SBB’den kaymakama ziyaret

SBB’den kaymakama ziyaret
Sarıyer Basın Birliği (SBB) kurucu yönetimi, Kaymakam Ömer Karaman’a nezaket ziyaretinde bulunarak, kuruluş amaçları hakkında bilgi verdi.

Vedat Özdemir, Ömer Canıbeyaz, Tuncay Dağlı, Levent Pehlivanoğlu ve Hüseyin Sarıuçak, makamında ziyaret ettikleri Kaymakam Ömer Karaman’la sohbet edip, yerel basının çalışmaları ve SBB’nin yol haritasıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Sarıyer’de görev yapan basın mensuplarının birbirleriyle olan diyalogları ve yardımlaşarak çalışmaları konusunda örnek oluşturduğunu söyleyen Kaymakam Ömer Karaman, “Sarıyer Basın Birliği, ilçemizin sosyal, kültürel, ekonomik kalkınmasında önemli görev üstlenecektir. Kamu kurumları ve özel kuruluşların çalışmalarının topluma anlatılması, sorunları tespit edilip, ilgili yerlere duyurulması konusunda basının işlevi büyüktür. Bu nedenle ben de kaymakam olarak yeni hizmet binamızda basın bürosu oluşturup, kaymakamlık ve bağlı birimlerle ilgili çalışmalar konusunda basına bilgi verilmesi için bir personel görevlendireceğim. Ayrıca kaymakamlık bünyesinde oluşturacağım Avrupa Birliği Bürosu’na da basının önemli katkılar sunacağını ümit ediyorum. SBB üyelerini ortak hareket ettikleri için kutluyorum” dedi.

YEREL BASININ ETİK KURALLAR ÇERÇEVESİNDE GÜÇLENMESİ GEREKİYOR
SBB’nin kuruluş amaçları hakkında Kaymakam Ömer karaman’a bilgi veren Tuncay Dağlı ise “Öncelikli amacımız habercilik yaparken uygulanması gereken basın etik kurallarına her aşamada ve herkese karşı aynı derecede dikkat etmektir. Bu kapsamda kendi aramızda bir otokontrol sağlanması ve gazeteciliğin kişisel menfaatlerden uzak yapılması için çaba harcayacağız. Ayrıca yerel basının ekonomik anlamda güçlenerek daha fazla basın mensubunun burada görev yapması, mevcut gazetelerin yayın aralıklarının haftalık ya da günlük periyodlara çekilmesi ve bir yerel televizyonun kurulabilmesi için çalışmalarda bulunacağız. SBB bir gazeteciler cemiyeti ya da derneğinin alt yapısını oluşturmak için de görev yapacaktır. Yakın bir zamanda geniş tabanlı bir toplantı yaparak üye profilimizi belirleyeceğiz” dedi.

Vedat Özdemir, Ömer Canıbeyaz, Hüseyin Sarıuçak ve Levent Pehlivanoğlu da, gazeteci ve gazetelerin içinde bulunduğu koşullardan söz edip, birlikte hareket etmenin gerekli hale geldiğini, SBB’nin de bu ihtiyaçtan doğduğunu ifade ettiler.

Öte yandan SBB’nin ciddi bir çalışma yürütmesi ve basın mensuplarının sorunlarına sahip, çıkıp, mesleğin saygınlığını koruyucu adımlar atması, hem diğer basın mensuplarının, hem siyasetçilerin hem de sivil toplum örgütlerinin dikkatini çekti. Yaşama geçirilen birliğin kartopu gibi büyüyerek, Sarıyer’in tanıtımına ve Sarıyer için yapılacak çalışma ve projelere yön verilmesine önemli katkı sunacağı belirtildi.

Bu haber toplam 1295 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT