Türkiye’nin tek gazeteci muhtarı

Türkiye’nin tek gazeteci muhtarı
7 yıldır Sarıyer Daruşafaka Mahallesi’nde muhtarlık yapan Hüseyin Sarıuçak, Türkiye’nin gazeteci emeklisi tek muhtarı.

Yıllarca gazetecilik yaparak haber peşinde koştu. Binlerce habere imza attı. Emekli oldu ama yinede yorulmadı ve yaşadığı mahalleye muhtar oldu. 7 yıldır Sarıyer Daruşafaka Mahallesi’nde muhtarlık yapan Hüseyin Sarıuçak, Türkiye’nin gazeteci emeklisi tek muhtarı.

Tercüman, Günaydın gazetelerinde Akdeniz Haber Ajansı’nda yaklaşık 25 yıl parlamento, polis ve istihbarat muhabirlikleri yapan Muhtar Hüseyin Sarıuçak, muhtar olsa da çevresini hala bir haberci gözüyle inceliyor.  Sarıuçak, iki mesleği Sarıyer Manşet’e karşılaştırdı.

Gazetecilikle, muhtarlığın ortak paydasına değinen Sarıuçak, “İki meslekte de sürekli vatandaşlarla berabersiniz. Onların dert ve sorunlarıyla ilgili sürekli görüşmeler halindesiniz. Gazetecilikte biraz daha özgürsünüz ama muhtarlıkta sorumluluk yüksek. Haberi düzeltmek mümkün ama muhtarlıkta hatanın telafisi çok zor” diye konuştu.

Protokolde arkada kalmak ağrıma gidiyor
Siyasi toplantılara katıldığımızda ve muhtarlar olarak protokolde son sırada olmak, bankalardan sonra gelmek çok ağrıma gidiyor. Ama gazeteci olsam protokolün en önünde olurdum hem görüntülerdim hem büyük keyif alırdım. Benim liderlik özelliğim var. Yıllarca Gazeteciler Sitesi’nin kooperatif başkanlığını yaptım.

“12 Eylül’de parlamento muhabiriydim”
Gazeteciliğin neredeyse en zor dönemlerini yaşamış. 12 Eylül döneminde parlamento muhabiri olan Sarıuçak, o dönemi anlattı, “Kenan Paşa ile çok diyaloglarımız oldu. 12 Eylül’den sonra meclise askerler girdiğinde yedek subaydım askerlik görevimi yapıyorum. Ama onun izlerini hala taşıyorum. Kimin polis, kimin asker, kimin görevinin ne olduğu bilinmediği zamanlarda gazeteci olarakta çok zor günler yaşadım. Koltuk altında X bir gazeteyi bulundurduğu diye insanların öldürüldüğüne şahit oldum. Ama gazeteciliğin de en saygın olduğu dönemlerdi o zamanlar. Hiçbir zaman yalan bir haber veya menfaat karşılığı bir haber olmazdı.”

Bu haber toplam 2051 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT