Gazetecilik bir kamu görevidir

Gazetecilik bir kamu görevidir
Sarıyer Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vedat Özdemir: PANELLERİMİZ DEVAM EDECEK

   VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ  

Gazetecilik bir kamu görevidir. Bu özelliği ile kutsal bir meslektir. Bazen yanlışlıkların üzerine korkusuzca gitmektir. Bazen de yeri geldiğinde doğru olan davranışların topluma iyi örnek olması açısından övmektir. Bu meslekte övmek ile yermek arasındaki o ince çizgiyi yakaladığınız zaman, yasama, yürütme ve yargıdan sonra medyanın dördüncü güç olma özelliğinizi korursunuz. Değerli yöneticiler eğer kamu yararını düşünüyorsanız; gazetecinin yaptığı eleştirileri baş üstünde tutmalısınız. Çünkü gerçek gazeteci kalemini kendi çıkarı için değil, kamu yararı için oynatır.

Şimdi bunları neden söyledim:
Sarıyer Manşet Gazetesi olarak 10. sayımızı çıkartıyoruz. Bu kısa zaman içerisinde Sarıyer’de şu anlayışın hâkim olduğunu gördüm. Eğer haberlerinizde birilerini eleştiriyorsanız, ona doğru yolu gösteriyorsanız bu onlar için ‘yalan haber yaptığınız’ anlamına geliyor. Çünkü onlar özeleştiriyi kabul etmezler. Sürekli kendilerini övmenizi isterler. Ama övüyorsanız, yazılarınızda göklere çıkartıyorsanız sizden daha iyi bir gazeteci yoktur. Sarıyer öncelikle bunu yıkmalıdır. Gazetecinin eleştirilerini toplum adına kabullenip kendi öz eleştirisini yapmalıdır. Nasıl bir doktorun cerrahi müdahalesine yorum yapılamıyorsa, bir mühendisin teknik olarak bilgisine yorum yapılamıyorsa gazeteciye de bakış açısı bu olmalıdır ki Sarıyer’de maalesef bunu göremiyorum.

Panellerimiz devam edecek
Sarıyer’in yararını düşünüyoruz. Bazen haberlerimizi ülkenin gündemine göre belirliyoruz. İstanbul’da meydana gelen sel felaketinden ve Kilyos’taki su taşkınlarından sonra Sarıyer’in doğal felaketlere ne kadar hazırlıklı olduğunu gündemimize aldık ve konunun uzmanlarıyla derinlemesine konuştuk. Seçim döneminde gerçekleştirdiğimiz balıkçılık panelinden sonra adayların balıkçılığa daha geniş yer ayırması bizleri sevindirmişti. Şimdi yine bu panellerimizle geri dönüyoruz. Üstümüze düşen görevi yerine getirmiş olacağız gerisini değerli yöneticilerimize ve siz Sarıyerlilere bırakıyoruz.

Son olarak Sarıyer Manşet Gazetesi 10. sayısıyla karşınıza çıktı. Kısa zamanda Sarıyer’de zirveye çıkarttığınız gazetemiz ve her gün binlerce kişinin takip ettiği internet sitelerimize ilginizden dolayı teşekkür ediyorum..

Bu haber toplam 1161 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum