Sarıyer bu sene şampiyon olur

Sarıyer bu sene şampiyon olur
SARIYER MANŞET spor yazarları İbrahim Balcı ve Kıvanç Ekinci, Eyüpspor galibiyetiyle 2'de 2 yapan Sarıyer'i değerlendirdi.

  İBRAHİM BALCI / SARIYER MANŞET GAZETESİ 


İyi başladık, devam ediyoruz
Lige iyi başladık, iyi devam ediyoruz. İnancım son maça kadar bu iyi gidişimiz devam edecek.

Son birkaç yıldan beri böyle bir seyirci topluluğu görmedik. Taraftarlarımız iyi organize olmuşlar. Maçın başından sonuna kadar takıma desteklerini devam ettirdiler.

Saha hariç, stadın tribün kısımlarında yenilikler fena değil. Biraz da gayretle ve itina gösterilseydi çok daha iyi olabilirdi.

Fakat sahanın zemini: EVLERE ŞENLİK! Bu kadar bilinçten uzak bir çalışma yapılamazdı, yapıldı! Bu zeminde değil futbol oynamak atlar bile yarışmaz. Oysa zemin üzerinde hayati mücadele veren futbolcular insan! Yazık be! Bu kadar bilinçsizce bir işe yapılır mı? Yanarım bu iş için harcanan paralara! Yazıklar olsun  bu işin peşini bırakanlara!

Şeref tribününe yine bir kural konulamadı. Ne giren belli ne çıkan! Sorumlusu İl Müdürlüğü mü Sarıyer Spor Kulübü mü? Her kimse çok daha dikkatli hareket etmeli, bu tribün insan yığınından kurtarılmalıdır. Buraya girecekler bellidir, zorlamanın anlamı yoktur!

Bir diğer dikkat çeken taraf dijital skorbordun kaldırılmasıdır. Bu skorbord sökülüp hangi stada götürülmüşse oradan alınıp yine yerine konulmalı ya da bir başka dijital skorbord temin edilmelidir..

Stadın önemli bir eksiği kapalı karşısındaki tribünün hala bitirilememiş, olduğu gibi bırakılmış olmasıdır. Burasının bundan sonra tribün olarak yapılması söz konusu olamaz. Ama branda ile kapatılabilir. Reklam panoları ile kapatılabilir. Burası yüzün üzerinde reklam alır. Bir reklam bin lira olsa yüz bin lira gelir temin edilebilir, bu hatırdan çıkarılmamalıdır! Üzerinde durulmaya değer!

Sarıyer ikinci maçını da üç puan alarak geçti,. İyi başlangıçını devam ettirerek çıkışını sürdürdü. Maçın genelinde iki ayrı Sarıyer seyrettik. İlk yarıda seyrettiğimiz Sarıyer ikinci yarıda yoktu! İlk yarıda ufak tefek hatalara rağmen sonuca gitmeyi bilen bir Sarıyer vardı ve akıllı kontrataklarla iki gol buldu. İyi pas yaptı, sahaya iyi yayıldı, pozisyon buldu. İkinci yarıda ise bunun tamamen aksi oldu. İkinci devreye Sarıyer kötü başladı öyle bitirdi. Aslında ağır adamlardan kurulu, zayıf bir takım hüviyetindeki Eyüp’e karşı çok daha iyi oynaması gerekirdi ama olmadı. Bunun nedeni Sarıyer’in ikinci yarıda oyundan düşmesiydi. Sarıyer’i kondisyon olarak yeterli görmedim. Bazı futbolcular henüz tam anlamı ile hazır değil. İlk yarıda çok iyi işler yapan Gökhan Çakır ile Göksu oyundan çabuk düştüler Ama Gökhan yaratıcılığını, Göksu fırsatçılığını ortaya koydular. Ayağına top yakışan Emre Hasan da ikinci yarıda ne fazla geri gidebildi ve ne de fazla ileri çıkabildi, ortada bir daire içinde idare etmeye çalıştı. Mustafa ilk devredeki yırtıcılığını ikinci yarıda devam ettiremedi. Aydın ise son yirmi dakikada oyundan koptu ama ilk yarıdaki futbolunu devam ettirirse takımının vazgeçilmezlerinden olur!  Ethem hatasız bir müsabaka oynadı, iki bek Göksel ve Serkan biz oynarız dediler. Defansın orta iki adamı (Emrah ve Selim) da zaman zaman kademi hatası yaparak, yeteri kadar hazır olmadıklarını gösterdiler ama hiç oyundan uzaklaşmadılar, kopmadılar. Kaptan Yasin beklenilenden fazlasını verdi. Orta alanda, takımın durduğu anda pres yapan tek adam olarak göze çarptı, topa hakim olduğunda çok iyi işler yaptı. Mustafa güçlü fiziği ile iyi paslar alması halinde her defansın başına bela olur.

Sarıyer’i çok daha iyi görmek isteriz. Zira elindeki elemanlarla bunu başaracak güçtedir. II. Türkiye Ligi takımları arasında hiç bir takımda bu kadar çok kaliteli futbolcu yok. Transferin son gününde Çoşkun, Cumhur, Göksu ve Sezai’yi kadrosuna kattı. Çoşkun ve Cumhur ile birlikte Özgür, Ender’inde oynaması halinde bu ligde her hangi bir terslik olmazsa Sarıyer’in yenilmesi düşünülmez bile! Daha Emrah Şahin’i, Bülent’i, Erman’ı, Serkan’ı,  Özcan’ı, Mustafa’sı, Melih’i var…

Birkaç kısa notla yazıyı noktalamak istiyorum. 1) Yeteri kondisyona sahip olamadığımız, yani bir yerde yeteri kadar hazırlanamadığımız için oyundan çabuk düştük; 2) Yorulduğumuz için sık sık geri pas yaparak oyunu idare etmeye çalıştık, kaptırılacak geri paslar ileride canımızı yakabilir; 3) Maç boyunca oyunda on dakika bile baskı kuramadık; 4) Çok yumuşak oynuyoruz, tatlı sert bile değil; 5) İkili mücadeleleri kaybetmemiz halinde, agresif futbol oynayan, mücadeleci bir takıma karşı çok güç durumlara düşebiliriz.

İyi başladık, iyi gidiyoruz, daha iyi olmaya gayret edelim. Bunları temin ettiğimiz anda istediğimiz başarı mutlak gelir!
Bütün Sarıyer’in beklentisi budur! 

  KIVANÇ EKİNCİ / SARIYER MANŞET GAZETESİ 


Eyüpspor ile oynanan maçta çok iyi bir Sarıyer seyircisi ve iyi bir Sarıyer takımı, kötü bir hakem ve çirkin bir zemin vardı. Sarıyer taraftarı iyi organize edilmiş bir biçimde maçın başından sonuna kadar takımını destekledi. Takımı için gerçekten bir itici güç olmayı başardı. Sarıyer takım olarak yeterli futbolu oynamasa da bireysel kaliteleri yüksek oyuncuları ile fazla zorlanmadı maçı kazanmakta. Ancak takımın hem kondisyon hemde taktik anlamda yeterli seviyeye gelememiş olduğu görülüyor. Böyle olması da gayet normal, bilindiği gibi yepyeni bir takım kuruldu bu kadar çok yeni oyuncunun birbiriyle yeterince uyum göstermesi için en gerekli şey zamandır. Sarıyer 5. 6. haftadan sonra çok daha etkili bir futbol oynayacaktır diye düşünüyorum. Ligin başlangıcında henüz takım yeterli seviyeye gelmeden alınabilecek puan kayıpları beni korkutuyordu ama öyle görülüyor ki, Sarıyer bu sureyi kayıpsız veya en azından az kayıpla atlatacak. Futbol birazda hava işidir, takımımız şampiyonluk havasını yakalarsa ligide o havayla bitirir diye düşünüyorum.
 
Tartışmasız maçın en etkili ismi Aydın Kuzu'ydu. Eğer bu formunu yükselterek devam ederse takıma büyük katkı sağlayacaktır. Göksel maçın son bölümlerinde oyundan düşse de en çalışkan isimlerden biriydi. Serkan kalitesini ve tecrübesini adeta konuşturdu sahanın en iyilerinden biriydi. Acaba formunda bu sene düşüş olur mu diye düşündüğüm Yasin, geçen seneye göre adeta gençleşmiş, orta sahanın en çalışkan isimlerinden biriydi, hem rakip akınları kesmekte etkiliydi, hem de dağıttı toplarla oyunu rahatlattı. Gökhan çok yetenekli bir oyuncu ancak kendisine olan aşırı güveni zaman zaman gereksiz top kayıpları yapmasına neden oluyor. Bu zaafından kurtulursa çok daha büyük işler yapar. Mustafa kondisyonunu artırabilirse, güçlü fiziğle rakip savunmaların başına bela olur.

Bence eğer çok fevkalade bir durum olmazsa Sarıyer takımı bu sene Şampiyon olacaktır. Futbolda hiçbir zaman kesin diye birşey yoktur ama oynanan futbol henüz yeterli olmasada bu kadro bu ligin en güçlülerinden biridir. Henüz kondisyonu ve oyuncular arası uyum yetersiz, ancak bir kaç hafta sonra bu eksiklikleri Mehmet Ekşi'nin ekibinin telafi edeceğini düşünüyorum. Ayrıca bu takımda henüz Coşkun Birdal, Bülent Karaman, Ender Alkan gibi isimler henüz sahne almadılar. Her halükarda Sarıyer'in yükselme grubuna çıkacağından eminim, ancak yükselme grubunda yaş ortalaması yüksek olan ve genelde teknik özellikleriyle kendini kabul ettiren oyunculardan kurulu bu ekibe genç, çok koşan ve deyim yerindeyse rakibi ısıran bir iki oyuncu daha eklenmesi gerkir diye düşünüyorum. Değinmek istiğim bir başka konu da saha zemini, herhalde Avrupa liglerinin hiç birinde böyle bir zeminde futbol oynanmasına izin verilmez. Henüz yaz ayında böyle olan bir zeminin kış aylarında alacağı durum gerçekten insanın gözünü korkutuyor. Ayağa pas yaparak oynamaya çalışan Sarıyer takımının en büyük rakibi Yusuf Ziya Öniş'in saha zeminidir. Bu zemini hazırlayan kadroları ne kadar tebrik etsek azdır!

Bu haber toplam 2013 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT