ömrünün sonuna kadar da yardımcı olacağım.

Teknik direktör Mehmet ekşi ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Futbolculuk kariyeri tartışmasız çok iyi. Bir, iki yerde de teknik direktörlük yaptı. Otoritesi, disiplini çok iyidir. Yeniden kurulmuş bir takımı bir araya getirip, iyi futbol oynatmak zorluğunu çekecektir. Ama bunu da becereceğine inanıyorum.  Yeni kurulan bir takımın iyi futbol oynaması zaman alır. Bir takım ne kadar erken kurulursa, o kadar erken başarı sağlamış olursunuz. Mehmet Ekşi’nin de bunun üstesinden geleceğine inanıyorum. Sarıyer’i çok iyi tanıyan Necdet Ergün ve Sercan Görgülü’nün de destekleriyle güzel şeylerin olacağını düşünüyorum.

Taraftar Ümit Teke’nin transfer edilmesini istiyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Ümit gittiği her yerde kendisini kabul ettirmiş bir futbolcu. Nerde oynadıysa takımın en çok gol atan futbolcusu olmuştur. Bizde de oynasa zannediyorum bizim en çok gol atan futbolcusu olur. Keşke Sarıyer’e gelse. Yaşı da genç, futbolun en iyi çağını yaşıyor.  Ümit eğer gelirse, ondan faydalanılabilir.

Genel Kaptanlığın kalkması ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Ben Genel Kaptanlığın kalkmasına karşı değilim. Bunu yanlış değerlendirdiler. Genel Kaptanlığı kaldırıp kulübü kurumsallaştıracağız dediler. Böyle bir mantıksız şey olabilir mi? Kurum, belli bir konuda ticaret yapılacak yer, müessese anlamındadır. Eğer sen kurumsallaşmak istiyor da tüzüğün sana sıkıntı veriyorsa; tüzüğü inceler gerekli yerleri düzeltir kurumsallaşma yoluna gidersin. Genel Kaptanlığı kaldırıp, kurumsallaşan bir tek kulüp var mı? Kurumsallaşmakla, genel kaptanlığın en ufak bir bağı yok. Kurumsallaşabilmek için bir kulübün sabit giderlerini karşılayacak sabit geliri olması gerekir. Gider-gelir dengesini kurduğun zaman kurumsallaşmışsın demeksin. Genel Kaptanlığı ille de kaldırılmasının nedenini anlamıyorum.

Bu haber toplam 1796 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT