Sarıyerliler ilçesine sahip çıkacak

Sarıyerliler ilçesine sahip çıkacak
Sarıyer Emniyet Müdürlüğü düzenlediği kokteylde ‘İlçene Sahip Çık’ projesini tanıttı.

Sarıyer Emniyet Müdürlüğü, ilçedeki güvenliği artırmak ve suçları azaltmak amacıyla başlattığı ‘Toplum Destekli Polis’ uygulaması kapsamında yürüteceği ‘İlçene Sahip Çık’ projesini tanıttı. Sarıyer Emniyet Müdürü Rıdvan Günaydın Sarıyerlilere, “Gözümüz ve kulağımız olun. Yaşadığınız ilçeye sahip çıkmak amacıyla gördüklerinizi bizimle paylaşın” dedi.

Sait Halim Paşa Yalısı'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, Sarıyer’den sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Aşık,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Nurkan, İlçe Müftüsü Dr. Ahmet Duran, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, emniyet ve basın mensubu ile davetli katıldı. Gecede Başkomser Dr. M.Alper Sözer, Toplum Destekli Polis projesinin batı ülkelerindeki uygulamalarıyla ilgili bilgi verirken, bir polis memurunun hazırladığı “Hız Yapma” adlı klibi eşliğinde söylediği şarkıyla trafik terörüne karşı önemli mesaj verdi.

sahipcik2_688170371.jpg

Günaydın, ‘Gözümüz kulağımız olun’
Toplantıda Sarıyer Emniyet Müdürlüğü’nün çalışmaları ve ‘İlçene Sahip Çık’ projesi hakkında bilgi veren İlçe Emniyet Müdürü Rıdvan Günaydın, “Sarıyer’e geldiğimde kurumlar arası diyalogların iyi olduğu bir Anadolu kasabası gördüm. Bu nedenle ‘İlçene Sahip Çık’ projesinin ilham kaynağı sizlersiniz. Gözümüz ve kulağımız olun. Yaşadığınız ilçeye sahip çıkmak amacıyla gördüklerinizi bizimle paylaşın” dedi. Konuşmasının sonunda önümüzdeki aylarda Sarıyer’den ayrılacağını söyleyen Günaydın, sözlerine şöyle devam etti: “Gururla görev yaptığım Sarıyer’den ayrılıyorum. Görevimde terfi etmem nedeniyle İstanbul ya da başka bir ilde il emniyet müdür yardımcısı olarak görev alacağım. Bu noktada da güçlü Sarıyer’i sizlere, sizleri de Allaha emanet ediyorum”

Genç “Amacımız yaşam birlikteliği sağlamak”
Sarıyer’in diğer ilçelerden çok farklı bir ilçe olduğunu belirten Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Toplumsal barışı öne çıkartmayı başarırsak o zaman ilçemize de sahip çıkmış oluruz. Sarıyer’de çok değişik gruplar var. Amacımız yalılarda ve gecekondularda yaşayan vatandaşlarımız arasında yaşam birlikteliği sağlamaktır. Sarıyerliler ilçelerine sahip çıkacaklardır. Vatandaşlarımızın da yönetime katılmasıyla oluşturacağımız alt yapı ile herkesin seyredebileceği bir Sarıyer ortaya çıkacaktır” dedi. 

“Gençlerimize sahip çıkmalıyız”
Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş ise cezaevlerinde bulunanların sayısının 110 bine ulaştığını söyledi. Kuriş, “Eğer gençlerimizi eğitemezsek, doğru yola sevk edemezsek daha fazla cezaevi açmak, daha çok polis ve jandarma görevlendirmek, adliye binaları yapmak, hakim, savcı görevlendirmek zorunda kalacağız. Bu nedenle toplum olarak her şeye sahip çıkmak zorundayız” diye konuştu.

Sarı Paltform’dan tam destek
Sivil Toplum Kuruluşları adına söz alan Sarı Platform Sözcüsü Avukat Necati Yıldırım da konuşmasında, Sarıyerliler olarak ilçeye her anlamda sahip çıktıklarını belirtip, başta emniyet yetkilileri olmak üzere herkesin içinin rahat olmasını istedi. Yıldırım, "Biz sivil vatandaş olarak yaşadığımız yere sahip çıkıyoruz ancak güvenliğimizin sağlanması, suç oranının düşmesi ve önlenmesi için bu tür uygulamaları yaşama geçirenleri de kutluyor, Sarı Platform olarak da her zaman yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz" dedi.

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü, Toplum Destekli Polis projesinin uygulanmasında destek veren kurum, kuruluş ve kişilere birer teşekkür plaketi takdim etti.

Bu haber toplam 5815 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT