Tarihi ayazma yıkılacak mı?

Tarihi ayazma yıkılacak mı?
Bayraktarlar Holding A.Ş, Rumlardan kalma 307 yıllık tarihi ayazmanın yıkılması için Sarıyer Belediyesi’ne dilekçe verdi.

Tarabya Oteli’nin inşaatını yapan Bayraktarlar Holding A.Ş, Rumlardan kalma 307 yıllık tarihi ayazmanın yıkılması için Sarıyer Belediyesi’ne dilekçe verdi. Sarıyer Manşet tarihi ayazmayı tüm boyutlarıyla araştırdı.

Tarabya Oteli’nin inşaatını yapan Bayraktarlar Holding A.Ş, kendi tapularının içerisinde bulunduğu gerekçesiyle, 1782 yılında yapılan Rumlardan kalma tarihi ayazmanın yıkılması için Sarıyer Belediyesi’ne dilekçe verdi. Tarihi ayazmanın yıkılıp yıkılmayacağı ise vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Olayı öğrenen, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Meclisi Cemaat Vakıflarının Temsilcisi Laki Vingas beraberindeki heyetle birlikte tarihi ayazmayı yerinde inceledi. Laki Vingas, “Tarihsel değere sahip olan bu ayazmanın yıkılmasını istemiyoruz. Gerekirse yıkılmasına fırsat vermeden başka bir yere koyacağız” dedi.

Sarıyer Manşet araştırdı
Sarıyer Manşet Gazetesi, tarihi ayazmanın nasıl otel sahiplerinin tapusunun içerisine geçtiğini araştırdı. Konuyla ilgili olarak 80 yaşındaki Tarabya (Eski Terkos) Metropoliti Kostandinos Harifiyadis ile görüşen Sarıyer Manşet önemli bilgilere ulaştı. Bilgilere göre; 1955 yılındaki 6–7 Eylül olaylarında yakılan Aya Yorgi Kilisesi ve Terkos Metropoliti (Baş Papazın Makamı) da burada bulunuyordu. Kilise ve Metropolit Binası yakıldıktan birkaç yıl sonra yıkıldı. Daha sonra Aya Yorgi Kilisesi Vakfı, mazbut hale getirildi. Ve bu bölge kamulaştırıldı. Milli Emlak’a geçen bu arazi otel sahiplerine satıldı. Böylece tarihi ayazma, otel sahiplerinin tapusu içerisine geçmiş oldu. Tarihsel değere sahip olan bu ayazma yıkılacak mı yoksa koruma altına mı alınacak bunu zaman gösterecek.

Bu haber toplam 1697 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT