Tepeüstü'nde kentsel dönüşüm

Tepeüstü'nde kentsel dönüşüm
Poligon Tepeüstü sakinleri, turizm imarlı olan yerlerini kat karşılığı vererek, ciddi anlamda kara geçtiler.

Kooperatif kurarak, üzerinde oturdukları yerleri Milli Emlak’tan ihale ile satın alan Poligon Tepeüstü sakinleri, turizm imarlı olan bu yerlerini kat karşılığı vererek, ciddi anlamda kara geçtiler. İhaleyi 7 firma arasından en uygun teklifi veren Panorama İnşaat kazanırken, gecekondulardan çıkıp lüks sitelerde oturacak olan mahalle sakinleri ise durumdan gayet memnun görünüyor.

En uygun teklifi Panorama İnşaat verdi
24 Kasım 2009’da ihaleye girerek oturdukları yerleri Milli Emlak’tan satın alan Poligon Tepeüstü Kooperatifi, burayı kat karşılığı vermek için ihale açtı. 7 firmanın katıldığı ihaleyi kendilerine en uygun teklifi veren Panorama İnşaat kazandı. İnşaatın %62’si firmanın, yüzde 38’i ise kooperatifte olmak koşulu ile anlaşma sağlandı. Ayrıca Panorama İnşaat tarafından kooperatife enkaz bedelleri de ödenecek.

Kooperatif: “En uygun kararı verdik”
Kooperatif tarafından yapılan basın açıklamasında; “Defterdarlıktan ihale ile aldığımız bu yeri mevcut imar planlarına göre yapmak istedik. Ancak maddi durumumuz bu çapta bir projeye uygun olmadığı için kat karşılığı yapılaşmanın daha doğru olduğu kararına vardık. Açtığımız ihaleye toplamda 7 firma katıldı ve en uygun teklifi veren Panorama İnşaat ihaleyi kazandı. Kat karşılığı olmak üzere inşaat şirketi ile yaptığımız anlaşmada yapıların bedelleri üzerinden firmaya %62, kooperatife ise %38 kalması şartı ile anlaşma yaptık. Kat karşılığı verdiğimiz için burada oturmaya devam edeceğiz. Kentsel dönüşüme uygun bir şekilde gecekondulardan çıkıp daha modern bir sitede yaşamaya devam edeceğiz.” denildi.

Mahalle sakinleri memnun
Görüş aldığımız bazı mahalle sakinleri ise, “1978’den beri arazimizi ilk olarak noterden daha sonra Mili Emlak’tan satın almıştık. Daha sonra tapu tahsis de aldık. Buna rağmen tekrar ihaleyle almak zorunda kaldık. Kısaca 3 kere satın aldık. Yıllardır verdiğimiz mücadeleden sonra kendi yerimizin sahibi olduk. Şimdi de daha modern bir sitede oturmak için gün sayıyoruz. İnşaat firmasıyla buradaki halkın yararına bir anlaşma sağlandı. Herkes gayet memnun emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

İlk taksidi kendi aralarında toplamışlardı
Kooperatif üyeleri, 24 Kasım’daki ihalede 6 milyon 500 bin muhammen bedeli 24 ay içinde taksitlerle ödemeyi kabul ederek ihaleyi almışlardı. İlk taksit olan yüzde 25’lik kısmı ihaleden sonra kendi aralarında para toplayarak ödemişlerdi.

Bu haber toplam 1538 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT