Güzel Şeyler de Oluyor

Güzel Şeyler de Oluyor

Geçtiğimiz Cumartesi günü Cumhuriyet Mahallesi Murat Sokak’tan Veysel bey aradı. Evlerinin çatısında 3 gündür bir güvercinin mahsur kaldığını, bütün çabalarına rağmen kurtaramadıklarını ve kargaların saldırısına maruz kaldığını, bundan dolayı hem biz ve hemde sokak sakinlerinin bu duruma çok üzüldüklerini söyleyerek “lütfen yardımcı ol” diye. Veysel bey, sokak hayvanları konusunda yaptığım çalışma döneminden beni tanıyor.

Hemen Büyükdere İtfaiye’sini aradım. Santralde Bekir bey vardı. Kendilerine durumu anlattım. Verdiğim adrese, bir kurtarma aracını göndermişler. Kısa bir süre sonra, güvercini kurtardıklarını ve güvercine hiç zarar vermeden uçurduklarının haberini bana ulaştırdılar.

İtfaiye çalışanlarının hepsine göstermiş oldukları bu duyarlılıklarına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Son derece önemli olacak bir çalışma örneğini göstermiş oldular.

Güvercinin düştüğü zor durumundan kurtarılmasına sevinen insanların rahatlamasına neden olmuştur.

Buna benzer bir olay, daha önce Yeniköy’de yaşandı.O da 3 gün boyunca çatı arasına mahsur kalan yavru bir Kedi idi.

Beni arayan Sabriye Abla idi. Telefonda ağlıyordu. Bütün imkansızlıklarına rağmen, Yeniköy’de ulaşabildiği kedi ve sokak köpeklerine bakan ve besleyen bir insan. ”Ne olursun gel kurtar bu yavru kediyi” diye. Oraya gittim. Beni görünce, “aha bak yavrunun annesi 3 gündür buradan hiç ayrılmadı. O da hep yavrusunun sesinin geldiği yere bakıyor” diye.

Sarıyer Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürü Sn. Ali Güneş’i arayarak durumu anlattım. ”Hemen Mobo aracını gönderiyorum” Bir süre sonra araç geldi. Gelen arkadaşlar, son derece dikkatli bir uğraşla, yavru kediyi aşağıya indirdiler.

İşte o anki Sabriye ablanın sevinçten nasıl hüngür hüngür ağladığını diğer taraftan, annesinin önüne konulduğu anı gerçekten ifade etmek zor. Anne kedi önce bize baktı. Gözlerinden anlaşılıyordu memnuniyeti. Yavru Kedi gerçekten çok şirindi.

Bu iki olayda iki canı kurtaran İtfaiye ve Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne teşekkürler. Onların kurtulmalarına çaba gösterenlere de.

Anlatmaya çalıştığım bu iki olayı belki çok kişi “yahu bu kadar insan var zor durumda. Bunlar dururken hayvanlara verilen bu ilgi ve ilgili olanlara kızacaklardır.”

Ruhunda sevgi ve merhametten yoksun olanlara Hz.Muhammad’in şu sözünü hatırlatmak istiyorum.”Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz” diye.

Bilinmeli ki Dünyadaki bütün canlıların, insanlar gibi, birer can taşıdıklarını, bizler kadar acı çekebileceklerini, üzülebileceklerini, sevinç ve mutlu olabilecekleridir.

Bir sokak köpeğinin ortalama ömrü birkaç yıldır. Ama sevgi ile yetişip bakılan sahipli bir köpeğin ömrü ise 16-17 yıl kadar yaşayabiliyor.

Herhangi bir hayvanın (kedi,köpek,kuş,maymun vs.) örneğin; anne ve yavruları arasındaki ilişkilerini gözlemleyin. Aralarında karşılıksız sevginin nasıl olduğunu görürsünüz. Oysa insanlar, büyüttükleri çocuklarına, kendilerince gördükleri yanlış veya hatalı davranışlarına hemen”Verdiğimiz emeklere haram olsun” denildiğini hepimiz biliyoruz.

Halk arasında, kedi lafı geçince “Nankör”! kelimesini yapıştırdığımız kedi, beslediği yavrusuna asla demez haram olsun diye.

Söz kedilerden açılırken, bir önerim olacak. Çağımızın geliştirdiği teknolojilerin, evlerimize girdikten sonra, nasıl esiri olduğumuz biliniyor.

Aile bireylerinin, birbirleriyle olan iletişim ve ilişkilerin nasıl azaldığını ve diğer gereksinimlerini gidermek için gördükleri bir yer haline geldi. Evde, kimi internette, kimi televizyon izliyor (herkesin vazgeçemediği dizisi vesaireleri var) diğeri öbür odasında spor izliyor. Bir başkası sıkıntısından uyumaya çalışıyor. Hiçbiri diğerinin ne yaptığından haberdar değil veya ilgilendirmiyor. Herkes kendi dünyasında.

Sonuç olarak bunlara geçim sıkıntısıda eklenince, son yıllarda eşler arasında boşanmaların arttığını gazetelerden okuyoruz.

Önerim; (Bu durumu yaşayanlara) Evinize bir kedi alın ve besleyin. Kediler oynamayı çok severler. O kadar sevimli ve şirin oynuyolarki, bir anda fark edersiniz. İşte o an unutmuştunuz ya gülmeyi, hatırlar ve gülmeye başlarsınız. Başladığınız an, diğerleride fark eder, yüzyüze gelir ve diyalog sağlamanıza sebep olur. Bu devam ederken, birçok şeyin farkında olunur. Konuşma ve diyalog sağlandığı zaman, her şeyin değişebileceğinden emin olabilirsiniz.
                        
Sevgi ve Saygılar.

Bu haber toplam 1160 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT