Türkiye’de demokrasi açığı var

Türkiye’de demokrasi açığı var
Sarıyer’de açılımı anlatan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, “Demokrasi talebi hak ve özgürlük talebidir'' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ’Türkiye Buluşmaları’ etkinlikleri kapsamında demokratik açılımı anlatmak için Sarıyer’e geldi. TİM Maslak Show Center’da düzenlenen etkinliğe AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve Sarıyer İlçe teşkilatı katıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye'de bugün sahip olunan özgürlüklerin sorunları çözmeye yetmemesi durumunda vatandaşın bu konuda yeni taleplerinin olacağını belirterek, ''Bugün sahip olduğumuz özgürlükler dünün yoklarıdır, yasaklarıdır. Eğer o yasaklar, o dönem talep edilmeseydi, o dönem bu işin bedelini ödeyen bir kısım reformcu insanlar tarafından talep edilmeseydi, belli ölçüde çözüme kavuşmamış olsaydı bugün bu özgürlükleri kullanamazdık'' dedi.

“BİZİM ÜLKEMİZDE İKİ TİP SORUN VAR“
Cemil Çiçek, Türkiye’de iki tip sorun olduğunu kaydetti. Çiçek, “Bizim ülkemizde iki tip sorun var. Bu sorunların bir kısmı hükümetlerden kaynaklanır. Kendisi sorun olan hükümetler döneminde sorun vardır. Hükümet gider sorun biter. Bundan 7 yıl evvel üç benzemezin kurduğu bir hükümet vardı. Kendi içinde boğuşmaktan icraat yapamayan hükümet vardır. O hükümet gitti; vatandaş istikrara oy verdi. Türkiye bir daha o sıkıntılara düşmek istemiyorsa tercihlerinde bunu gözetmelidir. Bir de hükümetler kim olursa olsun devletin sorunları vardır. Bu T.C. devletinin sorunlarıdır. 18 Kasım 2002'den bu yana gelen sorunlar T.C. devletinin sorunlarıdır. Gelecek nesillerin bu bedelleri ödememesi adına bu sorunları çözmeye çalışıyoruz. İki alternatifi vardır devlet sorunuyla karşılaşan hükümetin. Bir, devlet sorunlarının kenarından dolaşırsınız. İki sorunun üzerine gidersiniz. Bunlara reformcu hükümetler derler. Demek ki iki türlü hükümetler var. Bir idari maslahatçılar var bir de reformcular var. 18 Kasım 2002'den bu yana AK Parti olarak uğraştığımız sorunlar devletin sorunlarıdır Ak Parti’den kaynaklanan sorunlar değildir" dedi.

cemliceri1_319624704.jpg

“TÜRKİYE'DE HALEN DEMOKRASİ AÇIĞI VAR“
Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Demokrasi sorun çözmenin ön şartıdır. Türkiye’de bir demokrasi sorunu var. Demokrasi teorisindeki tariflerle Türkiye arasındaki makas hala açıktır. AK Parti dönemindeki çalışmalarla bu açığı kapatmaya çalıştık. Demokraside epey alanda Türkiye pek çok mesafe kat etmiştir. Türkiye de halen demokrasi açığı var.“ dedi.

“Demokrasi talebi hak ve özgürlük talebidir'' diyen Çiçek, “Bugün sahip olduğumuz özgürlükler dünün yasaklarıdır. İstanbul’un bir belediye başkanı bir şiir okudu diye içeri tıkılabilmişse zaten demokrasi sorunu vardı“ diye konuştu.

MUHALEFETE ELEŞTİRİ
Çiçek, “Muhalefetin çifte standardı ve ikiyüzlülüğü nedeniyle devletin taahhüdünü unutuyor çoğu kimse. 1963'den 2010'a Türkiye'nin AB'ye girebilmek için bir demokrasi taahhüdü var. Elbette devlette devamlılığın gereği olarak ben AB'ye üye olmak istiyorum bunun için de yüksek standartta bir demokrasiyi taahhüt ediyorum. Biz Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getireceğiz demişiz bu politikalarımıza karşı çıkanlar var. Bu politikalar nereden çıktı diyenlerin bu taahhüdün altında imzası var“ dedi.

“BİZ BİRİNCİ LİG ÜLKESİYİZ“
Çiçek, muhalefete yüklenerek, ''Terörist başı niye şöyle diye böyle efelenenlere sormak lazım. Ama 57. Hükümet döneminde gündeme getirilen paketlerin bir tanesinde anayasadaki idam cezası kalkmıştır. Biz 3. lig ülkesi değiliz. 2. lig ülkesi değiliz. Biz 1.lig ülkesiyiz. Ortadoğu'da Balkanlar'da Türkiye’nin katkısı olmadan hiçbir sorunun çözülemeyeceği bir 1. lig ülkesiyiz. . Bu anayasa olduğu sürece Türkiye'nin AB ye uyum süreci epey uzaklardadır. Bu reformlar gerçekleşirken her zaman kamuoyuna pompalanan üç dört tehlike vardır. İnsanların demokrasi talebi olduğu zaman karşımıza çıkan klişe sloganlar var. Devlet yıkılır, ekonomi mahvolur, rejim çöker diye'' şeklinde konuştu.

cemliceri2_871106153.jpg

''TÜRKİYE DEMOKRATİKLEŞECEK, SİVİLLEŞECEK, YERELLEŞECEK''
''İstanbul gibi bir dünya şehrinin belediye başkanı bir ideolojiyi kuran, ortaya koyan bir düşünce adamının şiirini okudu diye görevinden alınmış içeri tıkabilmiş ise zaten özgürlük sorunu vardı, demokrasi sorunu vardı'' diyen Çiçek, şöyle devam etti: ''Bunun temsil ettiği, bunun temessül ettiği bu ihtiyaçlardır ki AK Parti'ye vücut vermiştir. Bakın AK Parti programını okuyanlar varsa özellikle partili arkadaşlara söylüyorum orada üç tane başlık var. Demokratikleşme, sivilleşme ve yerelleşme. Üç tane önemli başlık koymuşuz. Bunlar aynı zamanda Türkiye'nin üç önemli sorunudur, aynı zamanda bu sorunların reçetesidir. Türkiye demokratikleşecek, sivilleşecek, yerelleşecek. Böylece daha mamur, daha müreffeh, standardı yüksek bir ülke olacak. Dolayısıyla biz bu demokratik açılım meselesini son üç aydır gündeme getiren bir parti değiliz. Daha kurulduğumuz günden itibaren daha iktidar olmadığımız 14 Ağustos 2001 tarihinden itibaren bunu parti programına almış, imkan olursa fırsat olursa ben bu anda 'Türkiye'nin standardını yükselteceğim' diye toplumla sözleşmiş olan bir partiyiz. Onun için özellikle partili olan arkadaşlarımız bunu bilmeli ki biz 14 Ağustos 2001'den beri bu konunun üzerinde duruyoruz. İsmini şöyle diyerek ya da böyle diyerek. Şimdi demek ki bizim bu konu üzerinde durmamız aynı zamanda topluma olan taahhüdümüzün, tüzük ve programlarımızın gereğidir.''

28 ŞUBAT DÖNEMİ BİTTİ
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, demokratik açılımı anlattığı konferans sonunda gazetecilerin 28 Şubat süreciyle ilgili sorularını yanıtladı. Çiçek, "28 Şubat’ın bin yıl süreceği söyleniyordu. Ne söyleyeceksiniz?" sorusuna "İyi ki bitti. Bitti artık geriye dönemez Türkiye" diye cevap verdi.

Bu haber toplam 1487 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT