Ulusal Basın bizi takip ediyor

Ulusal Basın bizi takip ediyor
Sarıyer Manşet Gazetesi’nin haberleri ulusal basında geniş yankı bulmaya devam ediyor.

Son olarak Tarabya Oteli’nin inşaatında çıkan Rumlara ait Ayazma haberimize HaberTürk Gazetesi geniş yer verdi. Gazetenin İstanbul ekinde yer alan “İçinden ne çıktı?” başlıklı haber www.haberturk.com da ise manşetten verildi.

Ayrıca 9. sayımızın manşetindeki  “Tarabya Otelinde pis kokular” başlıklı haberimizd e yine ulusal çapta kendisini kanıtlamış birçok haber sitesinin  manşetinde yer aldı. Bu sitelerde Sarıyer Manşet Gazetesi kaynak olarak gösterildi. 

İşte Haber Türk Gazetesi’nin çıkan haber

gazete_iceri_563369231.jpg


İçinden ne çıktı?

Tarabya Oteli'nden tarihi eser çıktığına dair söylentilere bir yenisi daha eklendi.

SARIYER'de devam eden Tarabya Oteli'nin inşaat çalışmalarından tarihi eser çıktığı iddiasına bir yenisi eklendi. İddialara göre çalışmalar sırasında otelin altından, Rumlar için kutsal sayılan su pınarı anlamına gelen Ayazma bulundu. Ayazmanın yanında çeşitli tarihi kalıntılar ile bir kilise de bulunduğu iddialar arasında. Ancak bu kalıntıların, henüz nasıl bir tarihsel değer taşıdığı bilinmiyor. İnşaatı yürüten firmanın Sarıyer Belediyesi'ne başvurarak "kalıntıları yıkmalarını" istediği öne sürüldü. Belediye yetkilileri ise firmaya, otel ve çevresinde bulunduğu iddia edilen Ayazma'nın "öngörünüm bölgesi" sınırlarında kaldığını, bu nedenle kendilerinin buraya müdahele yetkisi bulunmadığı cevabını verdi.

BİZ MUHATAP DEĞİLİZ
Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz belediye yetkilileri, "Tarabya Oteli ve çevresinde yapılacak herhangi bir uygulama öncesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nden ve III nolu Koruma Bölge Kurulu'ndan izin alınması gerektiği"ne dikkat çekildi. 2960 sayılı yasa ile Boğaziçi alanı öngörünüm bölgesindeki her türlü imar yetkisinin Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne verildiği belirtildi.

Tarabya Oteli'nin arkasında olduğu söylenen Ayazma ile ilgili olarak Rum cemaati de araştırma yapılmasını istedi. Bu konuya Anıtlar Kurulu'nun el atmasını isteyen Rum cemaati, yaptıkları açıklamada, "Burada Ayazma olup olmadığı araştırılsın. Çalışmalar sırasında burada bir kitabe bulundu. Ayazma yoksa bile bu kitabeyi bize versinler. Çünkü bu kitabe, kutsal sayılan bilgileri içeriyor" açıklamasında bulundular.

Bu haber toplam 2647 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT