Tayvan’dan Van’a mektup

Tayvan’dan Van’a mektup
Tayvan Ruei Feng Koleji’nin minik öğrencileri 2007'de kardeş oldukları Ufuk Okulları öğrencilerine kartpostal göndererek Van depremiyle ilgili geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Minik öğrenciler tek tek kendi elleriyle yazdıkları notları Türkiye-Tayvan bayrakları, kalp ve dünya resimleri, el ele Türk ve Tayvanlı çocuk resimleri ile süslemeyide ihmal etmediler. Notlarında “Yüreğimiz sizinle, sizleri çok seviyoruz, üzülmeyin, umutlu olun, sizin yaşadıklarınızı çok iyi anlıyoruz, çünkü 12 yıl önce biz de bu felaketi yaşamıştık” gibi notlarla Türk kardeşlerini teselli etmeye çalıştılar.

Binlerce kilometre öteden gönderdikleri yürekten mesajlarla Türk kardeşlerinin gönlünü fetheden Tayvanlı miniklere şimdi Türk kardeşleri de teşekkür kartı göndermeye hazırlanıyor. 85 Tayvanlı öğrencinin kendi elleriyle yazarak gönderdiği kartpostallar aslında iki okulun 2007 yılında başlattıkları kardeş okul projesine dayanıyor. 2007 yılında Türkiye’ye yaptıkları bir ziyarette tanıştıkları Ufuk Okulları ile kardeşlik protokolü imzalayan Tayvan devlet okullarından Ruei Feng Okulları, Van deprem felaketinin ardından kardeş okula geçmiş olsun destek mesajları gönderdi. Tayvan'da ülkenin ikinci büyük şehri Kaohsiung’da eğitim veren Ruei Feng Ortaokulu'nun 85 minik yürekli öğrencisi Türk kardeşlerine sevgi dolu mesajlar göndererek “Yalnız değilsiniz yüreğimiz sizinle” mesajı verdi.

Ruei Feng Ortaokulu 2007 yılında ülkelerinde bir Türk Okulu açılması için kendi okullarının bir bölümünü de Kıvam Uluslararası Türk Ortaokulu’na tahsis etmişlerdi. Dönemin Milli Eğitim Müdürü Ying Yao Cheng, genelde böyle yabancı bir ülkenin okul açmasına müsaade etmediklerini fakat, Türklere güvendiklerini ve daha çok okul açılmasını istediklerini belirtmişti. Türk okulunun hizmete girmesinin ardından Ruei Feng Ortaokulu, İstanbul'u ziyaret etmiş ve bu ziyaretinde de Tarabya Ufuk Koleji ile 'kardeş okul' anlaşması imzalanmıştı.

Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT