Uskumruköy karantinaya alındı

Uskumruköy karantinaya alındı
Kuduz vakası görülen Uskumruköy karantinaya alındı.

Sarıyer’e bağlı Uskumruköy’de kuduz vakası görüldü. 20 gün önce 9 yaşındaki O.Y. başıboş dolaşan bir bekçi köpeğinin saldırısına uğradı. Köpeğin ayağından ısırdığı küçük çocuğun babası durumu hemen jandarmaya bildirdi.
O.Y. hastaneye götürülüp tedavi edilirken köpek, görevliler tarafından yakalanıp hayvan barınağına teslim edildi. Bu arada jandarma ekipleri inşaat halindeki bir sitenin bekçiliğini yapan A.K.B.’nin köpeğin sahibi olduğunu belirledi. Ancak 5 gün sonra köpek barınakta ölü bulundu. Köpekten alınan kan örnekleri Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Uzmanlar köpeğin kuduz virüsü taşıdığını belirledi. Hazırlanan rapor vakit geçirilmeden İstanbul Tarım İl Müdürlüğü’ne ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderildi. 
'KUDUZ NEDENİYLE KÖY KARANTİNAYA ALINMIŞTIR!'
Köpeğin kuduz olduğunun belirlenmesi üzerine Uskumruköy karantinaya alındı. Köyün giriş ve çıkışlarına “Kuduz nedeniyle köy karantina altına alınmıştır” yazılı uyarı levhaları asıldı. 6 ay boyunca köye hayvan giriş-çıkışları yasaklandı. O.Y.’nin tedavisi devam ediyor. Köyde yaşayanlar ise başıboş dolaşan köpekler nedeniyle sokağa çıkamamaktan yakınıyor.
 

Bu haber toplam 3007 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT