Ufuk Uras Sarıyer'deydi

Ufuk Uras Sarıyer'deydi
İstanbul Milletvekili Ufak Uras, Tuncay Yılmaz'a destek için Sarıyer'e geldi.

İstanbul Milletvekili Ufak Uras ve Sarıyer Belediye Başkan adayı Tuncay Yılmaz İstinye Gazeteciler Sitesi’nde yapılan toplantıya katılarak Demokratik Güçbirliği’nin belediyecilik anlayışını anlatan konuşmalar yaptılar. Uras, “Demokrasicilik oyunu oynanıyor. Oyunun bir parçası değil, oyunbozan olmaya davet ediyorum” derken, Yılmaz da “Halkın Belediyesi” anlayışıyla sokak, mahalle, semt meclisleri kuracaklarını ve belediyenin kararlarını halkın belirleyeceğini söyledi.

İstinye Gazeteciler Sitesi’nde 25 Mart akşamı yapılan, site sakinlerinin katıldığı toplantıda konuşma yapan ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, 5 yılda bir yapılan seçimlerle ve tüm politikaların ve adayların merkezden belirlendiği bir anlayışla bir demokrasicilik oyunu oynandığını söyledi. Uras, “Yerel yöneticiler yereller tarafından belirlenmeli. Demokrasi yerellerden başlar. Oysa bizde tersi oluyor. Ankara merkezli bir siyaset ve aday belirleme süreci işliyor. Bu durumda da parti teşkilatları ve halk siyasete yabancılaşıyor. Oyunun bir parçası değil, oyunbozan olmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Sarıyer Belediye Başkan adayı Tuncay Yılmaz ise, Sarıyer’de emekçilerin ve ezilenlerin adayı olduğunu belirterek, “Sarıyer’de demokrasiden, halkçı, adil yerel yönetimden yana olan güçler Demokratik Güçbirliği’nde birleştik. Sarıyer’de yaşayanlar yerel yönetime maksimum ölçüde katılabilmeli. Sokak, mahalle, semt meclislerini kurmalıyız. Halk kendi kendini yönetebilir. Bir yerel yaşayanlar kendi yaşamlarına ilişkin kararları alabilirler, almalıdırlar. Mahalle halkının yüzde 75’inin onayını almadan orayla ilgili karar almayacağız” dedi.

Sarıyer’in orman ve su havzalarının İstanbul’da sağlıklı yaşamın kaynağı olduğunu, oysa Sarıyer’in geniş biçimde halktan arındırılıp zenginlerin yaşam alanı haline getirilmek istendiğini, ormanların bu doğrultuda tahrip edildiğini söyledi. Sarıyer’e yapılmak istenen 3. Köprü’nün de trafik sorununu çözmeyeceği gibi binlerce evin yıkımına ve geniş bir orman/su havzası alanının tahrip edilmesine yol açacağını belirtti. Yılmaz, “Düzen partilerinin hiçbiri doğal ortamı koruyamaz. Çünkü onlar şirketlerin partileridir, şirketlerin çıkarları doğrultusunda hareket ederler. Doğal ve kentsel yıkımı durduracak tek güç, halkın örgütlü gücüdür” dedi.

Kadın sorununda da somut adımlar atacaklarını belirten Tuncay Yılmaz, “Feminen bir belediyecilik yapacağız. Kadınların üzerindeki yükü azaltmak ve kadın-erkek eşitliğini kurmak için Kadın-Erkek Eşitlik Birimi oluşturup başına kadınları geçireceğiz. Bu birimin kararlarını uygulayacağız. Mahallelerde çok düşük ücretlerle işleyen kreşler ve yaşlı-sakat bakım evlerini kuracağız” dedi.

Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT