Tek çanakla birden fazla uydu nasıl seyredilir?

Tek çanakla birden fazla uydu nasıl seyredilir?
Tek çanakla 16 uydu izlemek mümkün

 

Çanakta LNB'nin olduğu kısma bir aparat takarak(multifeed LNB tutucu o aparatın adı) aynı veya yakın enlemde ve farklı derecelerdeki uyduları izlemek mümkün.
 

5'li multifeed

Nasıl mı? Resimlere bakarak anlayacaksınız.O aparatı satın alabileceğiniz gibi kendinizde yapabilirsiniz o aparatlara benzeterek.Bu aparatların fiyatları değişiyor yaklaşık 20ytl civarında kaliteli bir multifeed(3 LNB bağlamalı).Lnb bağlama sayısı arttıkça fiyatta artıyor tabiki. Ama düşünün tek çanakta binlerce kanal görüntü kirliliği yok. İşte ilk resim Tek çanakta Hotbird (13 derece) ve Sirius (5 derece) uyduları.  

2. Resim Tek çanakta 3 uydu Hotbird (13 derece), Sirius (5 derece), Arapsat (30.5 derece)   

3.Resim Tek çanakta 6 uydu (5 LNB ile) Thorsat (1 derece batı), Eutelsat W3 (7 derece), Sirius (5 derece), Hotbird (13 derece), Astra 1KR (19.2 derece), Arabsat (30.5 derece)  

4.Resim sıkı durun 8 LNB ile 9 uydu Telstar 12 ( 15 derece batı), Thor1 (1 derece batı), Eutelsat W3 (7 derece), Sirius (5 derece), Hotbird (13 derece), Eutelsat W2 (16 derece), Astra (19 derece), Astra (28 derece) Türksat (42 derece) Bunu yapabilmek için çanağın çapının büyük olması gerekir artı çanağın önü açık olması gerekir. Çanak en az 120 cm olmalı tabiki offset parabol çanakta olur ama daha büyük olmalı...   

 

Ve işte tek çanak 16 LNB ve bilmem kaçtane uydu artık ne kadar bilmiyorum   Bunun fiyatı 120 Euro Kargo ücreti hariç.


Bu Çanagin özelliği birbirine uzak uydulari tek çanak ile alabilmesi. 16 taneye kadar LNB takilarak 16 ayri uydu alinabilir. 


Aynı büyüklükte olan 16 Tane çanaklar kadar verimlidir. Uydudan gelen sinyal ana yansıtıcıdan iki defa yansıtılarak bir çizgi üzerinde oluşturulan çok sayıdaki odağa yansıtılıyor. Ana yansıtıcıdan yardımcı yansıtıcıya sinyal aktarılır. Her LNB ortalama 85cm anten kadar sinyal seviyesine sahip. Hareketli sistemlere göre avantaji, birden çok kişi aynı anda istediği uyduyu seyredebilmesi.

Anten sabit olduğu için malzeme aşınmasıda olmuyor.

Bu haber toplam 23256 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT