Tepeüstü'nün tapu sorunu çözüldü

Tepeüstü'nün tapu sorunu çözüldü
Poligon Mahallesi Tepeüstü Mevkii’nde yaşayan 28 aile, 35 yıl önce satın aldıkları arazinin resmen sahibi oldular.

Milli Emlak Müdürlüğü 24 Kasım’da açtığı ihale ile 6,5 dönümlük araziyi, üzerinde oturan vatandaşların kurduğu kooperatife sattı.

Sarıyer Poligon Mahallesi Tepeüstü Mevkii’nde yaşayan 28 hane, sonunda oturdukları arazinin resmen sahibi oldular. Milli Emlak Müdürlüğü’nün yaptığı ihalede 6,5 dönümlük arazi, orada oturan vatandaşların kurduğu Poligon Tepeüstü Kooperatifi’ne satışı gerçekleştirildi. %25’i peşin geri kalanını ise 2 yıl vade ile satılan arazinin metrekaresi ise 1000TL’den hesap edildiği belirtildi.

İhale sonrasında AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, tapularına kavuşan vatandaşlarla birlikte Ferahevler’deki yeni ilçe binasında basın toplantısı düzenledi. Süreci AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın başlattığını ve başarıyla sonuçlandırdıklarını belirten Özdemir, verdikleri sözleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Özdemir, açıklamalarında, “AK Parti olarak siyasetteki muradımız halkımızın sevincini arttırmaktır. Bugün Poligon Mahallesi Tepeüstü Mevkii’nde yaşayan vatandaşlarımızın sevinciyle yaptığımız hizmetin mutluluğunu yaşıyoruz. Takip ettiğimiz süreci başarıyla sonuçlandırmanın onuruyla halkımızın karşısındayız” diye konuştu.

tepeustufoto_620822693.jpg

“Varan 1: Poligon Tepeüstü tapusuna kavuştu”
Seçimlerde verdikleri sözü tutuklarını söyleyen Özdemir, “Geçtiğimiz seçim döneminde tapularla alakalı Sarıyer’de işaret ettiğimiz 3 nokta vardı. Varan 1, Varan 2 ve Varan 3 diye belirtmiştik. Bunlardan birisi Poligon Tepeüstü’ydü. Hatta buna Varan 1 demiştik. Şimdi buradaki sözümüzü tuttuk. Poligon Tepeüstü’nde vatandaşlarımız tapusuna kavuştu. Sırada diğer yerler var. Varan 2 ve Varan 3 yolda, geliyor” dedi.

“Yıkmaktan yana değil, imar etmekten yanayız”
Özdemir, son dönemde TOKİ ile ilgili çıkan söylentilere de cevap verdi. Bilindiği üzere Sarıyer’deki 4 mahallenin TOKİ’ye devri için, Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ arasında görüşmelerin yapıldığı duyumları gündeme bomba gibi düşmüştü. Konuyla İlgili açıklama yapan Özdemir, “Son dönemde TOKİ ile ilgili çıkan söylentilerin aslı yoktur. AK Parti olarak problemleri halkla beraber çözmekten yanayız. Biz yıkmaktan yana değil, imar etmekten yanayız. 8 yıllık iktidarımızda kimseyi mağdur etmedik, etmeyeceğiz de. Vatandaşlarımız rahat olsun. Halkımızın içerisinde olmadığı, onay vermediği bir çözümün içerisinde olmayacağız. AK Parti İlçe Başkanlığı olarak söz veriyoruz. Çözümün adresi biziz, bu yapıcı yaklaşımımıza bundan sonrada devam edeceğiz” dedi.

İşte Tepeüstü’nün tapu süreci
Hüseyin Özdemir, Poligon Tepeüstü’nun hikâyesini ise şu şekilde anlattı. “Yaklaşık 35 yıl önce burada oturan vatandaşlar bu araziyi bir şahıstan satın almışlar. Bu şahsın devlete borcu olması nedeniyle bu yer hazineye geçmiş. AK Parti İlçe Başkanlığı olarak 5 yıl önce bu meseleye el attık ve 2 yıl önce satış kararını çıkarttık. Ancak Koruma Kurulu onaylamadığı için süreç uzamış oldu. Geçtiğimiz aylarda Koruma Kurulu’nun onayını da gerçekleştirdik ve evrak Ankara’ya gönderildi. Sayın Milletvekilimiz Canan Kalsın süreci Ankara’da takip etti. Bakanlıktan imzalattı ve böylece satış kararı çıktı. İstanbul Milli Emlak Müdürlüğü 24 Kasım’da araziyi ihaleye çıkarttı. Vatandaşlarımız teminatlarıyla ihaleye girerek yerlerini satın aldılar. Vatandaşımız 35 yıl sonra oturdukları yerlerinin resmen sahibi oldu. Bu süreci başarıyla sonuçlandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İleriki günlerde işaret ettiğimiz diğer yerlerle ilgili de tapu törenleri yapacağız. Sarıyerimize hayırlı uğurlu olsun. Tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, huzur içinde nice bayramlar diliyorum.“

Vatandaşlar, “Rüya da gibiyiz”
Turizm imarlı olan bölgede tapusuna kavuşan vatandaşların başına adeta talih kuşu kondu. Tapularla birlikte arazinin değeri arttı. Sevinçleri gözlerinden okunan vatandaşlar duygularını şöyle ifade ettiler: “35 yıldır tapularımızı bekliyorduk. Bugün rüyada gibiyiz. Burada öncü olup problemimizi çözen herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

Toplantıya katılan Poligon Mahallesi Muhtarı Hasan Kılıçöz ile arsa sahiplerinin üye olduğu Poligon Tepeüstü Kooperatifi Başkanı Murat Özkaya’da kendilerini büyük bir sorundan kurtardıkları için AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’e teşekkür ettiler. 

Bu haber toplam 1988 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT