Sarıyer’den göç olmayacak

Sarıyer’den göç olmayacak
Şükrü Genç; turizm, balıkçılık, spor ve daha birçok konuda ortaya koyacakları projelerle Sarıyer’de model belediyeciliği oluşturacaklarını söyledi.

CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, Sarıyer’deki mülkiyet sorununu ‘yerinde dönüşüm’ projeleriyle çözülebileceğini, göreve geldikleri zaman; turizm, balıkçılık, spor ve daha birçok konuda ortaya koyacakları projelerle Sarıyer’de model belediyeciliği oluşturacaklarını söyledi.

Hareketli geçen aday adaylık sürecinden sonra CHP’nin Sarıyer’i teslim ettiği 20 yıllık partili Şükrü Genç, belediye başkanlığı koltuğuna oturduğunda yapacaklarını ilk kez Sarıyer Manşet’e anlattı. “Herkes bilsin ki Sarıyer’de göç olmayacak” diyen Genç, Sarıyer’i, “Belediye, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yerel basın”la beraber yöneteceklerini söyledi.

Halkın belediyesini kuracağız
CHP’nin tabanından geldiğini, 1988’den bu yana CHP’li olduğunu, 1994-1999 arası Sarıyer Belediye Meclis Üyeliği ve İmar Komisyonu Başkanlığı yaptığını hatırlatan Genç, “Bizim amacımız belediyeciliğin doğru anlayışla yapılmasıdır. Özlemi içinde bulunduğumuz birlikteliğin, beraberliğin ve tek yürek olmanın coşkusuyla halktan yana belediye iktidarını kuracağız. Sarıyer’in çok önemli sorunları var. Bu sorunları çözecek halkın yanında olan bir ekip gerekiyor. Sarıyer’in temel problemlerini çok iyi biliyorum. Bu problemlere günübirlik değil, devamlılık sağlayacak çözüm yollarını da çok iyi biliyorum. 50 yıllık Sarıyerli olarak Sarıyer’in sorunlarını Sarıyerliler ile birlikte çözeceğim” dedi.

Sarıyer’de göç olmayacak
Yıllardır süregelen, her dönemde çözüleceği sözü verilen ve kendisinin de ‘her an her şey olabilir’ tedirginliğini yaşadığı Sarıyer’in en önemli sorunu olan mülkiyet probleminin çözümü için konuşan Genç, “Sarıyer’in en temel problemi hiç kuşkusuz mülkiyet problemidir. Vatandaşlarımız evlerinde rahat oturamıyor. ‘Her an her şey olabilir’ tedirginliği hâkim. Ben de bu tedirginliği yaşıyorum. Sarıyer’in temel sorunu olan bu problemin çözümü için nasıl bir altyapı gerektiğini biliyoruz. Çözüm halktan yana olacaktır. Bu bölgedeki insanların içerisinde bulunduğu bir çözüm olacak. Kentsel dönüşümün dışında bizim projelimizde yerinde dönüşüm olacak. Bende gecekondu mahallesinde oturuyorum. Bu bölgede oturan insanların haklarını hukuklarını belli yasalar içerisinde çözeceğiz. Öncelikle bu konuda bir komisyon kuracağız. Belediyenin bünyesinde çalışacak olan bu komisyon sadece bu konuyla ilgili çalışacak. Yasaları zorlayarak çözüme gideceğiz. Ama en önemlisi Sarıyer’den göç olmayacak” dedi.

Sarıyer’de model belediyeciliği oluşturacağız
Halkın her sorununun öncelikli olduğunu ve çözülmesi gerektiği bilinciyle hareket edeceğini söyleyen Genç, “Bir taraftan belediye çalışmalarımıza devam ederken Sarıyer’in sorunlarının çözümü için altyapı çalışmalarım olacak. Sarıyer’de model belediyeciliği oluşturmak için partimle ciddi çalışmalarımız var” dedi.

Sarıyer kaynaşacak yalı ile gecekondu barışacak
Sarıyer’de yalılarda ve gecekondularda yaşayan vatandaşların olduğunu ve bunların kaynaşması gerektiğini belirten Genç, “Sarıyer’de yalı sahiplerinden gecekonduda yaşamını devam ettiren yurttaşa kadar çok farklı kesimler bir aradadır. Amaç, farklı grupları bir araya getirebilecek ‘yaşam birlikteliğini’ sağlamak olmalıdır” diye konuştu. “Biz eskiden gecekonduda otururduk ve yalıda yaşayan çocuklarla aynı okula giderdik. Bakın Rusya’da bunu yaptılar. Orada zengin ile fakir aynı tiyatroya gidebiliyorlar ve birbirlerinden asla gocunmuyorlar” diyen Genç, o site sakinlerinden birer kreş yapmalarını isteyeceğini böylece evlerine gelen kadın çalışanların çocukları o kreşlerde okuyacaklar ve sağlıklı olarak büyüyeceklerini söyledi.
 
Herkesi ve her kesimin belediye başkanı olacağım
Tüm Sarıyer’i geniş bir yelpazede düşünerek herkesin ve her kesimin oyunu rahatlıkla alabileceğine inandığını söyleyen Genç, Sarıyer’de gecekonduda yaşayan vatandaşımıza da yalıda oturan vatandaşımıza da köylerimizde oturan vatandaşımıza da eşit derecede kucak açarak herkesin ve herkesimin belediye başkanı olacağım” dedi. Genç, şunları söyledi:  “Bunun dışında son dönemlerde ellerinden tüm hakları alınan balıkçıların yeniden haklarının teslim edilmesi gerektiği kanaatindeyim. Daha modern bir tesis yapma vaadiyle balıkçılar çarşısı yıkıldı ancak yerine yenisi yapılmadı. Bu kesimin hakları da öncelikli konularımız. Sarıyer, turizmde hak ettiği yeri almalıdır. Belediyecilik çalışmalarımızı sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve halkın desteğiyle oluşturulacak komisyonlarla yürütmeyi tasarlıyoruz.”

Sarıyer’i işgalden kurtaracağız
Sarıyer’in çok büyük bir rant bölgesi olduğuna dikkat çeken Genç, “Mevcut AKP yönetimi halkın temel sorunlarını çözmek yerine yandaşlarına menfaat sağlamayı amaç edinmiştir. Amacım, Sarıyer’i halktan yana belediyecilik anlayışıyla işgal altından kurtarmak” diye konuştu.

Balıkçılık yeniden hayat bulacak
Sarıyer’le bütünleşen balıkçılık faaliyetlerinin AKP’li yönetim eliyle kasıtlı olarak zarara uğratıldığını kaydeden Genç, “Mevcut AKP’li belediye balıkçı barınaklarını yıktı. Bizimle beraber Sarıyer’de balıkçılık yeniden hayat bulacak” dedi.

Sarıyerliye Sarı Kart projesi
Sarıyerlinin daha iyi hizmet alması için Sarı Kart uygulaması başlatacağını belirten Genç, ”Vatandaşımız hazırladığımız Sarı Kart ile örneğin anlaşacağımız hastanelere gidip yüzde 10 indirimle tedavi olabilecek. Belediyenin hizmetlerinden daha rahat yararlanabilecek” dedi.

Sarıyer turizmde layık olduğu yere gelecek
Çocuklara, gençlere, yetişkinlere sağlıklı ve verimli bir yaşamın gereklerini sunmak için hizmet edeceklerini belirten Genç, “Askıya alınan sosyal, kültürel etkinliklerin ve Sarıyer’in geleneklerinin yaşatılması için çalışmalarımız olacak. Çevre sağlığını, sporu, Sarıyer’in temeli olan balıkçılığı ve turizmi de layık olduğu yere getireceğiz” dedi.

Depreme hazır olacağız
Zemin kötü, malzeme kötü, uygulama kötü olunca binaların çökmesinin normal olduğunu belirten Şükrü Genç, “Neticede yapıyı denetleyen de insan. Daha Büyükşehir’in 1/100.000’lik planları hazır değil. Biz belediye olarak depreme karşı üzerimize düşen her görevi yerine getireceğiz” dedi
Sarıyer deniziyle barışacak
Sarıyer’in dünyanın birçok yerinde olmayan muhteşem şartlara sahip olduğunu ancak bunların değerlendirilmediğini söyleyen Genç; “Mükemmel bir denizimiz ve Karadeniz’den gelen rüzgârı var. Yabancılar bu rüzgârı yapay olarak yaratmaya çalışıyorlar. Bu rüzgârı kullanarak rüzgâr sörfü turnuvası düzenleyeceğiz. Ne yazık ki, Sarıyer’de şimdiye kadar çiçek-böcek dışında bir şey yapılmamış. İnsanlar kendilerine ait denize bile giremiyorlar. Halk kendi denizine girebilmeli. Bakın AB’de gençlik kampları var. Buralara gençler belli süreler için geliyorlar. Bedensel ve beyinsel olarak dinleniyorlar. Bunu Sarıyer’de de yapacağız. Açıkçası Sarıyer deniziyle barışacak” dedi.

Sarıyer'de spor da ayağa kalkacak'
Genç, “Sarıyer’de sağlıklı bir nesil yetişmesi için özellikle sporun gelişmesi gerekiyor. Bu anlamda projemiz hazır, göreve geldiğimiz zaman bu projemizle birlikte Sarıyer Spor Kulübümüz ayağa kalkacak. Gençlerimiz spora teşvik edilerek, kulübümüz çok önemli bir altyapıya sahip olacak. Sadece futbol değil sporun tüm dallarına oluşturacağımız sponsorluk anlaşmaları ile destek vereceğiz. Belediye başkanı olduğum zaman Sarıyer'de spor da ayağa kalkacak’ dedi

Sarıyer Spor Kulübü eski günlerine dönecek
Genç, sporun gelişmesi için başta Sarıyer Spor Kulübü olmak üzere tüm amatör spor kulüplerine de tam destek vereceklerini söyleyerek, “ Sarıyer Spor Kulübü’nün eski başarılı günlerine dönmesi için tam destek vereceğiz. Bu anlamda Sarıyer’de önemli spor tesisleri yapacağız. Çünkü Sarıyer, spor tesislerinin yapılması için gerekli kapasiteye sahip bir yer. Sarıyer Spor Kulübümüz ve Amatör Spor Kulüplerimiz çalışmalarını buralarda yapacaklar.

Bu haber toplam 2276 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT