Gazetecilik ayaklar altında

Gazetecilik ayaklar altında
Sarıyer’de dün dağıtılmaya başlanan Sarıyer Siyaset adlı gazete ortalığı karıştırdı.

16 sayfa ve tabloid boyda hazırlanarak Sarıyer’de dün dağıtılmaya başlanan gazete MHP’nin Sarıyer Belediye Başkan adayı Sedat Özsoy ile ilgili reklam ve haberlerden oluşuyor. 

KÜNYESİZ GAZETE
‘İstinye’de ve Tarabya’da YIKIM VAR’ manşetiyle hazırlanan ve AK Parti’ye yönelik demeç ve iddiaların bir hayli fazla yer aldığı gazetenin künyesi bulunmuyor. Basın kanununa göre bu bir suç. 5 ila 20 Bin TL para cezasının yanı sıra gazeteyi hazırlayan şirket ve basımı yapan şirket sorumluları 1,5 yıla kadar hapis istemiyle de yargılanabilir.

GAZETEYİ KİM HAZIRLADI?
Sarıyer’in haber sitelerinden www.aksariyer.com ise yaşanan bu olay karşısında yaptığı araştırmalar sonucu, gazeteyi hazırlayan kişinin aynı zamanda Sarıyer Gazetesi’nin de sahibi Bekir Batu’nun olduğunu İhlas Gazetecilik A.Ş. bandrollü faturayı yayınlayarak belgeledi. Fatura’da SARIYER SİYASET adlı gazetenin Bekir Batu tarafından 30 bin adet bastırıldığı görülüyor.

SARIYER MANŞET: KINIYORUZ
Gazeteciliğin temel ilkeleri olan tarafsız ve objektif yayıncılık anlayışının ayaklar altına alındığı, gazetecilik ilke ve etik değerlerinin hiçe sayıldığı bu uygulamayla Sarıyerli gazetecilerin yaftalanmasına sebep olanları şiddetle kınıyoruz.

AK PARTİ VE DP ADAYI AV. YAŞAR AĞSU DAVACI OLACAK
AK Parti ve DP Adayı Av. Yaşar Ağsu konuyla ilgili olarak yasal süreç başlatacaklarını söylediler. Ağsu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bu ne gazetecilik ne de siyaset ahlakına uyacak bir tavırdır. Seçim kampanyamızda yan yana çekilmiş olan fotoğrafımı yayınlayıp “Halk Özsoy’u destekliyor” haberinin içeriğinde kullanılması beni son derece üzmüştür. Bu davranışla ilgili olarak hem MHP'ye hem de gazeteyi basan kuruluşa dava açacağım“ dedi.

Bu haber toplam 1584 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum