Valilik o görüntülere soruşturma izni vermedi

Valilik o görüntülere soruşturma izni vermedi
İstanbul Valiliği, Ekrem İmamoğlu’nun İngiliz büyükelçi ile yemek yediği Rumeli Kavağı'ndaki restorana giriş-çıkış görüntülerinin MOBESE kamerasından alınmadığını savunarak, sorumlular hakkında soruşturma izni vermedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatları, yoğun kar yağışının yaşandığı 24 Ocak 2022 günü İngiliz Büyükelçi ile yemek yediği Rumeli Kavağı'ndaki restorana giriş ve çıkışını gösteren MOBESE görüntüleriyle ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusu dilekçesinde, İmamoğlu'nun katıldığı yemekte mekânın bulunduğu sokağa araçların giriş ve çıkış anlarının Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) görüntülerinin sosyal medya hesapları tarafından paylaşıldığı, MOBESE görüntülerinin görevin kötüye kullanılması suretiyle hukuka aykırı olarak kaydedildiği, başkalarına verildiği belirtilmişti. MOBESE'den sorumlu kişiler veya erişimi bulunan kişiler ile görüntüleri paylaşanlardan şikayetçi olunmuştu.

EMNİYET ÖN İNCELEME YAPTI, VALİLİK KARAR VERDİ

Sözcü'den Özlem Güvenli'nin haberine göre; soruşturma kapsamında görevliler hakkında ileri sürülen iddialarla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı polis başmüfettişlerince inceleme sonucunda 14 Mart 2022 tarihinde ön inceleme raporu düzenledi. Raporu inceleyen İstanbul Valiliği, görüntülerin KGYS kamerasından alınmadığı sonucuna ulaşarak ilgililer hakkında soruşturmaya izin vermedi.

'KİŞİ VE ARAÇ PLAKASI YOK'

15 Mart 2022 tarihli ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın imzasını taşıyan yazıda, 'görüntülerin KGYS kamerasından alınmadığı, alındığı var sayılsa dahi kamusal alanda trafikte seyreden araç görüntülerinden ibaret olup belirlenebilir kişi ve araç plakası bulunmadığı için kişisel verilerin elde edilmesi ve özel hayatın gizliliğini ihlal ve kabiliyetine sahip olmadığı' belirtildi. Dolayısıyla görevi kötüye kullanma suçunun oluşmadığı savunuldu.

'BAŞKA KAMERALARDAN ALINMASI MÜMKÜN'

Yazıda, İstanbul'da KGYS dışında belediyeler, resmi veya özel diğer kurum ve kuruluşlar, iş yerleri, konutlar, araç kameraları, şahıslarca kullanılabilen video kamera, cep telefonu gibi cihazlar düşünüldüğünde söz konusu görüntülerin KGYS dışında başka teknolojik imkanlar kullanılarak alınabilmesinin mümkün olduğu öne sürüldü. Görüntüleri sosyal medya hesaplarında paylaşan muhabir ve gazete yazarının haber kaynaklarının emniyet personeli olmadığını, kamu görevlisi olmadığını beyan ettikleri savunuldu.

'GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU OLUŞMADI'

Şikâyete konu görüntülerin KGYS kamerasından alındığına ilişkin şikâyetçinin iddiası dışında beyan, bilgi, belge bulunmadığından iddianın ispatlanmadığı, görevi kötüye kullanma suçunun oluşmadığı ve haklarında ön inceleme yapılmasını gerektirecek kamu personelinin bulunmadığı iddia edildi. İl Emniyet Müdürlüğü'nde MOBESE'den sorumlu veya erişimi bulunan ilgililer hakkında soruşturma izni verilmemesine, kararın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve ilgililere tebliğine karar verildi.

İMAMOĞLU İTİRAZ ETTİ: BAŞKA KAMERA YOK

İmamoğlu'nun avukatları karara itiraz etti. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne sunulmak üzere İstanbul Valiliği'ne gönderilen itiraz başvurusunda eksik inceleme neticesinde verilen ve açıkça hukuka aykırı olan kararın kaldırılması talep edildi. Görüntülerin KGYS kamerasına ait olduğu vurgulanarak "Belediyelerin turizm, trafik gibi değişik amaçlarla kullandığı, kamuya açık yayınlanan görüntü ve kamera sistemlerinin KGYS kameraları ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Olay yerinde ve o açıyı gören İBB'ye, Sarıyer Belediyesi'ne, iş yerlerine ait başka bir kamera bulunmamaktadır. Soruşturma konusu görüntülerin alınabileceği bir başka kamera bulunmamaktadır. Görüntülerde görünen kablo, KGYS kamerasının önünden geçen kablodur ve bu da görüntülerin KGYS kamerasından alındığını doğrulamaktadır" denildi.

Bu haber toplam 3328 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT