Celal Demir hayatını kaybetti

Celal Demir hayatını kaybetti
Sarıyer Spor Kulübü'ne uzun yıllar emek harcamış olan Celal Demir (84) hayatını kaybetti.

Sarıyer Spor Kulübü'nün ilk futbol takımında oynayan ve bir dönemde yöneticilik yaparak kulübe önemli hizmetler veren Celal Demir 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sarıyer’in duayenlerinden bir olarak bilinen Demir'in cenazesi, Sarıyer Merkez Camii'nde öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Sarıyer mezarlığında toprağa verildi. Demir’in Sarıyer Spor Kulübü bayrağına sarılı tabutu dostlarının omuzları üzerinde mezarlığa kadar taşındı. Cenaze törenine spor, siyaset ve iş dünyasından birçok isim katıldı. Sarıyer Manşet Gazetesi olarak Celal Demir'e Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

celaldemircenaze_504070233.jpg

BİR DEVİN ARDINDAN / İBRAHİM BALCI

Dünya dönüyor, biz de devamlı hareket ediyoruz. Kimsenin “dur durak” dediği yok. Bir mücadele, bir uğraş, bir telaş koştur babam koştur. Sanki insanlara dinlenmek yasak! Dinlenmek haram, dinlenmek suç!

Her şeyi göze alıp dinleneceğim dediğinizde zamanın acımasızlığı yakanıza yapışıyor, hayat damarlarınızı kurutarak sizi dünyadan, eşinizden, dostunuz, yar ve yaranınızdan koparıyor!

Bu kopuş bir sondur! Bir gülün dalından koparılışı, bir balığın su altından su üstüne çıkarılışı, bir kuşun kanatlarının koparılarak yüzüstü bırakılışı ve ne olacak diye seyredilişidir!

13.09.2009 sabahı bir kopuş yaşadık! Telefon erken saatte çaldığı zaman yine Tahsin Salihoğlu’nun muzipliği var zannetmiştim. Ama yanıldım. Bir acı haberin bana ulaştırılmasıymış telefonun acı acı çalan sesi!

Haber acı mı acıydı: Telefondaki ses CELAL DEMİR’in vefatı haberini veriyordu! Üzücü ve acı bir haberdi! Biz yaşlılar bu tür haberleri bekleriz! Beklerken de içimizden devamlı “Allah gecinden versin” deriz. Ama YAZI dediğimiz ilahi emir hiç şaşmaz alacağını alıp gider!

İşte öyle oldu! Benim örnek aldığım insanlardan birini daha kaybettik! Allah gani gani rahmet eyleye! Mekanını cennet eylere, tüm yaptığı iyilikleri kendisine yoldaş eyleye! AMİN!

Her şeyin iyisi ilgi görür, iyisine sahip olunmak istenir! İyiyi bulmak o kadar zordur ki! Hatta, az defolu mallar bile iyi niyetine kapış kapış gider! Bir fabrika düşünün binlerce, milyonlarca metre kumaş üretir! Tüm ihtimama rağmen aynı kalitede çıkmaz, bir kısım mal da defo tespit edilir, sağlam maldan ayrılır! Ama atılmaz yine halka arz edilir, ilgi görür, sahiplenilir. Hiçbir fabrika defosuz mal çıkaramaz, bu güne kadar vuku bulmamıştır. AMAAAAA!

Allah, o yüce yaratıcı hiç defosu olmayan CELAL DEMİR’i örnek insan olarak yaratmıştır. Bu örnek insanı çocuk yaşta tanıdım! Sevdim, saygı duydum yolundan yürümeye azmettim. Ama mümkün mü? O kadar büyük bir devdi ki O’na ulaşmama imkan olmadığını anladım!

Celal Demir, yaşadığı sürece tüm çevresinde örnek insan olmayı bildi. Sakinliği, sevimliliği, gözlerinin içinin gülüşü, iyi niyeti, samimiyeti, hoşgörüsü, yardımseverliği, özgüveni ve özveriliği ile örnek insan oldu. DEV’leşti!

Sarıyer Spor Kulübü’nde omuz omuza görev yaptık. Hem de yıllarca bir gün umutsuzluğa düştüğünü, bir gün yanındakileri üzdüğünü, umutsuzluğa ittiğini, bir gün her hangi bir kişiyi yerecek konuşma yaptığını görmedim! Olan bir hata olduysa da muhatabı üzülmesin diye kabullenmeyi onur bildi! Ayıp kapatmayı, karşısındakinin onurunu korumayı görev bildi! Bir konuşma nedeni ile karşısındakinin üzüldüğünü hissettiğinde defalarca özür dilemeyi prensip edindi!

Sarıyer Gençlik Kulübü’nün kuruluş çalışmalarına kendisi gibi genç arkadaşları ile birlikte katıldı. Çocuk yaşta Sarıyer G. K. nün ilk futbol takımında oynadı. Sarıyer’de futbola başladı ve Sarıyer’de futbol yaşamını noktaladı. Tam on üç on dört yıl Lacivert-beyazlı formayı giydi. Futbol oynarken yönetim kuruluna seçildi, aralıklı olarak on dokuz dönem yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. 1948 den 1983 yılına kadar kulübün muhasebesini tuttu. Kulübü ile ilgisini hiç kesmedi.

Mükemmel futbolcuydu. Bir resme maçta en çok gol atan futbolcu Unvanı hala O’na aittir. 1944/45 sezonunda Rumelihisar maçında Sarıyer 9-0 galip gelirken 6 golü Celal Demir kaydediyordu.

Ancak Celal Demir’in en önemli özelliği futboldan ve futbolcudan çok iyi anlamasıydı. Bıkmadan, usanmadan amatör maçları izler ve her yıl Sarıyer’i birkaç futbolcunun transfer edilmesini sağlardı. Onlarca futbolcuyu Sarıyer’e ve Türk futbolunu kazandırdı.

Celal Demir’in esas büyüklüğü AKİL ADAM oluşundadır. Her başımız sıkıştığında başvurduğumuz kişiydi.Verdiği kararlarda hiç yanılmadı. Çünkü kararlarını etki altına kalarak vermezdi. Herkese aynı samimiyeti, aynı hüsnüniyeti gösterir, sorunlarını dinler sonra da kararını verirdi. Verdiği karar ne olursa olsun kimse “Hayır” demez, kimse itiraz etmezdi! Çünkü; AKİL ADAM’ın inanırlığı ile hareket ettiğini, hata yapmayacağını, kimsenin adamı olmadığını herkes biliyor takdir ediyordu.

Toplumun örnek önderlerinden biri olan CELAL DEMİR, aynı zamanda mükemmel bir aile reisi ve örnek bir baba idi. Bu mükemmel baba ve örnek insan artık yok! Aramızdan ayrılıp son yolculuğa çıktı. Yolculuğun kendisine hayırlı olması için dua ederken, Onun gibi BİR DEVİN ARDINDAN yazı yazmanın burukluğunu, üzüntüsünü bütün benliğimde yaşıyorum. Alah rahmet eylesin!

NUR İÇİNDE YAT CELAL AĞABEY!

Bu haber toplam 2836 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT