Tünel 2011’de hazır

Tünel 2011’de hazır
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş Sarıyer-Çayırbaşı arasını 5 dakikaya indiren tüneli gezdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tünel yolların 3’üncüsü olan ‘Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’nin kazı ve beton kaplama çalışmalarını tamamladı. Sarıyer-Çayırbaşı arasını 5 dakikaya indiren tüneli basın mensuplarıyla birlikte geçen Başkan Topbaş, 193 milyon TL’ye mal olan tüneli Şubat 2011’de hizmete almayı planladıklarını açıkladı.

Trafikte 1 saat süren yol 5 dakikaya iniyor
İstanbul trafiğini rahatlatmak için metro, denizyolu ve karayolu yatırımlarını aralıksız sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “7 Tepeye 7 Tünel Projesi” kapsamında yapılan 3’üncüsü olan ‘Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’nin kazı ve beton kaplama çalışmalarını tamamladı. AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, İBB Meclis Üyesi Halil Canarıkan’ın da hazır bulunduğu tanıtım toplantısında. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2 bin 25 metrelik tünel yolu basın mensuplarıyla birlikte geçti.

Tünelin çıkışında gazetecilere yatırımla ilgili açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Sarıyer ilçesinin trafik sorununu büyük ölçüde çözecek olan 2 bin 25 metrelik tünel yolun 4 bin 50 metrelik iki tüpten oluştuğunu ve elektro-mekanik ile kavşak işlerini tamamlanmasının ardından Şubat 2011’da hizmete almayı planladıklarını söyledi. Trafiğin yoğun saatlerinde ve özellikle haftasonu bir saatte içinden çıkılamayan Sarıyer trafiğini rahatlatarak, 1 saat süren yol 5 dakikaya indireceğini vurguladı.

tunel21iceri_103776969.jpg

Tünel yol son teknolojiyle donatılacak
Kazı ve beton çalışmaları tamamlanan Sarıyer – Çayırbaşı tünel yolu da kısa bir süre sonra trafiğe açılacak.  Sarıyer ile Kilyos ve Zekeriyaköy bölgesini ilçe merkezine girmeden ana arterlere bağlayarak sahil yolu trafiğini de rahatlatacak. Sarıyer – Çayırbaşı Tünel Yolu, toplam uzunluğu 4 bin 50 metre olan 2 bin 25 metrelik iki tüpten oluşuyor. Genişliği 9,50 metre olan iki normal şerit ile bir emniyet şeridine sahip tünel yolun yüksekliği 7,33 metre, iç yarıçapı ise 6 metre. Yüzde 80’i tamamlanan ve kemer betonlama çalışmaları süren tünelin 3 bin 873 metresi konvansiyonel yöntemle, 177 metresi de aç-kapa yöntemiyle inşa edildi.

Çayırbaşı Tüneli, en son teknoloji ile donatılmış elektro-mekanik sistemler (Yangın, güvenlik, aydınlatma, haberleşme ve havalandırma kontrol sistemleri vs.) ile inşa ediliyor. Acil durumlarda can ve mal güvenliğini amacıyla trafiği diğer tüpe aktarmak için tüpler arasında 250 metre arayla toplam 7 adet araç ve yaya bağlantı tüneli yapıldı. Ayrıca yangın ve kurtarma ekiplerinin anında müdahalesini sağlamak için direk ulaşılan bir yaklaşım tüneli inşa edildi.

Bu haber toplam 1415 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT