Sarıyer'de TAPU tartışması

Sarıyer'de TAPU tartışması
Cengiz Alp, AK Parti'nin tapu girişimiyle ilgili açıklamaya, Poligon Kooperatif Başkanı'ndan açıklama geldi.

DSP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Dr. Cengiz Alp, Armoni düğün salonunda düzenlenen programda İmar Uzmanı Hüseyin Küçük ile birlikte AK Parti’nin broşürünü örnek göstererek tapu vaatlerinin gerçekleri yansıtmadığını açıklamasından sonra, Cengiz Alp’in örnek gösterdiği arazi üzerinde bulunan Poligon Tepeüstü Kooperatifi Başkanı Murat Özkaya’dan konuyla ilgili açıklama geldi.

sariyertapu2_496424775.jpg
O ARAZİLERE TURİZM TESİSİ YAPILACAK
Armoni düğün salonunu dolduran yüzlerce kişiye konuşma yapan Dr. Cengiz Alp, göreve geldiğinde nasıl bir belediyecilik anlayışı gerçekleştireceklerini ve projelerini anlattı. Dr. Cengiz Alp, geçtiğimiz hafta TİM’de 7500 aileyi ilgilendiren vakıf arazilerinin takasıyla ilgili gerçekleştirilen şölene de atıfta bulunarak, AK Parti’nin seçim broşüründe yer alan bir belgeden yola çıkarak AK Parti’nin tapu vaadiyle insanları yanılttığını söyledi.

Konuyla ilgili olarak bir konuşma yapan İmar Uzmanı Hüseyin Küçük, AK Parti’nin seçim broşüründe yer alan bir belgede, Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararında bahsi geçen 45 parselin turizm alanı olarak kullanılması koşuluyla ve yapılacak projenin de kuruma iletilmesi ile satışının uygun olduğunun belirtildiğini söyledi. Küçük, “Yani üzerinde vatandaşın oturduğu araziler turizm alanı olarak satılıyor. O arazilere otel, restoran gibi turizm tesisleri yapılacak ve orada insanlar evlerinden bir daha geri dönmemek üzere kovulacaklar” diye konuştu.

sariyertapu3_485669405.jpg
TURİZM İMARI BİR AVANTAJ

Söz konusu olan ve 1984 yılında turizm alanı olarak ilan edilen 45 parselin üzerinde yaşayanların 2005 yılında 28 kişilik bir kooperatif altında buluştuğunu söyleyen Poligon Tepeüstü Kooperatifi Başkanı Murat Özkaya, turizm imarının söylenilenlerin aksine bir avantaj olduğunu belirtti.

Turizm imarının bire bir imar uygulaması olduğunu söyleyen Özkaya; “Bağlar’da %15 imar uygulanırken burada turizm imarı sayesinde bire bir imar uygulanıyor. Yani 100 metrekare arazi işgal edene, herhangi bir kesinti uygulanmadan yine 100 metrekare arazi tahsis edilecek. Bu da bizim için çok büyük bir avantaj.” dedi.

SATIŞTA SONA GELİNDİ
Aynı bölgede inşaat çalışması süren L’İST İstinye Suites’i örnek olarak gösteren Özkaya, “Burası da turizm imarlı bir yer ancak burada gördüğünüz gibi kooperatif şeklinde bir yapılaşma var.  Bizde kurduğumuz kooperatifle, arazimizi bu imara göre kullanacağız. Satışla ilgili gereken her şey yapıldı. Dosyamız Ankara’da onu bekliyoruz.” dedi.

Bu haber toplam 2520 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT