Sosyal demokrat iktidar çok yakın

Sosyal demokrat iktidar çok yakın
1000 kişilik bir grup eşliğinde EDP'den ayrılarak CHP’ye katılan Ali Sönmez Sarıyer Manşet Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu rüzgârıyla beraber parti meclis üyesi olduğu Eşitlik ve Demokrasi Partisi EDP’den ayrılarak yaklaşık 1000 kişilik bir grup eşliğinde CHP’ye katılan Ali Sönmez Sarıyer Manşet Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Sarıyer Manşet’in sorularını yanıtlayan Sönmez, Türkiye’de sosyal demokrat bir iktidara ihtiyaç olduğunu ve bunun için CHP’ye katıldıklarını söyleyerek, AK Parti iktidarına da ciddi eleştiriler de bulundu.

Siyasetteki Ali Sönmez’i kısaca tanıyabilir miyiz?
1983’ten bu yana Sarıyer’de siyaset yapıyorum. Sosyal Demokrat Halkçı Parti Gençlik Kolları’nda siyasete başladım. Sarıyer’de SHP ve CHP gençlik kolları başkanlığı, il delegeliği ve kurultay delegeliği yaptım. Bir süre siyasetten çekildim. 2002’de kurulan Sosyal Demokrat Halk Parti’siyle yeniden bizi siyasete davet ettiler. Kurucu İl Başkanı olarak yeniden siyasete döndüm. SHP Sarıyer İlçe Başkanı olarak görev yaptım. Solda büyük buluşma adına, Eşitlik ve Demokrasi Partisi kuruldu ve parti meclisi üyeliği yaptım.

EDP parti meclis üyesiydiniz. 1000 kişilik grupla CHP’ye katıldınız. Bu süreci değerlendirir misiniz?
EDP ile Türkiye’de çağdaş solda büyük bir parti yaratmayı amaçladık. Biz orada siyasi faaliyetlerimize devam ederken Türkiye’de çok hızlı siyasi gelişmeler oldu. Deniz Baykal istifa etti ve toplumun çok büyük desteği ile Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı oldu. Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olması ile Türk kamuoyunun bütün kesimlerinde büyük bir moral ve motivasyon oldu. Liberal sağdan, marjinal sola kadar bütün toplum bireyleri ve dinamikleri Türkiye’de bir değişimi arzu ediyordu. Bu değişimin adresi de Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP oldu. CHP’deki bu değişimden sonra EDP’deki arkadaşlarımla yaptığımız görüşmelerde CHP’ye destek verme kararı aldık. Aile çevremizde, siyaset yaptığımız toplumda herkesin talebi bu yöndeydi. Siyaset toplumla yapılır. Siyasette toplum bazı şeyleri emreder siz de yapmak zorunda kalırsınız. Adına siyaset yaptığımız ülkemizin insanları da bizden bunu istediler, biz de bir kısım parti meclis üyesi, İstanbul İl Başkanı, il yönetiminden bazı arkadaşlar, ilçe başkanlarımız ve EDP’nin üyeleriyle beraber CHP’ye katıldık.

Bu geniş katılımınız CHP’de nasıl karşılandı?
Kemal Kılıçdaroğlu ve Berhan Şimşek’in bu konudaki siyasi tavırlarını oldukça olumlu algıladık. Partinin kapıları sonuna kadar Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle helal süt emmişlere açık. Bunu gördük, hissettik. Geçmişinizde bir defonuz yoksa toplum vicdanında bir cezanız yoksa CHP’nin kadroları bu sürece herkesi katmaya hazır. CHP sonuç itibariyle cumhuriyeti kuran bir partidir, bir markadır. Bu marka hak ettiği yere gelecek.

Genel konjektöre baktığınızda nasıl bir yönetim görüyorsunuz?
Türkiye’nin sosyal demokratların iktidarına ihtiyacı var.  Şuanda ne yaptığını bilmeyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Genel olarak ekonomik, iktisat, tarım, ithalat ve ihracat alanında çok başarısız bir süreç içersindeyiz. Hükümet dış politikada son olarak İsrail olayı ile Türkiye’yi uluslararası arenada çok ciddi derecede sıkıntıya sokmuştur. Tabir-i caizse ülkemizin karizmasını çizdirmişlerdir. Vatandaşlarımız bir sonraki siyasi adımda ‘ben nereye geleceğim’den çok ‘benim ülkem nereye gidiyor’ düşüncesinde olmalıdır. Atatürk’ün dediği gibi, devleti yönetenler bazen gaflet, dalalet hatta hıyanet içersinde olabilirler. Size düşen görev uyanık olmak zorundasınız. Maalesef ülkemizin başında Atatürk’ün tarif ettiği gibi insanlar var. Toplum merkezli siyaseti ortaya koyan, AKP’nin karşısına başbakanlık yapacağına inandığımız Kılıçdaroğlu önderliğindeki CHP’ye destek vermek gerekiyor.

Siyasetteki pozisyonunuz ne olacak?
Siyaset içerisinde pozisyonumuz bundan sonra ne olursa olsun maksimum sorumlulukla AKP’yi iktidardan uzaklaştırmak için çaba harcayacağız. İnanıyorum ki CHP toplumun tüm taleplerine cevap verecektir, Türkiye’nin geleceğini felakete götüren AKP’den kurtulmak ve CHP’yi iktidara getirmek için çorbada bir kaşık tuzumuz olacaksa biz de bundan bahtiyar olacağız.

Kılıçdaroğlu ile birlikte solda birlik tamamıyla gerçekleşti mi? Bu sorun çözüldü mü?
Tamamen çözüldü demek yanlış olur ama bu işi çözebilecek tek bir parti var o da CHP’dir. Bunu adres kabul edebilecek yönetim kadrosunun olması gerekiyordu. Kılıçdaroğlu ve onun vizyonuyla bir çözülme oldu bir adres şeklendi. Solda bütünleşmenin yüzde 90’lara geldiğini düşünüyorum. Önümüzdeki ilk seçimde bu bütünleşmenin semeresinin alınacağına inancım tam. Geçmişte CHP’yi reddeden görüşler vardı. Ama şimdi o insanlar Kılıçdaroğlu’yla birlikte CHP’yi kendine yakın hissetmeye başladı. Bu hareket sadece solda kalmayacak Türkiye’nin tüm çevrelerini içine alacak bir harekete dönüşecektir.

Yerel seçimlerde Sarıyer’i sol kazanacak demiştiniz, şimdi önümüzde genel seçimler var. Genel seçimler için ne diyorsunuz?
Sarıyer’de sol kazanacak demiştim. Doğrusu görüşümde haksız çıkmadım. O günün şartlarında birlikte olamadık. Olsun, hayatı bir tek seçime endeksleyecek bir pozisyonumuz olamaz. Sol olarak arzu ettiğimiz noktalara doğru gidiyoruz. Biz o zaman başka adayı desteklediğimizde de CHP’nin seçimi kazanacağını biliyorduk. Doğru olan zaten buydu. Arzu ettiğimiz hep beraber işin içinde olmaktı. Ben önümüzdeki seçimlerde de sosyal demokratların iktidar olacağını düşünüyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi bütün kadrolar üzüm salkımı gibi bir örgütlenme modeline giderse, bunu başarabilirse iktidarın bize çok yakın olduğunu söyleyebilirim.

Ali Sönmez olarak siyasetteki hedefiniz nedir?
Çocuk yaşımdan beri hep aktif görev yaptım. Hep amatör ruhla görevde bulundum. Hiçbir zaman kendimi merkeze koymadım. Siz kendi üzerinize ne kadar hesap yaparsanız yapın siyasette hiçbir noktaya gelemezsiniz. Siyasette size görev tebliğ edilirse onu layıkıyla yapmaya çalışırsınız. Ben aldığım görevlerde de bütün her şeyimi ortaya koydum o görevde başarılı olmak için. Görevde olmadığım, bir üye olduğum sürede de bulunduğum ilçede oranın birinci derecede sorumlunun sorumluluğu kadar sorumluluk yüklendim. Hiçbir zaman Ali Sönmez eksenli siyaset yapmadım bundan sonrada yapmayacağım. Siyaseti ben toplum endeksli olarak yapıyorum.

EDP’den ayrıldığınızda size bir tepki oldu mu?
Tartışmasız tepki oldu. Ayrılmamamız için bize iyi dileklerini sundular. Birlikte yol yürümemiz gerektiğini ısrarla söylediler. EDP’nin geldiği ve geleceği noktayı tahlil ettik. Bizim CHP’de olmamızın daha doğru olacağını söyledik. Onlara başarılar diledik, onlarda bize başarı diledi. Doğrusu bu yol ayrımında bize gönül koyanlarda oldu. Siyaseti egolarınızı tatmin etmek adına yapamazsınız. Toplumu geliştirmek dönüştürmek adına yapmalısınız. CHP’de bir değişim var ve bu değişim beni ve arkadaşlarımı çok ilgilendiriyordu. EDP’de de tam istediğimiz performansı ortaya koyamadık. Bu değişim olunca da iyice sıkıntı yaşanmaya başlayınca kararımızı verdik.

Bu haber toplam 1925 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT