SHP Sol'da birlik istiyor

SHP Sol'da birlik istiyor
SHP ilçe başkanı Ali Sönmez; 'Sol'da birlik için şu anda bir formül arıyoruz' dedi.

Sarıyer’de 2009 Mart yerel seçimleri öncesinde sol’da birlik mesajı veren SHP Sarıyer İlçe Başkanı Ali Sönmez, “ SHP Sol’da birlik istiyor. Ancak hangi parti olur ya da nasıl bir yol bulunur diye çözüm arayışındayız. SHP’nin şu partiye destek verecek gibi kesin bir kararı yok” dedi.  

 

Sol’da birlik için şuanda bir formül arıyoruz
Sarıyer’de yaptıkları kamuoyu araştırmalarında çıkan sonuçta toplumun talebi sol’un bir araya gelmesi olduğunu ve toplumun isteklerine cevap verebilmek için de bu yönde çalışma içinde bulunduklarını belirten Başkan Sönmez, “SHP’de Sarıyer’de seçimlerin solun kazanmasını istiyor. Bizim müttefik olarak kabul ettiğimiz düşünsel birliğimiz olan bütün sol partilerle birlikteliği her zaman savunduk. Bugünde toplum talepleri solun 29 Mart yerel seçimlerinde bir araya girmesinde talepleri var. Ancak bu görüşlerimizi SHP, CHP'ye destek verecek veya başka bir partiye destek verecek diye anlamak yanlıştır. SHP ilk kurulduğun günden bu güne her zaman sol’a destek vermiştir. Sol’un birliğine destek vermiştir. Destek verirken dönem dönem olduğu gibi şimdi de destekçiler arasında CHP, ÖDP, DSP veya diğer sosyalist partiler olabilir. Sol’da birlik için şuanda bir formül arıyoruz. Arkadaşlarımızla toplanıp bu konuda görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Halk AKP yönetiminden kurtulmak istiyor
Şu ana kadar gelinen noktada Ankara başta olmak üzere. Türkiye’nin muhtelif yerlerinde kesin kararların alındığına ve birkaç ilçede de birliktelik oluştuğuna değinen Başkan Sönmez, Sarıyer için, “Sarıyer'de de hem toplumun dinamikleri ile sivil toplum örgütleri ile, siyasetçileri ile, kanaat önderleri ile, aynı zamanda demokrasinin de vazgeçilmez unsurları olan yerel basınla da sık sık görüşüyoruz. Bu görüşmelerimiz tartışmasız önümüzdeki süreçte kararımızın şekillenmesinde vesile olacaktır. Hangi yolu izlersek doğru olur diye sorular soruyoruz insanlara. Bizim zaten bu seçime yalnız başımıza girmeyelim sol’un bir bütünlüğü içerisinde girelim derken bu zaten insanların talebiydi.  İnsanları 2–3 senedir dolaşıyoruz, evlerine derneklerine, köylerine, mahallelerine gidiyoruz. İnsanların sorunları var. İnsanlar net bir şekilde bu sömürücü, soyguncu AK Parti iktidarından kurtulma talepleri var. Tolum ısrarla bu soyguncu zihniyetten kurtulmak istiyor. Bunun da altyapısını oluşturmak ve kendini güçlü hissetmek için bizlere, ‘ne olur önümüzdeki seçimde ayrı arı gitmeyin kol kola omuz omuza birlikte gidin biz AKP yönetiminden kurtulalım’ diyorlar. Bizim de bu kararımızı almamızda bu toplumun talebi büyük bir etken olmuştur” dedi.

Sarıyer’in sorunlarını çözecek bir yapı arıyoruz
Sarıyer’in ciddi sorunları olduğunu ve bu sorunları çözebilecek bir yapı aradıklarının altını çizen Başkan Sönmez, “Sarıyer'in çok ciddi sorunları var. Mülkiyet, barınma, gecekondu, tapu sorunları var. Bunlara toplumun beklediği cevaplar var. Toplumun karşısına geçip hiç merak etmeyin biz gelsek de bugünkü yasalarla bütün bu sorunları çözeriz diyip insanları sanki hiçbir şey bilmezmiş gibi bu tür yuvarlak laflarla insanların beklentilerine cevap vermeyeceğimizi bilmemiz lazım. Sarıyer'de ticaret korkunç derecede aşağıya doğru gidiyor. Sarıyer esnafı zor durumdadır. Sarıyer'in başlıca geçim kaynağı olan balıkçılık ve midyecilik çok zor durumdadır. Bunlar için topluma bir şeyler söylemek lazım. Sarıyer'de yönetime gelen düşüncenin, mutlaka Sarıyer'de yaşayanların lehine kararlar alacak ve uygulamalar yapacak yönetim anlayışının olması gerekiyor. Net bir şekilde söylüyorum bu anlayışın adı da sol bir anlayıştır. Sol bir yönetimdir, sol bir vizyondur” dedi.

Sol bir yaşam biçimidir
Sedat Özsoy CHP’de  aday adaylık durumunu değerlendiren Ali Sönmez, “Bizim vizyonumuz sol bir projeyi ortaya koymak. Aday için mutlaka geçmişi ve geleceği sosyal demokrat olarak planlayabilecek bir yapı ve aday üzerinde uzlaşabiliriz. Gömlek değiştirerek olmuyor. 'Ya canım sıkıldı ben bundan sonra solcuyum' demekle olmuyor. Sol bir yaşam biçimidir, sol hayata, dünyaya bakış biçimidir. Sarıyer'e sağdan bakan bir insanın Sarıyer'in sorunları çözmesine imkân ve ihtimal yok. Sağ zihniyet Sarıyer'in tepelerine dolar olarak rant olarak bakıyor. Biz öyle bakmayız. Biz olaya doğa, tarih, kültür, çevre olarak bakarız. Sağ zihniyet bazen sol bir partide de ortaya çıkabilir. Geçmişte de olmuştur bundan sonra da olacaktır. Ama bu toplumun taleplerine cevap değildir. İsimler üzerine hassas yaklaşımlarımız ve beklentilerimiz var” dedi.

Bu haber toplam 1792 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT