Sarıyer’i turizm ilçesi yapacağım

Sarıyer’i turizm ilçesi yapacağım
Cengiz Alp, CHP’den neden istifa ettiğini, Sarıyer ile ilgili tüm projeleri ve daha merak edilen birçok konuyu Sarıyer Manşet’e anlattı.

30 yıllık üyesi olduğu partisi CHP’den sert bir dilekçe ile istifa eden Sarıyer’in sevilen isimlerinden Doktor Cengiz Alp, DSP’den aday oldu. Seçimlere SHP’nin de desteğini arkasına alarak hazırlanan Alp, CHP’den neden istifa ettiğini, Sarıyer ile ilgili tüm projeleri ve daha merak edilen birçok konuyu Sarıyer Manşet’e anlattı.

‘CHP yönetimine hep muhaliftim’
30 yıldır üyesi bulunduğu CHP’den istifa eden Cengiz Alp siyasete girdiği ilk günden bu yana CHP Genel Merkez Yönetimi’ne muhalif olduğunu söyleyen Alp; ‘Deniz Baykal’ın siyaset anlayışına, Türkiye’yi tahlil edişine ve Türkiye için önerdiği programların hepsine karşıydım. Ama biz siyasete girdiğimiz zaman parti içerisinde demokratik bir kültür vardı. SHP’de ön seçim sistemleri vardı. Biz gücümüzü tabandan alıp seçimlere girerek istediğimiz yerde kendimizi ifade edebiliyorduk. Bu İnönü’nün son dönemine kadar devam etti. Deniz Baykal tam eline geçirdikten sonra ön seçim sistem ortadan kalktı. Böyle olunca öyle bir korku imparatorluğu oluşturuldu ki, kimse Genel Başkan ve politikalarını eleştiremiyor. Genel Başkan’ın istemediği hiç kimse hiçbir şey olmuyor. Bundan mutluluk duyanlar bence utanmalıdır. Demokrasi var ise, çok seslilik olacak. İstemeyenler, farklı sesler ve aykırılıklar olacak. Hele partinizin isminde Halk Partisi varsa bunların olması lazımdı. Maalesef bunlar olmadı.’ dedi.

‘CHP’liler bana çok teşvikte bulundu’
CHP’de adayların tespit süreçleriyle ilgili fısıltı olarak konuşulanların bugün medyada yüksek sesle anılmaya başlandığına değinen Alp; ‘Mehmet Sevigen’in aday belirleme sürecinde izlediği yollar deşifre edilmiş durumda. Biz bunu gördük ve oraya adaylık başvurusunda dahi bulunmadım. Şuan gönlüm o kadar rahat ki. Bana çok teşviklerde bulundular. Ya gel aday ol seni de seçeriz dediler. Siz beni seçecek kriterlerde değilsiniz, ben kendimi size sunmam dedim. Ben demokrat yapıya sahibim, ben kedini ifade eder endişelerimi söylerim ama beni seçmeniz için kriterleriniz olması gerekir. Beni seçecek bir kurul olmalı beni imtihan etmeli. Neye güveniyorsun Sarıyer’de seçim almak için denmeli. Ama orda böyle bir şey konuşulmuyor. Anket yapılıyor, anketten Cengiz Alp çıkıyor. Ama biz seni istemeyiz diyorlar. İstememelerindeki tek nedeni de bu adam bizim dediğimizi yapmaz zihniyetidir. Bunu duyduktan sonra da partiyle ilişkimi kestim. Ama bu bir günlük bir şey kesinlikle değildir. Bu 25 yıllık bir birikimidir.’ dedi.

‘Adaylığım yoğun bir taban isteğiyle gerçekleşti’
Adaylık için fırsat bekleyen biri olmadığını belirten Alp, Sarıyer’de CHP’nin AKP ile aynı hataya düştüğünü savundu. Alp; ‘AKP bazı çıkar ilişkileri ile, toplumun tabanının istekleriyle hiç bağdaşmayan bir kişiyi gönderdi. Sarıyer halkı ise belki CHP’de düzgün bir aday çıkar da destekleriz diye düşündüler. CHP’den bir aday çıktı ama adayı kimse bilmiyor. Mahallesi Hisar’da kimse tanımıyor. Siyasette toplumun önüne koyduğunuz insanları önce yetiştireceksiniz, belirli bir kaliteye getireceksiniz. Çıkardığınız aday da toplumla bir süreci birlikte yaşayacak. Aynı AKP mantığını CHP yaptı. Biz bu durumu epeyce bir gözlemledik. Çıkan adaylar toplumun kalbini doldurmadı. Siyaset boşluk kaldırmaz. Biz seçime girmeseydik oy kullanmama oranları belki tarihte ilk kez bu kadar yüksek çıkacaktı. Yüzde 40’a yakın oy kullanmama oranı çıkacaktı. Bizim bu çıkışımızın hazırlayan nedenlerden birisi toplumun ortak istekleridir. SHP, DSP, ÖDP tabanlarından bana neden aday olmuyorsun, 30 yıldır Sarıyer’de ikamet eden ve Sarıyer’i tanıyan bir insansın; bu dönemde dışarıda kalman sorumsuzluk olur diye bana çok ciddi bir baskı yaptılar. Politikaya, toplum ilişkilerine emek vermiş bir insan olarak sorumsuz davranmak da istemedim. Bu boşluğu doldurmaya talip olduk. Adaylığımız yoğun bir taban isteğiyle gerçekleşti. Yaptığımız işin bugün baktığımda çok isabetli bir iş yapmışız. Çok yerine oturduğunu düşünüyorum. Çok büyük bir talep gördüğünü düşünüyorum. Bu da bizi başarıya götürecektir. Başarı parti genel merkezlerinin tabanlarını hiçe sayarak kulis, şirket adayları gösterme çalışmaları; Sarıyer’in son kalan yeşil alanlarını yağmalamak üzere kurulmuş olan düzeni bozma planımızdır.  Bu plan Sarıyer’de tutacak. Arkadaşlarıma, çevreme çok güveniyorum.

‘Belediye yönetimi halka hesap verecek’
Seçimi kazandıktan 100 gün sonra muhtarlar, eski başkanlar ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan temsil yeteneği olan 100 kişilik gruba; Belediye Başkanı, yardımcısı ve bürokratlarının çıkıp basın önünde o gruba hesap vereceğini söyleyen Alp; ‘Bunu kesinlikle yapacağım. Yani kıvırma, kaytarma, kapı arkasına saklanma gibi bir şey söz konusu olmayacak. Bu hesap verme olayını mutlaka belediye yönetiminde gerçekleştireceğiz. Parti yandaşlığına dayanan belediyecilik işini bitireceğiz. Ben partilerin ve ideolojilerin değil Sarıyer’in adayıyım.’ dedi.

‘Hiç kimsenin evi yıkılmayacak’
Başkan adaylarının verdiği tapu vaatlerinin yanlış olduğunu savunan Cengiz Alp halkın yıkım ve zabıta korkusunu bitirmekte kararlı olduğunu söyledi. Alp; ‘ Şuan gecekondularda yaşayan tüm halkımız korku içerisinde. Bizim yönetimimizde hiç kimsenin evi yıkılmayacak. Bunu ben kesin bir taahhüt olarak veriyorum. Bunu gecekonduluğa teşvik anlamında söylemiyorum. Şimdi gecekonduları yıkalım, insanları Kayışdağı’na, Beylikdüzü’ne gönderelim diyorlar. Bunu kimse bizden beklemesin. Fakat insanların mutlu olması için en önemli koşullarından biri de hatıralarıdır. Sen burada insanları anılarından kopartıp bir odaya sokmaya çalışıyorsun. Bu insanları mutsuz ediyor. Bunlara müsaade etmeyeceğiz. İnsanlar oldukları yerlerde mutlu bir yaşam geçirecekleri koşulları sağlayacağız.’ dedi.

‘Devlet okulları, özel okul standardına çıkarılacak’
Sarıyer’de sağlık sistemiyle ilgili olarak Alp; ‘Sağlık sisteminde merkezi bir yerde hastane yapımını teşvik edebilir, yardımcı olabiliriz. Ama ben hastane anlamında Sarıyer’de çok büyük bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Aciliyeti olan kurumlar okullardır. Türkiye’de vatandaş özel hastaneye gelebiliyor ama çocuğunu özel okullarda okutamıyor. Bence en önemli vurgulanması yer bu konudur. Sarıyer’deki devlet okullarımızı belirli bir periyot içerisinde biz özel okullar seviyesine çıkartacağız.’ dedi.

‘Sarıyer’i turizm ilçesi yapacağım’
Sarıyer’in yüzünün muhakkak batıya dönük olacağını ifade eden Cengiz Alp, Sarıyer’in deniziyle barışıp, Sarıyer Merkez’e ve Rumeli Kavağı’na balıkçı çarşılarını kuracağını söyledi. Alp; ‘AKP iktidarlarında akşam saat 6’da biten hayatı 24 saat yaşayan turistik bir ilçe haline getireceğiz. Sarıyer deniziyle barışacak. Sarıyer Merkez’e ve Rumeli Kavağı’na balıkçı çarşıları yapacağız’ dedi.

‘Hipermarket ve gökdelen yapmayacağız’
Sarıyer’de hipermarket ve gökdelen yapmayacağını, açılan bir hipermarketin beş yüz küçük esnafın ölmesine yol açtığını belirten Alp; gökdelenlerin de muhakkak şehrin dışında yapılması gerektiğini savunuyor. Kararlı bir duruşla Sarıyer’in mevcut halini koruyacağını söyleyen Alp kültürel olarak okullar arası bilgi yarışması yapılması konusunda teşviklerde bulanacağını da sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1291 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT