Yavru yunus barınakta mahsur kaldı

Yavru yunus barınakta mahsur kaldı
Sarıyer’de yavru bir yunus, yolunu şaşırınca Büyükdere Caddesi’ndeki balıkçı barınaklarında mahsur kaldı.
Yunusu gören balıkçılar, hemen sefer oldu. Kayık üstünden ağ atan balıkçılar, yunusu denize ulaştırmak için büyük çaba sarf etti. Yavru yunus ise sık sık su üstüne çıkarak adeta poz verdi. Bir balıkçı da yunusu denize uzaklaştırmak için suya atladı. Uzun süren çabaların ardından denize doğru kovulan yavru yunus, yeniden yunus sürüsüyle buluştu. Yunus sürüsü daha sonra gözden kayboldu.
 
İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Alper Togay, “Dünden beri buradayız. Akşam sadece izledik. Veteriner geldi ve yunusun sağlıklı olduğuna karar verdi. Sabahtan buradaydık. 2-3 yaşlarında bir yunus. Memeden kesilmiş ama sürüyle hareket eden bir hayvan. Sürüyü kaybettiği yerde de sürüyü bekliyor. Kazıklı yolda titreşimden dolayı sesler bir perde oluşturduğundan dolayı Boğaz’daki diğer sürüyle haberleşemiyor. O yüzden gece çıkacağını düşündük ama çıkmayınca müdahale edelim dedik. Önce motorlarla teknelerle müdahale ettik. Ancak daha sonra ağla itekledik” dedi.
 
Balıkçılar ise yavru yunusun önceki gece mahsur kaldığını belirterek, kendi çabalarıyla çıkamayan yunusu ağlarla iterek denize uzaklaştırdıklarını söyledi.

Bu haber toplam 2811 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT