Tapu sorunu çözülecek

Tapu sorunu çözülecek
Şükrü Genç belediyeye ait arazilerden başlayarak tüm tapusuz evlere tapu verileceğini söyledi.

Sarıyer'in yeni Belediye Başkanı Şükrü Genç, en önemli meselelerinin Sarıyer'deki tapu sorunu olduğunu, belediyeye ait arazilerden başlayarak tüm tapusuz evlere tapu verileceğini söyledi.

Sarıyer'in tapu sorunu çözülecek
Geçtiğimiz yerel seçimlerde Sarıyer Belediye Başkanı seçilen Şükrü Genç, projelerini Yeni Şafak İstanbul'a anlattı. Sarıyer'in en önemli sorunlarının başında ilçedeki tapu sorununun geldiğini belirten Genç, öncelikli hedeflerinin bu sorunu çözmek olduğunu söyledi.

Sorunu belli bir plan dâhilinde ve mevcut yasalar çerçevesinde çözeceklerini kaydeden Başkan Genç, çözüm planı için şunları söyledi: “Önce belediye arsaları üzerinde bulunan konut sahiplerine, sonra Hazine arazileri üzerinde bulunan konut sahibi vatandaşlarımıza, sonra da Vakıf arazileri üzerinde olan Sarıyerlilere tapularını vereceğiz. Çünkü biz bu sorunu çözmekte samimiyiz, ciddiyiz.”

Gençlik yıllarından bu yana Sarıyer'de oturan ve 90'lı yıllarda belediye meclisinde görev yapan Şükrü Genç, çok farklı sosyal katmanlardan gelen insanların iç içe yaşadığı Sarıyer'de tapu sorunuyla birlikte pek çok farklı sorun da olduğunu söyledi. Lüks villaların hemen yanı başında yoksul gecekonduların yükseldiğini belirten Genç, İstanbul'da başka hiçbir yerinde olmayan bu durumdan bir sosyal proje çıkarmak için çalıştıklarını kaydetti. Bir arada yaşayan bu insanların birlikte geliştireceği projeler üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Başkan Genç, Sarıyer'in tepelere yayılan mahallelerinde yapılacak bir tapu reformunun ilçeye huzur ve güven getireceğini söyledi. Tapu konusunda en çok hassasiyet gösterdikleri konunun Sarıyerli yurttaşları bu ilçede tutmak olduğunu belirten Genç, “Burada oturanlar işgalci değildir. Kimsenin evlerinden edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Sarıyer'i Türkiye'nin değil dünyanın en önemli kültür, sanat ve turizm merkezi haline getirmek için çalışacaklarını belirten Başkan Şükrü Genç, “Balıkçılık başta olmak üzere birçok alanda festivaller düzenleyerek, kültür ve sanat faaliyetlerinin yapılmasına öncülük ederek dünyanın ilgisini Sarıyer'e çekeceğiz. Vatandaşlarımıza iş olanağı sağlayıp evlerine ekmek götürmeleri için toplumsal ve sosyal projelere öncelik vereceğiz. Yoksul insanımıza elimizi uzatacağız, onları sahipsiz bırakmayacağız” diye konuştu.

Uygulanabilir deprem projeleri
ABD'de depreme hazırlık niteliğinde bir etkinliğe katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, deprem güvenliği konusunda da önemli mesajlar verdi. Marmara Depremi'nin üzerinden 10 yıl geçmesine karşın, depreme karşı yapılan çalışmaların son derece yetersiz olduğuna dikkat çeken Başkan Genç, bilimsel önerilerin, tezlerin uygulanabilmesi ve sürdürülebilir olmasının önemine dikkat çektiği konuşmasında, bazı uygulamaların da yasal sıkıntılarla karşılaştığını kaydetti. Başkan Genç, “Bizim yerel yönetim anlayışımız sorunları büyütmeye, soğutmaya değil sorunu çözmeye yöneliktir. Birkaç metre kaldırım yapmakla yerel yönetici olunmuyor. Deprem ve tsunami gibi felaketlere karşı çok eksiğimiz var. Doğal afetlere karşı yapılacak projeler mutlaka uygulanabilir ve sürdürülebilir olmalı” diye konuştu.

Bu haber toplam 1776 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT