Uğur Mumcu Sarıyer’de anıldı

Uğur Mumcu Sarıyer’de anıldı
24 Ocak 1993'te evinin önünde uğradığı bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden araştırmacı yazar Uğur Mumcu, ölümünün 22. yıldönümünde Sarıyer’de de çeşitli etkinliklerle anıldı.
Türkiye'de araştırmacı gazeteciliğin öncülerinden sayılan Uğur Mumcu katledilişinin 22.yılında CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı ve ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa düzenledikleri çeşitli etkinliklerle anıldı.
 
Uğur Mumcu ve diğer şehitler için bugün ilk tören saat 10.00’da CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi. CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz ve partililer Çayırbaşı’nda buluşup, PTT Evleri Mahallesi’ndeki Uğur Mumcu Parkı’na kadar yürüyüp, burada saygı duruşunda bulundu. Burada kısa bir konuşma yapan Deniz, partililere mücadele çağrısında bulundu. Uğur Mumcu ve diğer cinayetlerin sistemi değiştirmek için işlendiğini belirten Deniz, “Bugün Uğur Mumcu’yu ölümünün 22. yıl dönümünde anıyoruz. Uğur Mumcu’yu bundan 22 yıl önce 1 Mayıs’ta, Gazi’de, Maraş’ta, Gezi’de kaybettiklerimiz gibi sonsuzluğa uğradık. Geriye dönüp baktığımızda aslında Uğur Mumcuların, Muharrem Aksoyların,  Çetin Emeçlerin neden öldürüldüğünü daha net görüyoruz. Onlar sistemi değiştirmek isteyenlere karşı oldukları için öldürüldüler. Bu yüzden onları yaşatmak mücadele ile olacak. Kritik bir sürece giriyoruz. Önümüzde seçim var. Bu seçim bizler için var olmak ya da olmama meselesidir. Bu yüzden saflarımızı sıklaştıracağız mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz ve başaracağız” dedi.
 
Atatürk anıtına çelenk bırakıldı
Saat 11.00’de ise Merkez Mahallesi’ndeki Cumhuriyet Meydanı’nda ADD, ÇYDD, Türk Kadınlar Birliği(TKB) ve Eğitim-İş Sendikası tarafından anma töreni düzenlenip, Atatürk anıtına çelenk bırakıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra ADD Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu ve TKB Başkan Yardımcısı Bilge Karaduman törene katılanlara hitaben konuşma yaparken, ÇYDD Üyesi bir öğrenci de Uğur Mumcu’nun ‘Unutma Bizi’ başlıklı yazısını okudu.
 
Uğur Mumcu ve Demokrasi Şehitleri için gerçekleştirilen anma töreni daha sonra Sarıyer Belediyesi Kültür Merkezi’nde devam etti. Eski CHP Milletvekili ve Kültür Bakanı Dr. Alev Coşkun’un konuşmacı olarak katıldığı konferansı kalabalık bir vatandaş topluluğu izledi.
Sarıyer’deki anma törenlerine CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ali Mutlu Köylüoğlu, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, Belediye Meclis Üyeleri, Fadik Eker, Aysin Günen, Ekrem Tekçe, Mustafa Bakır, Ali Görgülüer, Mustafa Balcı, Özkan Sucu ÇYDD Başkanı Gül Çağlayan, TKB Başkanı Hülya Demir, Eğitim-İş temsilcisi, CHP Kadın Kolları, CHP Gençlik Kolları, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Bu haber toplam 3571 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum