Yargıtay’ın kararına bir tepki de Sarıyer’den

Yargıtay’ın kararına bir tepki de Sarıyer’den
Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi hakkındaki kararına bir tepki de Sarıyer Belediye Meclisi’ndeki CHP grubundan geldi. Meclis üyeleri “Anayasamız tehlikede” yazılarıyla tepki gösterdi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili hak ihlali kararını uygulamaması ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını “yargı darbesi” olarak nitelendiren CHP, Meclis Genel Kurulu’nda “adalet nöbeti” başlatmıştı. Sarıyer Belediye Meclisi’nden de TBMM Grubuna destek geldi. Kasım ayının ikinci toplantısında CHP meclis grubu “Anayasamız Tehlikede” yazılarıyla Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararına tepki gösterdi.

“Bu hukuk garabetine herkesin tepki vermesi gerekiyor”

Sarıyer Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat Melendiz Dalyan İzgi meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada; “Anayasa dediğimiz toplumsal bir metin ve hepimizin irademizi teslim ettiğimiz kutsal üst kaynak. Anayasanın tartışılır hale geldiği, belli kuruların “ya biz bu Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı beğenmedik” gibi ifadeler bizim anayasal güvenliğimizi tehlikeye sokar. Bu durumda bugün sessiz kalırsak, yarın öbür gün anayasa ile korunan mülkiyet hakkımız, eğitim hakkımız, yaşam haklarımız hakkında birileri başka kararlar verir ve biz buna hiçbir şey diyemeyiz. Bugün yaşanan hukuk garabetine hepimizin tepki göstermesi gerekiyor” dedi.

Bu haber toplam 1314 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT