Yusuf Tülün’ün Mercedes aşkı!

Yusuf Tülün’ün Mercedes aşkı!
Türkiye’nin önde gelen internet sitelerinden biri olan www.gercekgundem.com Yusuf Tülün’ün Mercedes aşkını yazdı.

Sitenin genel yayın yönetmeni Barış Yarkadaş’ın “bu dosyalar tam Kemal Abi’lik” başlıklı yazısı bir hayli dikkat çekici görünüyor. Yarkadaş, Tülün’lü Sarıyer Belediyesi’ndeki bazı olayları Aziz Nesin’in öykülerine benzetiyor.

İşte Sarıyerlilerin dikkatini çekecek bir yazı.

Bu dosyalar ‘Kemal Abi’lik…
Edebiyat dünyasının önemli isimleri ‘’kara mizah’’ öyküsü yaşandığında, ‘’Tam Aziz Nesinlik’’ derdi. Yazar Aziz Nesin, ‘’biz’’e özgü olayları ‘’Bunlar sadece Türkiye’de olur’’ tadında kaleme alırdı. Nesin, okuyanı hem şaşırtır, hem hem güldürür, hem de düşündürürdü.

Bu ‘’ekol’’ün siyasetteki temsilcisi ise CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu… CHP’li Kılıçdaroğlu, AKP’li Şaban Dişli, Mir Dengir Fırat, Melih Gökçek, Aytaç Durak dosyalarını peş peşe açtı. Türkiye bu dosyalarla sarsılırken, araya Yozgat Belediyesi ile Deniz Feneri dosyalarını da sıkıştırdı. Kılıçdaroğlu’nun siyasetteki yıldızı parlarken, CHP de yükselişe geçti. Yolsuzluk ve yoksulluktan bıkan halk, Kılıçdaroğlu’nun her sözüne ‘’kutsal kitaptan alınmış’’ muamelesi yaptı. Bir süre sonra ise nerede bir yolsuzluk iddiası ortaya çıksa, buna hemen “Tam Kemal Abi’lik’’ denilmeye başlandı.

CHP İstanbul İl Örgütü’nün tam desteğini alan Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerde partisini ‘’Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’’ olarak temsil etti. Gürsel Tekin’le ‘’uyumlu ikili’’ haline gelen ve gündem belirleyen Kılıçdaroğlu, bu süre zarfında, dosyalarına yenilerini ekledi. Kamuoyu, Serdar Kepenek, Ekrem Tosun isimlerini, Atasay’la Erdoğanların pırlanta şirketi kurduğunu Kılıçdaroğlu’ndan öğrendi. Seçimleri kaybeden, ancak AKP’yi önemli bir şekilde hırpalayan Kılıçdaroğlu, 30 Mart sabahı yaptığı değerlendirme toplantısında “Nefesimiz Kadir Topbaş’ın ve AKP’nin ensesinde olacak’’ dedi. Kılıçdaroğlu, İstanbul’daki çalışmalarına ara vermeyeceğini de sözlerine ekledi.

CHP, Kılıçdaroğlu ile girdiği yarışta, 12 belediyenin sahibi oldu. Bunların sekizi, 29 Mart seçimlerinde kazanıldı. Yeni kurulan Ataşehir İlçesi’nin ilk belediye başkanı da CHP’li Battal İlgezdi oldu. Diğer altı belediye ise AKP’den alındı. (ANAP’lı Büyük Çekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün seçimlerden kısa bir süre önce CHP’ye geçmişti.)

Yeni kazanılan belediyelerin başkanlık koltuğuna oturan CHP’lilerin ilk işi kurumlarını tanımaya çalışmak oldu. Örneğin CHP’li Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, hemen kurumun bütçesine baktı. Sonuç tam anlamıyla korkunçtu. Belediyenin kasasında tek kuruş dahi para yoktu. Farsakoğlu’nun deyimiyle, “bütçe har vurup harman savrulmuş’’tu.

Maltepe Belediye Başkanı Profesör Mustafa Zengin de kadroları denetledi. 85 kişinin işe gelmeden maaş aldığını ortaya çıkardı. Bu kişilerin iş akitlerinin fesh edileceğini duyurdu. AKP yandaş medyası, “Kıyım yapılıyor” diye ayağa kalktı.

CHP’nin kazandığı Sarıyer ise, başlı başına bir inceleme konusu. ‘’Halkın parasının nasıl yağmalandığı’’nın en somut örneği Sarıyer’de ortaya çıktı. CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer’i 15 yıldır yöneten ‘’RP – FP – AKP” geleneğinin ilçede açtığı derin yaraya parmak bastı.

Şükrü Genç’in gözü, makamı devraldığı gün, kapıda duran lüks Mercedes’e takıldı. Kısa bir süre sonra, bu Mercedes’in ‘’başkanlık makam otosu’’ olduğunu öğrendi. Ancak Genç’i şaşırtan bir bilgi daha vardı. O da; Mercedes’in ‘’kiralanmış’’ olduğuydu. Üstelik, kiralanan Mercedes’e tam 5 yıldır, her ay 4500 Euro ödeniyordu. Bugünkü kur üzerinden hesaplandığında, Sarıyer Belediyesi’nin bu araca her ay 9 bin TL ödediği anlaşıldı.

CHP’li Şükrü Genç, ilk iş olarak kiralık Mercedes’i geri yolladı. Şirketle yapılan sözleşmeyi de fesh etti. Böylece, ilk etapta her ay Sarıyer halkının cebinden boşuna ödenen 9 bin TL’si kurtarıldı.

AKP'li Sarıyer Belediyesi'nin kiralıdığı E 200 model Mercedes’in fiyatının 142 bin TL, ''kiraya'' ödenen paranın ise 218 bin TL olduğu anlaşılıyor. Yapılan inceleme, AKP'li belediye, 5 yıl boyunca arabanın gerçek fiyatının tam iki katını ''kira'' olarak ödediğini gösteriyor.

AKP’li Sarıyer Belediyesi'nin yaptığı gereksiz harcamalarla kurumu 130 trilyonluk bir borç batağına nasıl sapladığı şimdi daha iyi anlaşılıyor. Belediyeyi tam 15 yıldır aralıksız yöneten RP – FP – AKP’li Yusuf Tülün'ün, geride tam anlamıyla bir enkaz bıraktığı görülüyor.

AKP'li Yusuf Tülün'ün belediyeyi borçtan çıkarmak için bulduğu formül ise, ağızlarına sakız ettikleri "hizmet siyaseti" lafının ne denli boş olduğunu gösteriyor. Tülün ve arkadaşları, ilçenin tek spor salonunu kapatarak SHOW TV'de yayımlanan ''Var mısın Yok musun?" adlı yarışmaya ''stüdyo'' olarak kiralıyor. Buradan elde edilecek parayla borçlar ödenmeye çalışılırken, Sarıyerlilerin spor yapacağı tek alan da fiilen kapatılmış oluyor.

Yazının girişinde, Aziz Nesin’in öyküleri kendine özgü üslubuyla kaleme aldığını ve bu yüzden de edebiyat dünyasının o’na bir yakıştırma yaptığını yazmıştık. Edebiyat dünyasında ‘’kara mizah’’ olaylar gündeme geldiğinde, ‘’Tam Aziz Nesinlik’’ denirdi. Sarıyer, Maltepe, Adalar örnekleri ise ortaya yeni bir durumu çıkarıyor. Buna da ‘’Tam Kemal Abilik’’ desek, sanırız yanlış olmaz. CHP’lilerin ‘’Kemal Abi’’ dediği Kılıçdaroğlu, tam uyum içinde olduğu CHP İstanbul İl Örgütü ve belediyecilikte uzman olan Gürsel Tekin’le el ele verip AKP’nin hangi belediyede nasıl bir yağma yaptığını ortaya koymalı. Böylece, halkın nasıl soyulduğu daha net anlatılır.

Ancak kuşkusuz bu; sadece Kılıçdaroğlu ve Tekin’in ‘’işi değil.’’ Kurultaya hazırlandığı konuşulan CHP, belediyelerde yapılan soygunların açığa çıkarılabilmesi ve bu tür olayların yaşanmaması için ‘’kurumsal bir adım’’ da atabilir. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Yerel Yönetimlerden Sorumlu” bir genel başkan yardımcısı görevlendirdiği taktirde, AKP’nin ‘’kirli çamaşırları’’ rahatlıkla sergilenebilir. Böyle bir görevlendirme, CHP’li belediyeleri de hizaya sokar. CHP’li belediyeler de kendilerini ‘’denetim’’ altında hisseder. Yanlış uygulamalara, yolsuzluklara, suistimallere geçit verilmez.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, bunun ilk adımını attı. Kurmaylarına “Geçmiş dönemin tüm hesaplarını inceleyin’’ talimatını verdi. Ne çıkacağını hep birlikte göreceğiz. Umarız çıkan sonuçlar, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda kamuoyuna açıklanır. CHP’li Gürsel Tekin’in bu konudaki hassasiyetini biliyoruz. Yıllardan bu yana AKP’lilerin yolsuzluklarını anlatıyordu. Şimdi elinde daha büyük bir imkan var. Daha önce AKP’de olan altı belediyenin röntgenini çekmek ve sonuçları paylaşmak, Gürsel Tekin’e düşüyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘’hesap uzmanlığı’’ndan da yararlanılarak hazırlanacak olan bilançolar, soygunun boyutunu rahatlıkla göz önüne serebilir.

N O T: CHP Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, adaylık sürecinde DEM TV'de konuğum olmuş ve "Balıkçı barınaklarını yeniden kurduracağım" demişti. Genç, yine aynı programda, "Spor Salonu'nu da hizmete sokacağım. (Var mısın Yok musun?) adlı yarışmayı spor salonumuzda çektirtmeyeceğim, salonu spora açacağım" vaadinde bulunmuştu. Sarıyerliler şimdi bu sözün tutulmasını bekliyor.

Bu haber toplam 6206 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
3 Yorum