Sarıyerli seçmen ne istiyor?

Sarıyerli seçmen ne istiyor?
Sarıyer Manşet; seçmenin, 2009 Mart yerel seçimlerinde seçilecek olan belediye başkanından neler beklediğini araştırdı.

Sarıyer’de seçimin nabzını tutmaya devam eden Sarıyer Manşet,  seçmenin,  2009 Mart yerel seçimlerinde seçilecek olan belediye başkanından neler beklediğini araştırdı. Her mahallede değişik beklentiler olsa da, genel olarak isteklerin Sarıyer’in eksikleri ile doğru orantılı olduğu ortaya çıkıyor.

2009 Mart seçimleri yaklaştıkça siyasetteki tansiyon da yükseliyor. Şu anda adaylar pek net olmasa da aday adayları ön plana çıkmaya başladı. Sarıyer’de özellikle AKP ve CHP’de birçok aday adayı birbirleri arasında rekabetini sürdürerek genel merkez tarafından aday gösterilmenin peşinde. Tüm aday adaylarının kendilerine göre birçok projeleri ve hayalleri var. Bu projelerle seçmenlerden oy isteyecekler. Herkes hemen hemen izleyeceği yolu belirlemiş durumda. Hal böyle olunca Sarıyer Manşet de ilçenin değişik bölgelerinde araştırma yaparak vatandaşa yeni belediye başkanından neler istediklerini sordu. Birbirinde farklı istekler seçim sürecinde adaylara da yol gösteriyor aslında. İşte Sarıyer Manşet’in “seçilecek belediye başkanından ne istiyorsunuz?”  sorusuna karşılık verilen cevaplar.

Hasan TANTAN (Esnaf) İstinye  
Sarıyer Belediye Başkanı seçildikten sonra başkanın siyasi rozetini bir kenara bırakmasını istiyorum. Şuan ki Sarıyer Belediye Başkanı olan Yusuf Tülün bundan önceki çalışmalarında başarılı ancak kadrosuna baktığımda soru işaretleri var. Vatandaşın sorunlarıyla ilgilenmesi belediye için sosyal bir olaydır. Bu yüzden insanların sosyal yaşantısına önem veren bir belediye başkanı bekliyoruz. Sarıyer’de uyuşturucu kullanım yaşı 11’e düştü. Belediye’nin asıl görevi değil ama sosyal yaşantının bir parçası olan bu isteğin göz önünde bulundurulmasını istiyorum. Ve Sarıyer Venedik’ten daha ön planda ama Sarıyer’le ilgili turizm açısından hiçbir faaliyet gösterilememektedir. Sahil kesimine daha da önem verilmesini istiyorum. Kimse Sarıyer’in farkında değil.

Emine GENÇ ( Öğretmen ) Sarıyer Merkez
İsrafın önlenmesini istiyorum. Benim verdiğim vergilerle kendi adlarına yaptıkları şeyleri istemiyorum. Örneğin; havai fişek buna ne gerek var. Bu israfı yapmayacak bir Belediye istiyorum. Aşırı reklama da gerek yok. Yapmış olduğu hizmetleri reklam yapmayan biri gelsin. Kimseler sokak başlarında dilenirken gerçekten yardıma muhtaç olanlar ben yardıma muhtacım diye bağırırken kimse bu insanların sesini duymadı. Bu sesleri duyan biri gelsin istiyorum. Esnaf dükkânların önüne aşırı yayıldığı için insanlar geçmekte zorlanıyorlar. Ve Belediye’den şunu istiyoruz. Dükkân sahipleri kendi çizgilerini aşmasınlar kendi sınırları içinde kalsınlar. Minibüs, servis vb. araçların korna sesleri kontrol altına alınsın. Havalı kornalar kullanılmasın. Sokaklarda satış yapan insanlarında denetlenmesi yapılsın, internet kafelerin ve kıraathanelerde denetlenmeli ayrıca formalı çocuklar bu tip yerlere alınmamalı. Bunları yerine getiren birini bekliyoruz.

Nejat ÇARAK ( Mimar )Tarabyaüstü
Tarabya Üstü’nde oturuyorum ve ulaşım konusunda Levent, Kabataş’a ulaşım var. Sabah ve akşam özellikle Ramazan ayında büyük sorunlar yaşadık bu sorunun çözülmesini istiyorum. Alt yapıyla ilgili pek sorunumuz yok ama şu ana kadar bitmiş olabilirdi. Kaçak yapılaşmalar ormanların yok edilip yerine evler yapılması yanlıştır. Bu konuda duyarlı olmalarını istiyorum. Deniz ulaşımına ağırlık verilmeli ve kara yollarının biraz olsun rahatlayacağı görüşüne varıyorum. Çocuklarımız bina aralarında büyümekteler. Buna çözüm bulunmalıdır.

Umut KARAL ( Pazarlama ) Sarıyer
Yeşille mavinin tanıştığı bu yeri güzelleştirme adına çalışmalara başlanılmalı. Yolların kazılması ve bütün pisliğin denize akması konusunda çözümler üretilmelidir. Bahçeköy yolu da karanlıktan geçilmez vaziyette, sahilin güzelleştirilmesi, parklar ve bankların düzene girmesini istiyorum. Halkla daha iyi iletişim kurulabilmesi için görüşme mekânları ya da irtibat telefonları olmalıdır. Kaçak yapılanmalara izin değil de son verilmedir.

Yasemin HANÇER ( Anaokulu Öğretmeni ) Reşitpaşa
Öncelikle Sarıyer Belediye’si sadece merkezi kısımlarla değil de ara sokaklarla da ilgilenmelidir. Temizlik elemanlarını sadece merkezde görebiliyoruz. İstanbul’un gözde semtlerinden biri olan Sarıyer daha iyi bir duruma gelebilir. Kaçak olarak yapılan evleri bir müddet geçtikten sonra yıkılması durumu vicdansızlıktır. Bu nedenle kaçak imar izni verilmemelidir. Bu yıl yapılan bu vicdansızlığı gözümüzle gördük, bizzat şahit olduk. Çözüm bulunsun istiyorum tüm bunlara. Temiz bir çevreye sahip olmak istiyorum. Emirgan sahil kıyısında denizin bir bölümünde tuvalet pislikleri görülmektedir. Bunlarla ilgili çalışmaların ön planda olmasını istiyorum.

Emre ÇAVAŞUVİ ( Öğrenci ) Sarıyer Merkez
İlk başta büyük problem yaran trafik sorununa el atılmalıdır. Çöp sorunu ortadan kaldırılmadır. Bir hizmet yapılıpta birçok reklam yapılmamalıdır. Yağmurda patlayan kaldırımlar yapılmalıdır. Balıkçılar için büyük ve toplu bir yer yapılabilir. Sokaklarda bulunan gereksiz afişler kaldırılabilir. Belediye’ye ait halı saha tesisi yapılabilir. Sarıyer Spor Kulübü’ne daha fazla destek olunabilir. Parası olana imar izni var olmayana izin yok bu ortadan kaldırılmalı eşitlik sağlanmalıdır. Yol konusunda Büyükdere karışık bir durumda düzeltilebilir. Sitelerin yolu düzenli temiz ama gece kondu mahallerinde pislikten geçilmiyor, herkese eşit davranılmalıdır.

Mustafa ÇALIŞIR ( Turizmci ) Acarlar Sitesi
İspark olayının kaldırılması gerek bence daracık yollara park yapılması çok yanlış. Tepeye çıkışta ya da inişte yol konusunda insanları bilgilendiren tabelalar yok bununla ilgili çalışmalar yapılmalıdır. Akşam ulaşımı çok zor çünkü otobüs seferleri yok, ben evime taksiyle çıkmak zorunda değilim. Sokaklara izmarit atmak yasak öyleyse bununla ilgili çöp kutusu koyulmasını istiyorum.

Agâh TÜRKOY ( Beden Eğitimi Öğretmeni ) Tarabya
En başta israf söz konusu elektrik lambalarındaki çiçeklerin yapay görünümü çok kötü ayrıca onlar sulanmakta birde su sıkıntısından bahsedilir. Bundan sonraki Belediye’nin seçim zamanı dışında da yol çalışmaları yapmalarını diliyorum. Belediye’ye ait spor komplekslerinin fazlalaşmasını istiyorum. Sokakta yaşayan çocuklarla ilgili hem eğitim veren, hem spor yapılabilecek hem de konaklayabilecekleri bir yer yapılmalıdır. Ve daha sonra bu çocuklar devlet okullarına dağıtılabilir.

Deniz SARAL ( Ev Hanımı ) Tarabya
İlk önce yolların tamirini istiyorum.  Çöp ve çevre temizliğinin yapılması gerekmektedir. Çocuklarımız için parklar, bahçeler, rahat oynayabilecekleri alan yapılmasını ve yine çocuklar için spor alanlarının yapılmasını istiyorum. Halk ekmek şubelerinin çoğalmasını istiyorum. Çevrede açık yiyecekler satan büfelerin denetlenmesini, çöp konteynırlarının yeterli miktarda olmasını ve ulaşımda daha kolaylık olmasını istiyorum.

Eda AKYOL ( Anaokulu Öğretmeni ) FSM
Engelliler açısından yolların onarılmasını, bir kısmın onlara göre düzenlenmesini istiyorum. Eğitim konusunda halkın bilinçlendirilmesi, kurslar, seminerler verilmesini istiyorum. Halkla iç içe olmalarını, insanları küçümsememelerini, insanlara eşit davranmalarını çok isterim. Sarıyer’in mülkiyet sorununun bir an önce çözülmesini istiyorum.

Birol EKİNCİ ( Aşçı ) Büyükdere
Esnafın durumunun iyileştirilmesini istiyorum. Büyükdere caddesinde park sorununun düzenlenmesini istiyorum. Önceden sağlık denetlenmesi yapılıyordu, şimdi o da kalmadı. Birde Büyükdere ve gecekondu mahallelerine çöp konteynırı konulmasını istiyorum.

Selami OĞUZ ( Garson ) Büyükdere
Yanımızda görebileceğimiz bir Başkan istiyorum. Acı mutlu günlerimizde yanımda olmasını istiyorum. Park sorununa çözüm bulunsun istiyorum. Su kanalizasyon sorunları yüzünden ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. İlgilenilmesini istiyorum. Yollarımız kötü durumda mahalle ışıklandırılmasının yapılmasını istiyorum. Sarıyer’de balıkçılık sorunu var yeni belediye başkanı bu sorunu çözmelidir.

Serkan BABACAN ( Kamu Personeli ) Büyükdere
Parti ayrımı yapmaksızın iyi bir hizmet bekliyorum. Başkanın daha geniş kitlede olması gerekir bence. Siyasi kimliğini bir kenara atıp herkesin yanında olmalıdır. İyi bir hizmet verebilecek kapasiteye sahip olmalıdır. Sarıyer’in belli sorunları var bu sorunları bilmelidir. Çözmek için gelmelidir. Örneğin; mülkiyet ve balıkçılık sorunu.

Hakan BAY ( Öğrenci ) Büyükdere
Alt yapı sorunları var. Bunun için çözüm üretilmedir. Şu ana kadar güzel gelişmeler yapıldı ve devamının getirilmesini bekliyorum. Halkla iç içe olmalı, samimi olmalı ve kişi iyi bir hizmet verebilmedir.

Mazlum SATIR ( Terzi ) Tarabya
 Sarıyer’de en büyük eksik hastanedir. Devlet binalarının dağınık olmasına vatandaş olarak karşıyım bu konuda bir şeyler yapılmalıdır. Gelen Belediye Başkanı’nın genç, dinamik, daha aktif olmasını, samimi, hoşgörülü olmasını ve Sarıyer adına birçok şeyi yapabilecek düzeyde olmasını istiyorum.

Halim Şahin ( Şoför ) Büyükdere
Büyükdere caddesinin tek yönlü olmasını istiyorum. Sadberk Hanım Müzesi’nden bir U dönüşü yapılmasını istiyorum. Lambadaki asılmış olan çiçeklerin gereksiz olduğunu ve gereksiz yere su israf edildiğini düşünüyorum. İçkili mekânlara neden sigara kullanım yasağı geldiğini merak ediyorum ve bu sorunların çözülmesini istiyorum.

Elvan OLGUN ( Öğrenci )Sarıyer
İnternet kafelerin saat 8 ve civarında kapanması, Sarıyer trafiğine çare bulunmasını istiyorum. İsmek ve Halk Eğitim Merkezlerine modern dans eğitiminin getirilmesini istiyorum. Sarıyer’de bulunan yapısı bozuk okulların onarıma geçmesini istiyorum. Başkanın insanca yaşayabilmemize olanak sağlamasını istiyorum.

Doğan ÇAKMAK ( Minibüs Şoförü ) Büyükdere
Sarıyer’in trafiği çok sorunlu olduğu için halk olarak çok şikâyetçiyiz. Belediye’ye iletilmesine rağmen dikkate alınmadı. Ayrıca İspark’ın kalkmasını istiyorum, çünkü trafik sorununa yol açan nedenlerden biri İspark’tır. Belediye’yle insanlar arasında bir yardımlaşma göremiyorum. Yardıma muhtaç insanların önemsenmediklerine bizzat şahit oldum.

Eda SARAL ( Müdür ) Tarabya
Eğitime destek istiyorum. Her Anaokulunda en az 2 çocuk burslu olarak okutulması gerektiğini düşünüyorum. Okul öncesi eğitim zorunlu olduğu bir devirdeyken her okulun, yardıma ihtiyacı olan ailelerin çocuklarına hizmet vermesi gerekmektedir. Bu konunun en kısa sürede çözümlenmesiyle gelecek nesillerin bilinçli ve kültürlü yetişmelerine neden olmuş oluruz. Belediye’nin Sarıyer’e bağlı tüm okullarındaki öğretmenlere yılda en az 3 kere seminer vermelerini istiyorum. Doğma büyüme Sarıyerli bir kişi olarak yaşadığım çevrenin daha düzenli olması beni çok mutlu eder. Her alanda Sarıyer’in geliştiğine, güzelleştiğini görüyorum. En büyük problemimiz ise yol tadilatlarının bir türlü bitmeyişidir. Son yıllarda oluşan trafik kazalarının bu sebepten ötürü oluştuğunu düşünüyorum. Her mahallede çöp konteynırlarının az oluşunu gözlemlemekteyim daha fazla olmalıdır. Hacıosman’a kadar gelen metronun Sarıyer’i daha çok güzelleştireceğine inanıyorum fakat Çayırbaşı’ndan Sarıyer’e kadar uzanan mesafede tramvay ulaşımının olması ve birde çevreyi güzelleştireceği gibi trafiği azaltma konusunda da yardımda bulunacaktır. Bunların göz önünde bulundurulmasını istiyorum.

Bayram Ali YAŞAR ( Okul Müdürü ) Tarabya
Sarıyer İlçe olduğu halde Hükümet Konağı bulunmamaktadır. Ve insanlar bu nedenle mağdur durumdadır. Adliye Büyükdere’de, Emniyet Müdürlüğü Reşitpaşa’da Belediye Başkanlığı Sarıyer’de vs. gibi mekânların ayrı yerlerde olması bir rezalettir. Tam teşekküllü bir hastaneye sahip değiliz. İnsanları Cerrahpaşa, Etfal gibi yerlere sevk etmektedirler. Bu yüzden birçok yakınımızı kaybettik bunun olmasını artık istemiyorum. Belediye’nin en başta Hükümet Konağı ve Hastane yapması gerekmektedir. Yol tamirleri yapılmakta bir faydasını göremiyoruz, sadece trafiğe neden olmaktadır. Eğitimde büyük sıkıntı var. Bu sıkıntılar giderilmelidir. Yol projesine girdi diye söylenerek yıkılmak üzere olan evlerin sahipleri kan ağlamakta bu sorunlar yok edilsin çözüm bulunsun istiyorum.
  
Seda SARAL ( Anaokulu Öğretmeni ) Tarabya
Boğazda yer alması dolayısıyla çevre düzenlemesine yapılıyor. Fakat bu konunun daha da yer tutmasını istiyorum. Sokakta yaşayan hayvanlar için bir barınak yapılabilir. Çünkü başıboş dolaşan hayvanlardan insanlarda korkar vaziyettedir. Mikrop saçıyorlar bu konuda çalışmalar yapılabilir. Bir barınak olsa biz vatandaş olarak gönüllü olup onlara bakmakta yardımda bulunabiliriz. İnternet kafelerin sayısı okarda fazla ki insanları boş oturmaya sevk ediyor. Bu konuda çalışmalar yapılmalıdır.

Serpil Küçük // SARIYER MANŞET

Bu haber toplam 1970 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT