Uygur’un adı ölümsüzleşti

Uygur’un adı ölümsüzleşti
Türk tiyatrosunun duayenlerinden Nejat Uygur'un ismi Sarıyer’de ölümsüzleştirildi.

"27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü" dolayısıyla, sanat hayatına Sarıyer'de başlayan Türk tiyatrosunun duayenlerinden Nejat Uygur'un ismi Sarıyer’de ölümsüzleştirildi.

 “27 Mart Dünya Tiyatro Günü” öncesinde düzenlenen törenle, Sarıyer Belediyesi Kültür Merkezi’nin tiyatro salonuna, sanat hayatına Sarıyer’de başlayan Türk Tiyatrosu’nun duayenlerinden Nejat Uygur’un ismi verildi. Nejat Uygur’un ailesinin, sanatçı dostlarının ve çocukluk arkadaşlarının katıldığı tören,  kokteylle başladı. Daha sonra usta sanatçının isminin verildiği sahnede, Uygur’un 60 yıl emek verdiği profesyonel tiyatro yaşamını anlatan Nebil Özgentürk’ün hazırladığı “Bir Yudum İnsan”  belgeselinin gösterimi yapıldı. Belgeselin gösterimi sırasında törene katılanlar duygu dolu anlar yaşadı.


Açılış töreninde konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kapsamında törene katılan tüm sanatçılara plaket verirken, Nejat Uygur’un plaketini ise eşi Necla Uygur ve kendisi gibi tiyatrocu olan çocukları Suheyl ve Behzat Uygur’a takdim etti. Şükrü Genç, yaptığı konuşmada,  Sarıyer için Nejat Uygur’un çok özel bir yeri olduğunu vurgulayarak ”Büyük ustamız Nejat Uygur, tiyatro yaşamına Sarıyer’de, Büyükdere Halkevi’nde başladı. Tiyatro salonumuza O’nun ismini vermek bize gurur veriyor” dedi.

Türk Tiyatrosu’nun kilometre taşlarından Nejat Uygur’un adının verildiği Sarıyer Kültür Merkezi Nejat Uygur Sahnesi açılış törenine, sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Nejat Uygur yerine, eşi Necla Uygur, oğulları Süheyl, Behzat ve Süha Uygur ile sanatçı dostları Erol Günaydın, Müjde Ar, Toron Karacaoğlu, Enis Fosforoğlu, Serap Aksoy, Metin Uca, Tuna Arman, Hakter Balaban, Ercüment Balakoğlu, Attila Yiğit, Sebahatin Mutluer, Hikmet Öziş, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil, Sarıyer Emniyet Müdür Yardımcısı Kaya Korkmaz, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları ile birlikte Nejat Uygur’un arkadaşları ve sevenleri katıldı.

Bu haber toplam 2528 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT