Şükrü Genç 9 yılda Sarıyer'e yaptığı hizmetleri anlattı

Şükrü Genç 9 yılda Sarıyer'e yaptığı hizmetleri anlattı
CHP ile AK Partililer arasında zaman zaman sert tartışmalarında yaşandığı toplantıda Sarıyer Belediyesi’nin 2017 Faaliyet Raporu oy çokluğuyla meclisten geçti.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 2017 Faaliyet Raporu’nu ilk kez modern mimarisiyle dikkat çeken ve İstanbul’un en prestijli sanat merkezlerinden biri konumunda olan BKSM'de (Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi) meclise sundu. Toplantıya meclis üyelerinin yanı sıra muhtarlar, STK temsilcileri ve Sarıyerli vatandaşlar katıldı. Başkan Genç’in “Hizmette onurlu 9 yıl” temasıyla yaptığı sunumda hizmetlerini video ve insan hikâyeleriyle anlattı. İki saati geçen sunum salonu dolduran Sarıyerliler tarafından ayakta alkışlandı. CHP ile AK Partililer arasında zaman zaman sert tartışmalarında yaşandığı toplantıda Sarıyer Belediyesi’nin 2017 Faaliyet Raporu oy çokluğuyla meclisten geçti.

9 YILDA 40 MARKA

Dünya kenti bir Sarıyer inşa etmek için kalıcı projeler ürettiklerini belirten Şükrü Genç’in konuşmasında, 9 yılda Sarıyer’e kazandırdığı 40 marka öne çıktı.

faliyet-ic1.jpg

BELİRLEDİĞİMİZ İLKELERİ BİR BİR YAŞAMA GEÇİRDİK

“Daha iyisini nasıl yaparız” ilkesiyle 2009 yılından bugüne sosyal belediyecilik anlayışını ortaya koyduklarını belirterek sözlerine başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; çok çalışıp, alın teri dökerek büyük bir özveriyle yapılan çalışmaları anlatmanın gururunu yaşadığını belirtti. “Tek hedefimiz huzurlu bir yaşam temin etmek” diyen Başkan Genç, “Hiç bir zaman yeniden seçilmek amacıyla çalışmadık. Telaşımız, işimizi en iyi, en kaliteli nasıl yapabiliriz oldu. Bu binaların yapılmasında gecesine gündüzlerine katanlara, evde çocuğunu değil burada betonu sarıp sarmalayan arkadaşlarıma tabi ki çok teşekkür ederim. Bu devlet, vatandaşına her zaman babalık yapacak. Biz bu kurumda babalık şefkatini ön planda tuttuk. Sarıyer gibi ayrıcalıklı bir ilçeyi yönetirken farklı bir yönetim anlayışı belirledik. Hızlı karar aldık, etkin ve verimli belediyecilik anlayışı oluşturduk. Belirlediğimiz ilkeleri bir bir yaşama geçirdik. Bunları yaparken planlamayı ve bu doğrultuda çalışmayı ilke edindik” dedi.

33 YIL SONRA TEK ÇATI ALTINDA

33 yıl boyunca 20’den fazla noktada hizmetlerini sürdüren Sarıyer Belediyesi birimlerini tek çatı altında toplamanın gururunu yaşayan Başkan Genç; “Hem Sarıyerliler için hem belediye personeli hem de belediye kaynakları için dezavantaj doğuran bu süreç 1 Nisan 2017’de kapılarını açtığımız hizmet binamız ile sona erdi. Tüm hizmetlerin tek çatı altında toplandığı bina, özellikleri ile Sarıyer’e ve ülkemize değer katan bir proje oldu. Sahip olduğu özellikleriyle kendi eşdeğerleri içerisinde bir marka oldu. Bina, projelendirme, yapım ve kullanım süreçlerinin tamamı ilgili kurumlar tarafından denetlenen ve puanlanan, tüm dünyada geçerli “Yeşil Bina” sertifikasına (BREEAM) sahip” diye konuştu.

EĞİTİME TAM DESTEK

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Başkan Genç çalışmalarını şöyle anlattı: “Eğitim yardımında çıtayı daha da yukarı çıkardık. 6 bin 422 ihtiyaç sahibi aileye eğitim yardımı desteği sunduk. Gündüz bakımevleri Ayazağa ve Ferahevler şubeleri yeni binalarına taşındı. Hedefimiz her mahalleye bir gündüz bakımevi kazandırmak. SAGEM (Sarıyer Gençlik Eğitim Merkezi) 11 şube ile öğrenci ve yetişkin olmak üzere toplam 6 bin kişiye hizmet verdi. Müfredata uygun olarak temel eğitim dersleri desteği alan öğrenciler aynı zamanda sanat ve spor gibi alanlarda aktiviteler ile buluşmayı sürdürdü.

YÜZDE YÜZ BAŞARI

Sarıyer Akademi’de ise TEOG sınıfında eğitim alan 120 öğrencisini de Anadolu liselerine yerleştirmeyi başararak %100’lük bir başarı yakaladı. YGS ve LYS sınıflarında ise 188 öğrencisinden 174 üniversitelere yerleşti. Bu alanda da %93’lük başarı yakalayan Sarıyer Akademi eğitim yelpazesini matematik olimpiyatları, yapay zekâ eğitimi, öğretmen eğitimleri, veli eğitimleri gibi çeşitli alanlarda genişletti.”

faliyet-ic2.jpg

MÜLKİYET SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ

Yönetime geldiği günden bu yana mülkiyet sorunu ile ilgili konuyu yakından takip eden Şükrü Genç, tapu tahsis belgeleri elinde olan vatandaşlara haklarının verilmesi konusunda paydaşlarla tüm çalışmaları yaptığının altını çizdi. Başkan Genç, “Tüm çabamız, vatandaşlarımızın yıllarca üzerinde yaşadıkları evlerinde yasal açıdan da hak sahibi olabilmelerini sağlamak. Başlattığımız çalışmalar ile ilgili her ayrıntıyı takip etmeye devam edeceğiz. Ayazağa’da tapu tahsis belgesi olan ve tüm işlemlerini tamamlayan hak sahibi vatandaşlarımıza tapularını dağıttık. Ayrıca hazırladığımız yeni Ayazağa planlarını anlattık. Geniş yollar, yeşil donatı alanları ile her şeyi düşünüldü” dedi.

İMAR PLANLARI İÇİN YOĞUN MESAİ

Sarıyer’in en önemli sorununun mülkiyet sorunu olduğunun altını çizen Başkan Genç, bütün gecekondu mahallelerinde mülkiyet sorununun çözümü için çalışma başlattıklarını belirtti. Sarıyer Belediyesi dışında mülkiyet sorununun çözümü için uğraşan başka bir kurum sözlerine ekleyen Başkan Genç, “ Sarıyer’deki mahalle dernek, kooperatifler ve vatandaşlarımızın talebini de dikkate alarak sorununun çözümü için oybirliği ile 2 adet meclis kararı aldık. Islah imar planı çalışmalarını başlattık. Her mahallede hak sahipliği irtibat büroları kurduk, bilgilendirme toplantıları yaptık. 2017 yılı mülkiyet sorununun çözümü için Belediyemizin ve Meclisimizin en yoğun mesai harcadığı yıl oldu. İmar planı teklifleri İlçe meclisimizde karara bağlandıktan sonra onay için İBB’ye iletildi. Ancak İBB’ye iletilen ıslah imar planı tekliflerinin tamamı, İBB Meclisine sunulmadan 5216 sayılı Kanuna aykırı olarak, bürokrat kanalıyla, halkın iradesini temsil eden belediye meclisinde görüşülmeden iade edildi. Sarıyer Belediyesi olarak ıslah planlarının iadesine yönelik işlemlerin iptali için İBB’yi dava ettik. Dava süreci devam ediyor” dedi.

Mecliste tartışma çıktı

Başkan Genç’in sunumunun ardından AK Parti’den Ergin Durdu, Salim Kain ve Hüseyin Coşgun söz alarak faaliyet raporu üzerinde eleştirilerde bulundular. AK Partililere Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok ile CHP Grup Başkanvekili Nizamettin Günel cevap verdiler. AK Partili Hüseyin Coşgun’un konuşması sırasında CHP ile AK Parti grupları arasında sert tartışmalar yaşandı.

AK Partililer faaliyet raporu hakkında neler söyledi ve CHP’liler nasıl cevap verdi?

HAREKETLİ TOPLANTIDAN TÜM DETAYLAR SARIYER MANŞETTE OLACAK…

Kaynak:SARIYER MANŞET

Bu haber toplam 4477 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
1 Yorum