TOKİ gözünü Sarıyer’e dikti

TOKİ gözünü Sarıyer’e dikti
TOKİ’ye devredileceği yönünde alınan duyumlarla beraber Sarıyer’in dört mahallesi adeta diken üstünde yaşıyor.

TOKİ’ye devredileceği yönünde alınan duyumlarla beraber Sarıyer’in dört mahallesi adeta diken üstünde yaşıyor. Bu duyumlara göre gecekonduların yoğunlukta olduğu ve onbinlerce kişinin üzerinde yaşadığı dört mahalle kentsel dönüşüm kapsamında TOKİ’ye devredilecek.

Sarıyer Manşet’e gelen bilgilere göre, Derbent, Fatih Sultan Mehmet, Baltalimanı ve Pınar Mahallesi’nin kentsel dönüşüm kapsamında TOKİ’ye devredilmesi için TOKİ ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında bazı görüşmeler yapıldı. İki kurum arasında olumlu geçen görüşmelerden sonra işin imzalara kaldığı da söyleniyor. Darüşşafaka’daki metro çalışmaları için Sarıyer’e gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Derbent Muhtarı Metin Ateş’e, “Sizleri TOKİ’ye devrediyoruz” sözleri de olayı doğruladı.

Şükrü Genç, “Gelişmeleri biliyoruz”
Geçtiğimiz günlerde Pınar Mahallesi’ni ziyareti sırasında vatandaşlar konuyu Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e sordu. Mahalle Dernek Başkan Yardımcısı Cemal Ejder’in “Sarıyer’deki 4 mahallenin TOKİ’ye devredileceği söyleniyor, bu duyumlar doğru mudur?”  Sorusu üzerine, Genç, “Bazı hazırlıklar içerisinde olduklarını biliyoruz” dedi.“Mahalleleri özel kurumlara vermeyi planlıyorlar”
Büyükşehir’in mahalleleri özel kurumlara vermeyi planladıklarını söyleyen Başkan Genç, “Sayın Topbaş, Derbent muhtarıyla yaptığı konuşmada, ‘Sizleri TOKİ’ye devrediyoruz’ demiş. TOKİ mi başka özel kurumlar mı bu daha belli değil, ama bu hazırlıkların içersinde olduklarını biliyoruz. Çok kısa sürede bir takım hazırlıklar yapılacak, bu tür duyumlar geldiğinde vatandaş Büyükşehir’den bilgi isteyecek, yani yasal hakkını kullanacak” dedi.

“Derneklerin kuvvetlenmesi lazım”
Bu konuda vatandaşları uyaran Genç, “Mahalle derneklerinin kuvvetlenmesi ve sizlerin bu işi sahiplenmesi lazım. Sahiplenildiği takdirde bu sorunun çözüleceği aşikârdır. Belediye de buna ön hazırlık yapacaksa vazgeçilmeyecek tek şey var o da sizlerin hakkıdır” dedi.

“Önderlik yapmaya hazırız”
Genç sözlerini şöyle tamamladı; “Artık Sinoplusu, Ardahanlısı yok artık Pınar Mahalleli var. Sizin memleketiniz burası. Dolayısıyla memleketli olan herkes hakkına hukukuna sahip çıksın. Biz size önderlik yapmaya hazırız. Her türlü gelişmeyi biliyoruz, nasıl önlemler alınması gerektiğini de biliyoruz. Arkadaşlarımız harıl harıl çalışıyorlar. Belediye de olan, olmayan bu işe gönül koymuş insanlar dışarıdan çalışıyorlar. Büyükşehir Genel Sekreteri buradaki vatandaşın buradan gönderilmesiyle çözülemeyeceğini biliyor.”

Bu haber toplam 2555 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum