Sivas katliamında ölenler anıldı

Sivas katliamında ölenler anıldı
CHP Sarıyer ilçe Örgütü'nün Madımak Oteli'nin yakılmasıyla hayatını kaybeden 37 kişi için düzenlediği anma töreninde olay çıktı.

CHP Sarıyer ilçe Örgütü, 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılmasıyla hayatını kaybeden 37 kişi için anma töreni düzenledi. Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma törenini bazı kişiler provoke etmeye kalkışınca da olay çıktı.


CHP Sarıyer ilçe Örgütü’nün düzenlediği törende çok sayıda partili 17 yıl önce Sivas olaylarında hayatını kaybedenleri anmak için Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Tam saygı duruşunda bulunulacağı sırada, çevrede balıkçılık yapan Süleyman Kaptan adındaki şahıs kalabalığın arasına karışıp anma törenini provoke etmeye çalıştı. “Dağılın lan, şimdi bunu yaparsınız yarın PKK’lılar gelir. Dağıtın burayı” diye bağırınca tepki çekti. Kalabalıktan bazı kişilerin kendisini susturup, uzaklaştırmaya kalkışması nedeniyle daha da agresifleşen Kaptan’a destek çıkan bazı kişiler de olayın büyümesine neden oldu. CHP İlçe Başkanı Serdar Sarıoğlu ile partililer Süleyman Kaptan’ı yatıştırmaya çalıştı. Ancak bir türlü sakinleşmeyen Kaptan’ı polis gözaltına almaya çalıştı. Polislerin kendilerini araca götürmesine karşı çıkan Kaptan ve yanındaki kişi ile polisler arasında arbede yaşandı. Bu sırada çevredeki bazı kişilerden de destek gelince, polis sert davranmak zorunda kaldı.

katpro_850047158.jpg

Çetin Soysal: “Bir ortaçağ kafasının eseridir”
Olayların yatışmasından sonra anma töreni saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti. Törene katılan İstanbul Milletvekili Çetin Soysal yaptığı konuşmada, “Madımak’ta katledilenleri unutmayacağız.  Biz terörün her türlüsünü sonuna kadar kınıyoruz. Bizim amacımız insandır. İnsanların insanca, barış içinde yaşayacağı bir toplum dokusu oluşturmak istedik. Ancak Madımak’ta 37 canı yakarak katlettiler. Daha sonraki süreçte olanlar ise bir ibret tablosudur. Bir ortaçağ kafasının eseridir. O süreçte olanların hala avukatlığını yapanlar, olaya karışan eski Refah Partisi meclis üyesini bulamamışlardır. Hem katledenleri kınıyorlar hem de avukatlığını yapıyorlar. Bu olay sessiz, tepkisiz bir mürit toplumu yaratmak içindir. Biz hiçbir zaman bu provakosyonlara gelmeyeceğiz” dedi.

Türküler söylendi
Konuşmalardan sonra anma törenine katılanlar Ferahevler Müzik Merkezi’nden Derviş Müzik Grubu’nun söylediği türkülere eşlik ederek 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nde yaşananları protesto ettiler.

Anma törenine CHP İstanbul İl Yöneticisi Yılmaz Yıldız, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Serdar Sarıoğlu, Sarıyer Belediye Meclis Başkanvekili Adnan Ayber, Meclis Üyeleri Hayati Kaptanoğlu, Erdal Sarıgöl, Hüseyin Coşkun, Nasuh Aşantuğrul, CHP İl Genel Meclis Üyeleri İbrahim Bozan, Avni Sarıoğlu, İzzet Polat, İzzet Bayraktar, CHP Sarıyer ilçe örgütü üyeleri  ve vatandaşlar katıldılar.

Bu haber toplam 1475 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT