Tapular neden geciktiriliyor?

Tapular neden geciktiriliyor?
Erdal Sarıgöl, “CHP’li belediye olduğumuz için tapular geciktiriliyor” dedi.

Vakıf arazilerinin hazineye devrinden sonra, birçok ilçe belediyesi bu arazileri devralarak vatandaşa dağıtmaya başladı. Ancak Sarıyer’de merakla beklenen bu takas bir türlü gerçekleşmedi. Takasın neden geciktiğini, Sarıyer Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Erdal Sarıgöl Sarıyer Manşet’e anlattı.  Sarıgöl, “ CHP’li belediye olduğumuz için tapular geciktiriliyor” dedi.

 “Takas için müracaat ettik”
Takasın yapılması için eski yönetimin geciktiğini belirten Sarıgöl, çalışmanın son durumu ile ilgili şunları söyledi; “Vakıf arazileri ile ilgili takas kararları çıktı. Birçok ilçede araziler ilçe belediyeleri ile protokol sonrası takas işlemleri yapıldı. Fakat Sarıyer de yapılamadı. Birinci neden eski yönetim müracaat için gecikmiş. Biz seçimden hemen sonra müracaat ettik. Protokol için belediye başkanımız Sayın Şükrü Genç belediyemiz meclisinden yetki aldı ve müracaat etti. Şu an işlemlerimiz bu aşamadadır.”

“CHP’li belediye olunca iş değişti”
Sarıyer’de yönetimde CHP’li belediye olduğu için tapuların geciktirildiğini belirten Sarıgöl, şöyle konuştu; “Enteresan bir durum gelişti; Bu güne kadar vakıf arazileri için muhatap olarak ilçe belediyeleri kabul edilirken ve takas işlemleri bu ilçe belediyeleri ile yapılırken, sıra CHP’den seçilmiş belediyeye gelince iş değişti. Şimdi bakanlığa soralım İstanbul Büyükşehir Belediyesi mi yetkilidir? Yoksa Sarıyer Belediyesi mi yetkilidir? Soruları ortaya çıkmış durumda. Eğer bakanlık büyükşehir yetkilidir derse eski devirleri iptal mi edecekler. Yasalar ve adalet herkes için değil mi? Bu durum kişiye göre mi değişiyor? Daha önce nasıl yaptınız ise öyle değimlidir.”

“AKP’liler mecliste itiraf etti”
AKP’lilerin tapuların verilmesini engellediğini belirten Sarıgöl, “Biz tam ‘bunlar CHP li olduğumuz için böyle yapıyorlar. Ve AKP Sarıyerlinin tapusuna kavuşmasına engel olmaya çalışıyor” derken, birden bire AKP Meclis Üyesi Halil Canarıkan’ın korkunç itirafı meclis salonunun duvarlarında bomba gibi patladı. Canarıkan mecliste, “Evet ben engel olmak için elimden geleni yapıyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tapuları vermesini istiyorum’ dedi. Vay vay vay! Bu kadar mı partizanlık olur. AKP’li meclis üyesi halkın tapu almasına engel olmak istediğini aleni itiraf etti” dedi.

“Vatandaşın geleceği üzerinden siyaset yapmayalım”
Daha önce de yapıldığı gibi bu işin muhatabının ve ilgilisinin ilçe belediyesi olduğunu belirten Sarıgöl, “Bakın büyük şehir belediyesi 12 000 000 m2 arsadan daha bugüne kadar 1 m2 sini vatandaşa vermemiştir. Bu arsaları mı verecek. Vermez. Gelin vatandaşın geleceği üzerinden, vatandaşın evlatlarının geleceği üzerinden siyasi hesaplar yapmayalım. Bu arsaları üzerinde oturanlara satalım. Devletine belediyesine saygı duyan korkmayan bir genç nesil yetiştirelim. Bizler ve sayın başkanımız Şükrü Genç bunun için her türlü işbirliğine katkı sunmaya hazırız. Gelin ele ele verip bu işi çözelim diyorum” dedi.

Bu haber toplam 1233 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT